Integracja z ESPHome

Witam
Czy jest możliwość (czy też w przyszłości jest planowane) integracji AIS z ESPHome ??
Myślę że jest to bardzo fajny projekt poszerzający znacznie możliwości Home Assistant o własne spersonalizowane urządzenia

1 polubienie

W integtacjach masz EspHome, więc można oddać, tylko trzeba podać serwer i tu się zawiesilem :slight_smile: Ip bramki nie przyjmuje.

No właśnie - w integracjach jest ale u mnie nic się nie wyświetla…

opis:

integracja:

Faktycznie działa - nie wiem dlaczego ale zadziałało po restarcie bramki.
Można zamknąć temat

1 polubienie

Tylko, żeby to działało to muszę mieć już EspHome wgrane w moduł? Skąd mam wziąć mój pierwszy *.bin?

Jeśli nie masz nic z wyjątkiem modułu ESP, to lepiej wgrać AIS Tasmota:

No wiem. Mam z 20 modułów z AIS tasmotą, ale co robić na kwarantannie. Siedzę, kombinuję i szukam zajęcia. Chcę się czegoś nowego nauczyć i rozkminić EspHome.

1 polubienie

Własnie udało mi się ogarnąć- Wgrać esphome do esp32cam.
Zacznij od instalacji pythona Następnie w windowsowej szukajce wpisujesz cmd i odpalasz jako admin
Następnie
pip install esphome
jak się zainstaluje to
esphome twój_projekt.yaml wizard
I tam już cię za rączkę prowadzą.
jak już zakończysz tworzenie projektu to odszukaj plik twój_projekt.yaml i otwórz edytorem, ja polecam vsc. i tam już w swoim zakresie dodajesz co potrzeba w zależności od modułu jaki masz.

1 polubienie

Postawiłem w dockerze na starym laptopie HA, tam dodałem EspHome i od razu soft wgrałem do modułu. Teraz już w AIS go widać i pięknie działa. @jolka pomyśl nad dodaniem tego do bramki. Czasem tasmota nie wystarcza.

Zwracam honor, pandemia trwa więc i ja chcę poznać EspHome.

Czy możesz podpowiedzieć jak postawić docker a w nim HA na starym laptopie? Czy muszę instalować Linuxa?

Jak dla mnie to powinien być linux. Ja postawiłem Linux server na tym starym lapku, ale możesz też postawić virtualBox na windowskie a tu https://www.youtube.com/watch?v=X27eVvuqwnY jest filmik, że nawet na windowsie można postawić HA. W sumie to ty chcesz tylko ESPhome tak? @Michal.S wyżej pisał jak postawić ESPHome na windowsie. Do takich zabaw najlepiej postawić sobie na Raspberry pi raspbiana. Prądu to pobiera 3W, więc się nie martwisz ze jest włączony miesiącami. Zastanów się co dokładnie chcesz i jak się zdecydujesz to pomogę :slight_smile:

Ten sposób z komendami dla Python i Windows już przeszedłem. Mało wygodne pisanie komend dla większych konfiguracji.

Mam bramkę AIS więc RPi nie będę kupował dla ESPHome.
Bardziej zależało mi na dashboard ESPHome.


Czy integracja ESPHome dla HA w AIS pozwala na edytowanie plików konfiguracji dla modułów ESP? Czy na bramce mogę wykonać kompilację pliku yaml do bin dla ESPHome?
Czy bramka umożliwia flashowanie modułu? Czy obsłuży konwerter USB-TTL/UART po stronie sprzętowej?

jak to czasami mówi Jolka

nie wiem o co chodzi
:wink:

ps
Jolka dzisiaj ma wolne

To zapytam inaczej.
Czy można uruchomić ESPhome na/w bramce jako kontener docker?

Chcę tworzyć konfigurację w pliku yaml a następnie binarkę programu. ESPhome pozwala wygodnie skompilować kod do pliku bin poprzez dashboard / GUI ESPhome. Zakładam, że utworzony w nim plik bin ściągam na komputer podłączony do bramki i z niego wgrywam soft do modułu ESP8266 lub ESP32. Zależy mi na prostym sposobie uruchomienia dashboard / GUI ESPhome na bramce AIS lub komputerze z Win7.

@Cezary.K integracja ESPHome służy do komunikacji z natywnym API ESPHome https://esphome.io/components/api.html
Co do pisania i flash’owania kodu za pomocą bramki to osobiście bym odradzał - ona i tak nie jest demonem prędkości, lepiej jej dodatkowo nie obciążać, a możesz nagrzebać niepotrzebnie, z czym będzie potem ciężko pomóc.
Sam flashuję ESPHome za pomocą Windowsa i jest ok.
Tutaj masz przykładowy plik konfiguracyjny do flash’owania ESPHome:
https://pastebin.com/VdjJSHHy

Stravi,
piszesz plik konfiguracyjny w notatniku typu netepad++? Gdzie kompilujesz, to co napiszesz?
Flashowanie nie jest dla mnie problemem. Problematyczne jest edytowanie i sprawdzanie pliku yaml. Kolejny problem do rozwiązania to gdzie, na jakim sprzęcie, kompilować plik yaml do bin? Dashboard / GUI w ESPhome jest dla wygody. Jest to o tyle dobre, że waliduje tworzony plik na bieżąco i nie trzeba czekać na błędy kompilacji żeby zauważyć błąd w yaml.

Edytuję w Notepad++ czasami jak mam więcej zmian to wole VisualStudioCode.
Kompilację i flashowanie robię 1 poleceniem w cmd:
esphome livingroom.yaml run

Tutaj jest info jak zainstalować flasher:

A ja chciałbym użyć tego (również na stronie ESPHome):