Esp 32 jako rezystor

Witajcie jak myślicie czy dało by rade zrobić coś takiego:
Mam zewnętrzne wyście 3,3v gniazdo dwa piny wyjście te to nic innego jak gniazdo czujnika temperatury.
Zamiast oryginmalnego czujnika chciał bym przepuścić te napięcie przez esp32 tak żebym mógł sterować rezystancją. czy jest to możliwe?
Dla jasnopści mojego pomysłu czy esp 32 może robić za rezystor zwracając daną wartość rezystancji do tego gniazda gdzie jest oryginalny czujnik temperatur?

Generalnie odpowiedź brzmi tak. Ale podałeś za mało danych.
Z jaką rozdzielczością, skokiem chcesz to robić? W jakim zakresie?

Ja szukał bym, na Twoim miejscu, jakiegoś rozwiązania w postaci konwertera PWM na rezystancję. A jeśli wystarczy kilka wartości rezystancji, to wystarczy zbudować to na kilku przekaźnikach.

1 polubienie

10k potrzeba z dużą ilością nastaw i jak to u mnie potrzebuję to zrobić na jednym esp32 bez zewnętrznych urządzeń . jest co prawda cośtakiego jak cyfrowy rezystor DS1841 ale nie znalazłem na stronie projektu esp home żadnej wzmianki o nim

NIE, nie może, ale mam wrażenie, że usiłujesz coś zrobić srogo pod górkę.

Daj nam schemat urządzenia w które się chcesz wpinać lub chociaż jego obwodu wejściowego, bo skoro chcesz zastąpić termistor pewnie NTC, to prawdopodobnie układ wejściowy po prostu mierzy napięcie na dzielniku rezystorowym, w którym jedna gałąź jest rezystorem zmiennym.

A tu już być może jest widok na rozwiązanie w ESPHome

i tu może być problem bo jedyny schemat to mój ideowy. natomiast nic innego dodać nie mogę . po za powtórzeniem :
z płyty matki wychodzi gniazdo dwupinowe na którym jest zasilanie 3,3V. Jest to gniazdo czujnika temperatury NTC. Pomysł jest taki aby przepuścić sygnał z tych pinów przez esp32 i użyć go jako cyfrowego rezystora do nadawania określonej wartości tak aby płyta matka odbierała sygnał temperatury zadanej np. przez suwak w HA ale tym sie nie sugerować. najistotniejsze jest to że nie mogą się spotkać fizycznie napięcia z zasilania ESP i płyty matki

Nie da się z ESP zrobić rezystora regulowanego, nawet specjalizowane układy cyfrowych rezystorów, które wspomniałeś tak naprawdę z rzeczywistym rezystorem czy raczej potencjometrem nie mają wiele wspólnego i wymagają wiedzy o pełnym schemacie elektrycznym, bo nie można ich podpiąć byle gdzie i byle jak.

Absolutne podstawy elektroniki dają mi prawo sądzić, że układem wejściowym jest dzielnik napięcia, więc podłącz tam termistor NTC lub lepiej potencjometr, którym będziesz udawał termistor w interesującym zakresie rezystancji i zmierz napięcie i prąd przynajmniej dla 4 różnych temperatur - tj. odpowiadającym im rezystancji fabrycznego termistora.

Natomiast jeśli nie dysonujesz żadnymi innymi zaciskami oprócz tych wspominanych 2, to tak naprawdę nawet nie wiesz jakie faktyczne parametry ma układ po drugiej stronie, jeśli jesteś w stanie poświęcić jedną sztukę ESP32 na potencjalne spalenie oraz ewentualnie docelowy układ, bo niestety za bardzo nabierasz wody w usta, to gotowa integrację DAC podlinkowałem wyżej.
Zauważ, że integracja umożliwia regulację nacięcia wyjściowego z krokiem koło 0.03V co może nie być wystarczające do warunków które przedstawiłeś bardzo mętnie

w integracji którą podlinkowałem masz 100 nastaw od zera do 3V3

to znasz ten schemat układu wejściowego czy nie
samo założenie jest pewnie słuszne, ale bez schematu nie ma o czym mówić
podłącz tam fabryczny NTC i zapomnij o ESP jeśli masz takie podejście do dzielenia się informacjami - trzeba otworzyć obudowę i zrobić dobre foty makro, jeśli sobie nie umiesz sam poradzić z odrysowaniem schematu

Jeszcze raz podkreślę z samego ESP nie zrobisz rezystora regulowanego, na 100%

Da się wprawdzie

NIE

napisać większymi literami, ale myślałem, że to już dotarło, tam nie ma do tego dedykowanych układów wyjściowych

Moim zdaniem platforma DAC wystarczy do emulowania źródłowego układu pomiarowego o zmiennym napięciu wyjściowym, którym jest dzielnik rezystorowy z rezystorem zmiennym w dowolnej gałęzi. I tu się zgodzę - najprawdopodobniej będziesz musiał mieć izolowane napięcie zasilania ESP od układu docelowego.

