Automatyzacje: wprowadzenie

Wprowadzenie

Po podłączeniu i skonfigurowaniu urządzeń nadszedł czas, aby dodać pierwszą automatyzację. W tym przewodniku pokazujemy jak stworzyć prostą regułę automatyzacji, która włącza oświetlenie, gdy zachodzi słońce.

Przejście do automatyzacji

W aplikacji Asystent domowy otwórz menu (klikając ikonę w lewym górnym rogu) a następnie kliknij w konfigurację.

Ekran z listą automatyzacji

Teraz kliknij na automatyzację. Jest to ekran z listą automatyzacji, z którego można zarządzać wszystkimi automatyzacjami w systemie.

Definicja automatyzacji

Kliknij pomarańczowy przycisk w prawym dolnym rogu, aby utworzyć nową automatyzację. Zostanie wyświetlony ekran do konfiguracji automatyzacji.

Ustawienie nazwy automatyzacji

Pierwszą rzeczą, jaką zrobimy, jest ustawienie nazwy. Wprowadź „Włącz oświetlenie bramy wjazdowej po zachodzie słońca”.

Wyzwalacze automatyzacji

Drugim krokiem jest określenie, co powinno uruchomić naszą automatyzację. W tym przypadku chcemy użyć zdarzenia zachód słońca, aby ją uruchomić. Możemy dodać też przesunięcie czasowe tak, żeby włączyć oświetlenie np. na 15 minut przed zachodem (ponieważ po zachodzie jest już dość ciemno).

W sekcji wyzwalacza kliknij rozwijaną listę i zmień typ wyzwalacza na Słońce. Następnie wybierz zachód słońca. Ponieważ chcemy, aby nasza automatyzacja była uruchamiana 15 minut przed faktycznym zachodem słońca, dlatego dodajmy -0:15 do przesunięcia. Oznacza to, że uruchomimy ją 15 minut przed faktycznym zachodem słońca.

Akcje automatyzacji

Po zdefiniowaniu naszego wyzwalacza przejdź w dół do sekcji Akcje (pomijając opcjonalną sekcję Warunki).

Upewnij się, że typ akcji jest ustawiony na Wywołanie usługi i zmień usługę na light.turn_on.
W przypadku tej automatyzacji włączymy światła, które nazwaliśmy “Lampy zewnętrzne”, więc w Danych usługi podajemy identyfikator urządzenia {“entity_id”: “light.lampy_zewnetrzne”} - oczywiście w Twoim przypadku może być inaczej i identyfikator urządzenia sprawdzisz w rejestrze encji.

Kliknij pomarańczowy przycisk w prawym dolnym rogu, aby zapisać automatyzację.

Edycja i zarządzanie

Gratulacje! Dodałeś pierwszą automatyzację :slight_smile:

Możesz wrócić do ekranu z listą automatyzacji, z którego można zarządzać i edytować wszystkie automatyzacje w systemie.

Z tego miejsca możesz też wypróbować działanie swojej nowej automatyzacji uruchamiając ją ręcznie

Sprawdzenie unikalnego identyfikatora urządzenia

Każde urządzenie w naszym domu zintegrowane z systemem posiada unikalny identyfikator, który możemy sprawdzić (lub zmienić) w rejestrze encji

Jest gdzieś opis wyzwalaczy ?
Zrobiłem 2 sceny jedna zapala 2 lampy ( 2 sonofy) druga scena wyłącza . Połączyłem to w jedną automatyzację . W automatyzacji mam jedną akcję użyj sceny włącz , druga akcja scena wyłącz ( pojedynczo ) . Jaki użyć wyzwalacz aby można było na pulpicie to przełączyć ? Lub uruchamiać tą automatyzację głosowo. Komenda głosowa włączy i wyłączy automatyzację , ale jej nie uruchamia. Przypuszczam ze potrzebuję wyzwalacza , ale jaki użyć skoro ma to być tylko przycisk na pulpicie ?
Może wystarczy włączenie samej sceny bez automatyzacji ? tylko jak ? chciałbym aby była włączana głosowo jak i z przycisku na pulpicie .
Wiem ze są to podstawy , ale nie wiem gdzie szukać tych informacji.

Wszystko jest w dokumentacji:


ok coś już kumam. Więc scena musi wyłączać scenę , osobna scena aktywacji i osobna scena aktywacja - dezaktywacji .
Zrobiłem sobie na pulpicie przełącznik . Jak teraz znaleźć szablon pod którym on się ukrywa , aby go przypisać do automatyzacji ?
W automatyzacji mam tylko akcja wyzwolenie sceny włączenia i akcja wyzwolenie sceny wyłączenia .
Przełącznikiem jej nie mogę włączyć działa tylko URUCHOM.

  • id: ‘XXXXXXX’
    alias: 'led salon ’
    description: ‘’
    trigger:
    • platform: template
      entity_id: input_boolean.led_salon
      condition: []
      action:
    • scene: scene.oswitlenie_led_salon
    • scene: scene.wylacz_led_salon
      mode: single

Nie musisz tworzyć scen aby wyłączać czy włączać kilka lampek.
Encje można grupować - grupa jest kolejną encją, którą można sterować.

Dodatkowo poznaj zakładkę narzędzia deweloperskie
Możesz sprawdzać stan encji, którą stworzysz czy dodasz wraz z urządzeniem.
Możesz przetestować wywołanie usługi itd…

Tak już też doczytałem o tych grupach .Na tę chwilę walczę z tymi przyciskami , za choinkę nie mogę ich przypisać . Nawet jak zgrupuję światło czy inne urządzania , nie wiem jak je uruchomić
Mogę prosić o pomoc co robię nie tak z tym przełącznikiem .

  • id: ‘XXXXXXX’
    alias: 'led salon ’
    description: ‘’
    trigger:
    • platform: template
      entity_id: input_boolean.led_salon
      condition: []
      action:
    • scene: scene.oswitlenie_led_salon
    • scene: scene.wylacz_led_salon
      mode: single