Benchmarking na Armbian

Celem tego opisu jest wprowadzenie do testów porównawczych

:warning: Jest to ogromny temat, znacznie wykraczający poza ramy projektu AI-Speaker. Dlatego pokazujemy tylko jak rozpocząć tego typu zabawę i proponujemy by zainteresowane osoby kontynuowały swoje testy na forum Armbian. Dzięki za zrozumienie :slight_smile:

Jak już mamy uruchomioną bramkę na systemie Armbian, zgodnie z opisem:

To możemy zrobić kilka testów porównawczych - benchmarking. W tym celu uruchamiamy specjalną aplikację config dostępną na systemie Armbian:

robimy to komendą:

armbian-config

W aplikacji armbian-config wybieramy opcję Software

a nastepnie opcję Benchmarking

zainstalują się odpowiednie narzędzia

i zostanie wykonany test.

Po zakończeniu testu wynik możemy przesłać na serwer:

następnie możemy go porównać na forum Armbian z wynikami innych użytkowników (na innych sprzętach):

To jak już testy wykonane to pochwalcie się jak bramka wygląda na tle innych popularnych urządzeń typu RPI, itd.

1 polubienie

Jako jedyna mówi i rozumie komendy :wink:
Mamy też bardzo efektywny* procesor ARM.

Do testów porównawczych zawsze trzeba brać poprawkę, tak żeby nie porównywać jabłek z pomarańczami… najlepiej samemu dobrać sobie sprzęt do własnych wymagań, priorytetów i zasobności portfela.

Np RPi w teście wydajności, może być 40 razy wolniejsze od Intel NUC.

Procesory Intel x86 mogą dostarczać do 3,6 GHz, zużywając do 150 W (a doliczając aktywne chłodzenie to jeszcze więcej). Natomiast układy ARM zapewnia 1 GHz przy 700 mW… ponad 200 razy mniejsze zużycie prądu niż Intel, a efektywność* 50 razy większa. Najnowsze konstrukcje ARM potrafią zapewnić 2 GHz przy użyciu prądu mniejszym niż 1W, czyli działają 75 razy efektywniej* od intela.

* ilość GHz osiągnięta z 1 W

Rachunek za prąd przy cały czas działającym procesorze Intel może miesięcznie wzrosnąć o 50 zł, nie licząc szumu wentylatora do odprowadzania ciepła :wink:

Nasza bramka używa jakieś 2 kWh miesięcznie, około 1.2 zł, kosztuje 200 zł a nie 2 tys i na dodatek mówi i rozumie komendy głosowe po polsku.

To taki prywatny benchmarking :wink: wg nas nie ma obecnie lepszej/efektywniejszej platformy… ale rozumiemy że dla wielu ludzi Intel, AMD, RPi jest lepszy bo robi jeszcze coś dodatkowego i można tam zainstalować i mieć "wszystko", nie będziemy się z nikim spierać w tym temacie - szanujemy wybór każdego!

Nie o to mi chodziło, nie zamienię bramki na coś innego , bo i tak mam dodatkowo postawiony Dell Wyse. Tak z ciekawości zapytałem jak już macie test zrobiony. Intel NUC to wiadomo że to inna półka, ale rpi0, 2,3? I tak nie zamienię bramki na rpi ( mam 2szt w szufladzie) bo ma wbudowaną pamięć, jest Wasze wsparcie, no i jest z kim pogadać w sensie z Jolką. Nie musicie martwić się o konkurencję bo jej nie ma.