Opis jak zwykle się rozwiązuje pomiar rezystancji przez w zasadzie dowolny MCU jest świetnie opisany w dokumentacji ESPHome w artykuliku o… NTC

więc zakładam, że podobne do tego rozwiązanie jest w twojej czarnej skrzynce

Ne rozumiem o co ci chodzi . Wszystko co wiem i co chce osiągnąć to napisałem . nie nabieram wody w usta bo nie mam po co . A jeżeli chcesz jeszcze więcej szczegółów to mogę dodać że płyta matka to jest płyta jednostki wewnętrznej klimatyzatora . Nie znam schematu tej płyty bo nigdzie nie ma w internecie opisów. Natomiastjeszczę mogę powiedzieć że za pomocą zwykłych rezystorów jestwm w stanie dać tej płytce informację o danej temperaturze i z moich badań wynika że każde 200 omów to jest jeden stopień. Odpowiadając na twoje pytanie .Mam podpięty tam tam podpięty czujnik temperatury . Natomiast logioka płyty jest nie do zmiany a musze zmniejszyć histerezę urządzenia z 2 stopni na jeden
a są dedykowane układy .

Te dedykowane układy wymagają wpięcia w obwód w określony sposób.
Rozumiem, że nie chcesz ingerować w płytę główną klimy, ale chyba możesz zrobić chociaż zdjęcia z bliska. Trzeba po prostu odrysować mały fragmencik obwodu wejściowego - bez tego dalsza walka jest bezcelowa.

200 omów przy 10kilo to jest zmiana o 2%
DAC daje możliwość sterowania napięciem wyjściowym z rozdzielczością 1%

Można wprawdzie wycudować jakiś układ dokładający do fabrycznego termistora jakiś rezystor szeregowy lub nawet kilka, ale moim zdaniem to walka z wiatrakami.

oczywiście że mogę . chcesz zdjęcie całej płyty czy tylko gniazda i okolic

Nie wiem co chcę zobaczyć :smiley: bo nie mam tej płyty głównej w ręce - trudno ocenić czy ze zdjęć się uda odrysować schemat. Ty dysonujesz sprzętem, więc spróbuj.


gniazdo o które mi chodzi to te prawie w górnym prawym rogu. czarna wtyczka dwa białe przewody

Świetnie, tylko potrzeba ostrych zdjęć przynajmniej na tyle na ile górne (a nawet bardziej bo elementy SMD są nieczytelne).
I raczej nie skompresowane na maksa - to chyba whatsapp to zepsuł.
możesz rysować po zdjęciach - a właściwie na kopiach, bo zamalowane nie będą czytelne, a trzeba ustalić dokąd biegną sygnały z termistora.
Na 100% nie do układu widocznego na górnym zdjęciu bo to driver wyświetlacza VFD. Hmm no chyba użyty w innym zastosowaniu - masz tam wyświetlacz VFD?

OK daj zbliżenie tego kwadratowego scalaka, żeby dało się odczytać jego oznaczenia, bo zakładam, że docelowo badane napięcie trafia do niego.
I wrzucaj zdjęcia z aparatu, a nie skompresowane whatsapem

Trzeba ustalić kilka szczegółów

  1. czy żółta ścieżka to zasilanie MCU na płycie głównej lub inne napięcie odniesienia i czy żółta ścieżka jest połączona z jednym z zacisków termistora
  2. czy ścieżki namalowane na czerwono mają taki faktyczny przebieg i łączą się z drugim końcem termistora
  3. czy to jest ścieżka masy i czy dobrze narysowałem niebieską ścieżkę łączącą te rezystory, dodatkowo czy ścieżka 3. łączy się z ujemnym biegunem niewlutowanego elektrolita C11 (to by sugerowało co nieco, jakie jest napięcie na jego punktach lutowniczych, tj między nimi
  4. opcjonalnie dokąd idzie ta przelotka
  5. to pewnie najważniejsze - jeśli poprzednie ścieżki dobrze narysowałem to tędy wychodzi napięcie, które jest gdzieś mierzone - trzeba ustalić dokąd biegnie ta ścieżka

Na moje oko to jest ten MCU

więc trzeba ustalić czy sygnał z termistora dociera do którejś z jego nóżek, która może pracować jako wejście analogowe

Usmarkanie na jego górnej powierzchni sugeruje zdemontowany radiator, ale może chińczyk tylko chciał ukryć model?

A co z odpowiedziami na pytania?

te usmarkanie to jakiś lakier który miał zakryć chip wentylatora i chłodzenia tu nigdy nie było.
Nie jestem w tymmomencie w stanie zdjąć płytki i odpowiedzieć ci na pytania. natomiast jeżeli chodzi o gniazdo to wychodzi na to że górny pin to + a dolny to - . po podłączeniu miernika wychodzi na nich 3,3V

ale to jest niemiarodajne, tam jest jakaś kombinacja rezystorów na płytce, zmierz też napięcie z wpiętym rezystorem w miejsce NTC
znając napięcia, prądy płynące przez dany rezystor i wartość rezystancji dla kilku różnych i radykalnie innych rezystancji można szacować resztę obwodu (bo ze zmian po 200 omów to nie oszacujemy niczego)

Generalnie multimetry cyfrowe mają wystarczająco dużą rezystancję wewnętrzną by przyjąć, że jest ona nieskończenie duża (no nie jest, ale póki co takie przybliżenie wystarcza), więc możesz mierzyć napięcia na płycie głównej jeśli zlokalizujesz masę.

Przy pomiarze prądu bocznik multimetru ma niezerową rezystancję, ale przyjmujemy zerową, prąd mierzysz szeregowo z dołączanym rezystorem oczywiście.