Nowy i kilka pytań

Na początku chciałbym się przywitać.
Mam czujniki otwarcia/zamknięcia okien i drzwi aqara dodane poprzez conbee 2 do bramki. Chcialbym tak zrobić aby przy otwarciu/zamknieciu okna Jolka wypowiadała zdanie np. “Okno w salonie zostało otwarte” Czy jest taka możliwość? Pomożecie laikowi?
Drugie pytanie jak dodać telefony całej rodziny do bramki?
Na telefonie mam juz aplikację do sterowania bramki. Pozdrawiam

Twój dodany czujnik utworzył encje widoczne w (konfiguracja/rejestr encji) prawdopodobnie typu binary_sensor.
W automatyzacjach dodajesz nową automatyzację, nazywasz i opisujesz ją, jako typ wyzwalacza wybierasz (stan) z (on) na (off) wpisujesz wspomnianą nazwę encji ew czas a w akcjach
wybierasz wywołania dowolnej usługi np. notify.mobile i/lub ais_ai_service.say_it. W danych usługi wpisujesz (message: dowolny text do odczytania) i to wszystko.
Dodanie telefonów polega na wgraniu aplikacji mobilnej z Jolką na każdy z nich. Tu znów zostaną utworzone encje widoczne w rejestrze encji i w integracjach jako mobile_ais_dom-xxxxxxxx
Jeśli chcesz wykorzystać je do geolokalizacji najprościej musisz zainstalować aplikację HA natywną. Dobrze też mieć wpis w configuration.yaml uruchamiający dziennik i historię.
Czytaj więcej opisów na forum

Prośba do “nowych” - odrobić pracę domową.

Przeczytać dokumentację ze strony AIS wyjaśniającą (moim zdaniem) wiele.
Przeczytać dział faq - koniecznie.
Szukać odpowiedzi na forum, które urosło do fajnego źródła wiedzy.

Ale przede wszystkim nie spieszyć się. Postarać się zrozumieć zasadę działania systemu.
Implementowanie odpowiedzi z forum wprost do swojego systemu raczej skomplikuje i zniechęci do niego. Poznanie zasad działania oszczędza mnóstwa czasu i nerwów. Wiem z autopsji.

1 polubienie

Przykład dla Ciebie paciuk poniżej.
Witamy - owocnej zabawy… :wink:

Dzięki udało się. Mam jeszcz jedno pytanie, bo na forum nie mogę znaleźć.
Jak w bramce mogę zmienić godzinę na irlandzka strefę czasową?
Pozdrawiam

Spróbuj wejść w Ustawienia Systemu Android i tam zmień godzinę - spójrz na ten wpis

A nie w - konfiguracja - ogólne - strefa czasowa?

Tak mam ustawione i w bramce widać dobrą godzinę ale jak nacisnę mikrofon na pilocie i zapytam Jolkę o godzinę to podaje mi polski czas.

Więc nie pozostaje nic innego jak pójść za radą Celiny.

Tak robiłem ale przy najnowszym oprogramowaniu bramki nie wiem jak wejść w ustawienia androida. Tam są screeny chyba ze starszej wersji oprogramowania. Może jest jakaś komenda aby poprzez konsole ustawić zegarek?

Edit: udało się zmienić czas

Super :slightly_smiling_face:
Zespół raczej zmienia dokumentację, również pod kątem grafiki, tak aby była aktualna z tym co dzieje się na bramce. Należało pewnie zacząć od tego miejsca:

Już ciśnienie dostałem. Co dodam smart life czy Aqara hub z czujnikami okna w integracjach to zawsze po restarcie znikają. Tyle się na ustawiałem aby znowu robić syzyfową pracę. Co robię nie tak?

A możesz przedstawić co robisz?

W integracji dodaje tuya i akcesorium home kid. Tam wyszukuje się mój aqara Hub. Wpisujękod parujacy, dodaję obszary I wszystkie sensory otwarcia okien są widoczne w zakladce Przegląd. Wystarczy tylko restart bramki i w integracjach znika Tuya i Akcesorium home kid i muszę od nowa wszystko dodawać

Wydaje mi się, że trzeba dla urządzeń Tuya dodać wpis w pliku configuration.yaml

Te wpisy miałem odrazu do wpisania po instalacji tuya. Światła i przełączniki są widoczne w bramce. Tylko dlaczego po restarcie te integracje tak jakby się od instalowywują

Miałem jedno gniazdko Smart Life ale zrezygnowałem z integracji, bo strasznie siało błędami w logach HA.
Generalnie, kto może to zmienia oprogramowanie na Tasmota czy ESPHOME. Nie pomogę…

Dokładnie potwierdzam kupiłem do testu żarówkę Tuya i błedów cała masa w logach. To samo z integracją producenta Sonoff. Trzeba przerobić na tasmota :slight_smile:

Cześć @paciuk Witamy na forum :slight_smile:

My w biurze mamy coś takiego w automatyzacjach

image

na początek włączamy światło przy wejściu i mówimy “Drzwi otwarte”

po 8 sekundach (czas potrzebny na dojście z korytarza do ekspresu do kawy) pytamy jaką muzykę włączyć i włączamy mikrofon (dołączony do bramki) żeby przyjąć komendę

po 10 sekundach wyłączamy światło w korytarzu

ten temat był opisany w poście Jolka Wita i co włączyć pyta :wink:

Miłego korzystania z Asystenta domowego, i miłego dnia :wave:

jolka - parę wpisów wyżej poleciłem ten przykład koledze.