Brama Somfy - jak podłączyć do HA

Witam,
Mam prośbę o poradę. Posiadam bramę dwuskrzydłową Somfy 3S IXENGO RTS i tak sterowanie zamknięciem otwarciem odbywa się na styku beznapięciowym, napięcie w centrali 24 DC ewentualnie w domu ba beztykowym podłączonym rónolegle do domofonu 230V albo 12 V . Moje przypadku do sterowania z poziomu HA.

  1. Zamontować w bramie sonofa wifi beznapięciowego na 24V
  2. Zamtować w domu i równolegle do domfonu- w funkcji otwarci bramy sonofa
  3. Czy szukać rozwiązania z zamonotwaniem bramiki RF- sterowanie bramy za pomoca filota RTS 433,42 MHz i próbować zrobić klona pilota do sterowania - ostatni temat według mnie mega fajny bo mogłbym dodać sobie obcje otwarcie bramy całkowite, otwracie bramy częściowe, właczenie światła pomocniczego - każda fukncja wywołana z osobnego przyciusku pilota.

Dzięki za info.

Tutaj masz najprościej pokazane

w powyższym też to zrobisz, dajesz sygnał i np po 5 sekundach drugi i masz otwartą bramę jak furtke.

Aktualnie też będę sie zajmować bramą, tak to sobie wymysliłem ESPhome na nodeMCU, jeszcze czekam na części i będę zabierać się za montaż

2 polubienia

Zamiast Sonoff kup Shelly, masz zintegrowane lokalnie po MQTT z HA wprost z pudełka.

Może nie być tak łatwo z uwagi na zmienne kodowanie pilota. Odpowiedz sobie na pytanie jak często uchylasz bramę. Z mojego doświadczenia, ta funkcja jest nieużywana. Wszyscy domownicy i tak otwierają bramę. Do wchodzenia jest furtka.

Aktualnie ja tak mam, przesyłam przez sonoff RF i otwieram albo jedno albo dwa skrzydla, albo uchylam(długo nie miałem furtki i tak własnie się wchodziło),
jak jade ciągniczniem to akurat mieszczę się w jednym skrzydle to tylko jedno otwieram :slight_smile:
Ale nie mam kontraktonów, doszła bramka z elektrozaczepem i dlatego będe rozbudowywać żeby było niezawodnie.

Czyli dodatkowa bramka np. SONOFF BRIDGE RF WIFI MOSTEK HUB 433MHz EWELINK i czyta RF SOmfy. A jaka masz centralę.

Bramka SOnoff RT 433,42 a centralna RTS 433,42 MHz - zaga to razem

Niestety nie powiem Ci, nie wiem czy z SOmfy nie ma pilotów tych dynamicznych, czy jak one sie tak nazywają.
Ja mam centralę jakąś taką zwykłą jakiejś firmy firmy, i mam zwykłe pilociki 433 ze stałym kodem, nadajac sygnał uczę centrale że ma ten sygnał akceptować i tyle. Nie wiem jak jest u Ciebie

Bramka RF 433 | AI-Speaker - coś tutaj info jest - ogólnie temat gdyby sie udało rozwiązać to elimuje mi kilka innych pilotó w domu np. do lamp z pilotem rf

Z tego co pamiętam taka bramka RF, nawet z oprogramowaniem dodatkowym, nie obsługiwała kodów dynamicznych. Musisz sprawdzić w internetach czy Twój model Somfy obsługiwany jest przez oprogramowanie:

  1. Temat umarł - Somfy posiada własny protokół do sterowania roletami,bramami etc. zwany RTS, wykorzystuje sygnał 433Mhz z kodem zmiennym. Część z ruchomym kodem bardzo utrudnia duplikację - pilot nie wysyła cały czas dokładnie tego samego kodu.

Pozostaje sonoff czy shelly - potrzebuje zasilanie 24 DC i na wyjjściu beznapięciowy ( tzw. dzwonklowy)

Na to jest proste rozwiązanie. Rflink. Do zamówienia w holenderskim sklepie. https://www.nodo-shop.nl/nl/47-rflink-433420-mhz. Sam korzystam i działa bez żadnego problemu

Shelly ma styk bezpotencjałowy i uniwersalne zasilanie.

Hej, projekt ukończony. ? Działa to u ciebie ?

Tak działa :slight_smile:

1 polubienie