EspHome podstawy

Witam wszystkich mam kilka pytań co do esphome.
Jak zrobić przyciski coś jak w tasmota by na stronie urządzenia były widoczne. Czyli załączam przycisk 1 i zalacza np wyjście jeden oczywiści by było zapisywane do eprom i po ponownym załączeniu zasilani by było aktywne.

Czy można wysyłać z esphome do drugiego esphome by np zalaczyl wyjscie 2.

Czy da się aby esp jak będzie brak sieci wifi ustawiło się jako router i wszystkie zapytania przechodziły przez niego do innych urządzeń wifi.

Jak łatwo napisał program w esphome np. Naciskając przycisk 1 zalacza wyjście 1

Proszę o jakieś przykłady.
Na stronie są przykład aktywacji i dodawania przycisków nie widzialem programów które sterują urządzeniami bez home assistant.

  1. UI urządzenia włączasz w taki sposób:
web_server:
   port: 80

Zapisywanie i przywracanie stanu po zaniku napięcia robisz tak:

esphome:
  esp8266_restore_from_flash: true
  1. Nie robiłem tego, ale powinno Ci się udać za pomocą tego:
    HTTP Request — ESPHome
  2. nie kojarzę takiej opcji. W sumie nie do końca rozumiem koncepcję routingu między urządzaniami.
  3. Nie ma, nie kojarzę takiego generatora.
  4. Przykładów w sieci jednak znajdziesz wiele w sieci w zależności od potrzeb.
  5. Patrz pkt. 2 - da się sterować ESPHome poprzez HTTP, poza tym możesz też sterować po MQTT, web UI lub napisać reguły wewnątrz ESPHome i urządzenie będzie działać bez ingerencji z HA, itp.

@pasta - szkoda, że nie zrobiłeś paru słów wstępu… ciężko doradzać gdy nie wiemy co budujesz i co chcesz osiągnąć? Jeszcze trudniej o przykłady. Dlaczego ESPHome? Dlaczego takie, a nie inne wymagania? Od jakich założeń wychodzisz, że rodzą się takie pytania? Nie zakładasz, że może Twoje wybory i wnioski są błędne? Nie chcesz ich zweryfikować? Poznać inny punkt widzenia i może zmienić rozwiązania? Z Twoich pytań, domyślam się, że chciałbyś osiągnąć jakiś rodzaj pracy urządzeń w systemie rozproszonym, czyli najlepiej bez punktu centralnego typu HA czy NR. Myślę, że takie możliwości daje KNX w oparciu o Tasmota. Czy sama Tasmota z regułami. Ale nie doradzę nie znając szczegółów. Z ESPHome będzie (moim zdaniem) trudniej.

Ok.
Mam dwa moduły pcf na i2c jeden ma sterować 8 żarówkami a drugi odczytem włączników plus sterowaniem 2 roletami.
Chciałbym by było niezależne sterowanie tylko po to gdy jak padnie home assistant lub openhab to system będzie dalej działać. Tak chce by był wgląd w serwer czyli automatycznie załączać i wyłączać część instalacji.
Dla czego nie tasmota bo po kapiliacji kodu pokazuje mi tylko jeden moduł pdc mimo że skaner pokazuje dwa układy. Tasmota ma łatwe sterowanie i wmiare prosto sie ustawia.
Szukam też alternatywy i widzę że esphome ma duże możliwości. Chce też aby była możliwość sterowania wysjciami tak jak jest to w tasmota z przeglądarki.
Szukam również opcji sterowania gdy jak padnie wifi to chciał bym by jeden esp zadziałał jako serwer i każde esp się podłączy do niego i będą działać dalej w sieci aż ponownie uruchomi się wifi. Mam sterowanie na tasmota włącznik do rolety i przekaźniki sterujące roleta czasami router się przywiesza i jest problem z działaniem wifi. Więc chciałbym tego uniknąć. Reset routera naprawia wszystko. :slight_smile:

1 polubienie

Jeśli sterownie masz przewodowe w instalacji, to może lepiej iść w coś na bazie Arduino. Zamiast Wi-Fi użyć popularnych teraz ESP32 z Ethernet.

Jeśli komunikacja była by po MQTT, to z pewnością znajdziesz aplikację, która umożliwia tworzenie webGIU po MQTT.

Nie znam rozwiązania, które by tak działało.

Kompletnie nie zgłębiałem tematu ekspanderów, ale może jest jakiś powód, dla którego to nie działa. Co mówi dokumentacja?

To raczej problemem jest Twoje Wi-Fi :wink: skoro po wyłaczeniu Wi-Fi i ponownym włączeniu wszystko działa poprawnie. Jeżeli sterowanie chcesz oprzeć “po Wi-Fi” to musi być ono niezawodne.

2 polubienia

Podobnie jak @macek uważam, że usuwanie skutków zamiast przyczyn nie jest rozwiązaniem.

1 polubienie