Integracja z ESPHome

Na bramce AIS nie ma HASSIO. Możesz sporóbować postawić to na innej maszynie w docker, ale nie wiem jak to będzie działać i czy wogóle.

Dokładam swój głos, proszę o dodanie ESPHome wraz z ESPHome Dashboard do standardowych integracji AIS. Świetnie działa. Dla kogoś kto już ogarnie konfigurację w yaml będzie dużym ułatwieniem przy dodawaniu specyficznych urządzeń. Z super narzędziem w postaci dashboard. Wydaje mi się, że jest lepszym narzędziem do wykorzystywania ESP32. A tych modułów będzie coraz więcej.

1 polubienie

@jolka to jak z tym ESPHome? Będziemy mieli taki Add-ons? Czy stawiać dokera gdzieś na innym sprzęcie (którego nie mam), czy może na bramce dało by się go zainstalować? Chodzi mi głównie o dashboard ESP i kompilację binarki wprost na bramce. Z wgrywaniem tej binarki do modułu ESP32, to już sobie poradzimy.

1 polubienie

Robimy bramkę do sterowania automatyką domową i do audio, nie mamy w panach dodania i utrzymywania tego typu funkcjonalności.

Rozumiem. Jednak szkoda. Bramka jest z dopiskiem DEV. Może nie będzie produktem Waszego docelowego klienta na szerokim rynku, którym ma być pewnie głośnik. Ale takich jak my użytkowników na tym forum, jest całkiem spora rzesza. Łączymy zainteresowanie z nauką, bramka jest fajnym polem do tego. Może być również fajnym produktem. Wiem, wiem jak tę rzeszę laików/techników ogarnąć…W takim razie kombinuję sam na bramce i liczę na pomoc w przypadku problemów (póki nas mało).
P.S.
Może zrobić dwie wersje bramki, z DEV i bez.

DEV oznacza, że jest to wersja rozwojowa - dodajemy funkcjonalności i aktualizujemy mocno ten produkt. Mamy odblokowane konto root-a i na tym etapie, jesteśmy bardziej dla osób technicznych/developerów, którzy są w stanie programować lub rozumieją jak korzystać z konsoli itd… niż dla końcowego użytkownika który chce mieć zamknięty produkt z funkcjonalnością xyz.

Jesteśmy Open Source każdy może nam pomóc i dodać super funkcjonalność o której myśli do naszego repozytorium.

Ale nie dodajemy i nie utrzymujemy funkcjonalności, które nie są potrzebne dla naszego końcowego produktu - inteligentnego głośnika. Nasz docelowy użytkownik - pan “Kowalski” oraz “Nowak” nie chce kompilować binarek na głośniku.

Mam nadzieję, że rozumiesz jaką niszą jest kompilowanie binarek do ESP32 na głośnikach przez ludzi, którzy nie mają komputerów :wink:

PS
Uprzedzając kolejne argumenty… wg nas nie ma produktów, które robią dobrze wszytko… ale jest wiele które nic dobrze nie robią.
My chcemy być tym, co robi dobrze sterowanie automatyką domową i odtwarzanie audio.
Mamy wystarczająco dużo pracy z jednym produktem i na tym się koncentrujemy.

Pogodziliśmy się z tym, że na naszej bramce nie da się zrobić wszystkiego i nawet się tym będziemy chwalić - robimy jedną rzecz dobrze!

PS 2
Ponieważ ostatnio pojawia się sporo pomysłów typu: zróbcie mi to. Dodaliśmy nowy dział “Programownie” w którym są opisy w jaki sposób można zacząć programowanie na bramce i samemu dodać niezbędne funkcjonalności.

Zapraszamy do lektury:

https://ai-speaker.discourse.group/c/programowanie/15

Dashboard na bramce uruchomiony, można pisać konfiguracje i sprawdzać poprawność, niestety jest błąd podczas kompilacji:

1 polubienie

Ja miałem taki błąd jak chciałem przypisać stałe IP dla nodemcu. Nie poradziłem sobie musial zostać przy tym automatycznym.

stałe IP robimy tak:

1 polubienie

Trochę się namordowałem, ale odpaliłem w końcu EspHome na windowsie. Dla potomnych przy insatalcji Pythona na pierwszej stronie instalki zaznaczcie koniecznie PATH.
Nie jest to tak wygodne jak na Hassio, ale zawsze to coś.

wiem że stałe IP tak robimy ale u mnie można ustawić tylko i wyłącznie z końcówka 11 z żadną inną cyfrą się nie wgra no chyba że jeszcze spróbować przez USB

Jak pisałem błąd pojawia się już podczas kompilacji pliku yaml do bin, wykonywanej z dashboard odpalonym na bramce poleceniem esphome config/ dashboard
Śmiga super jest o wiele łatwiej niż pisanie z wiersza poleceń Windows. Można plik yaml sprawdzić pod kątem poprawności składni.
Nie działa do końca sam kompilator ESPHome. Są opisy błędu:

Co masz na myśli pisząc te słowa?
Wiersz poleceń czy pulpit ESPHome czyli dashboard?

Przez wifi już nie zmienisz IP. Musisz wgrać przez USB.

Wiersz poleceń. Dashboard na Windowsach puki co nie działa.

To można łatwiej z bramki


Sama kompilacja pozostaje w Win.

A co, kompilacja nie działa na bramce?

A o czym ja tu pisałem…przecież nie o żadnym IP.

Jaką dystrybucję Linux wybrałeś na server na starym lapku?
Czy HA masz w doker?
Masz dostęp do Supervisor i możesz normalnie instalować addony?

Nie napisałeś, że to nie IP. W takim razie jaki sens jest pisać program na bramce, jak i tak go nie skompilujesz, a tym bardziej go nie wgrasz?
Co do mojego starego lapka to wgrałem Ubuntu server, HA w dockerze, jest Supervisor i mogę instalować addony.
Ten lapek trochę dużo prądu mi brał (20W) jak na używanyie tylko od czasu do czasu na EspHome, więc postawiłem sobie HA w dockerze na RPI3B z dyskiem SSD, a dodatkowo kupiłem za 130zł terminal dell Wyse z 4GB RAMu i na nim postawiłem windows 7 Embedded, gdzie mam potrzebne narzędzia typu MQTT Explorer, Advanced IP, Visual Studio, Putty, WinSCP, Pythona itd. Łaczę się ze służbowego lapka (mały, szybki i nie zabardzo żeby takie programy na nim instalować) przez zdalny pulpit. Teraz mam już na terminalu jeszcze EspHome, więc RPI włąsnie idę wyłączyć :slight_smile:

Kolega pab11o trochę pomieszał…a mi się nie chciało prostować jego teorii. Uznałem za jasne, że błąd dotyczy kompilatora, a dokładniej toolchiain dla niektórej architektury. Dzięki za informacje o twoim sprzęcie. Myślałem również o Dell Wyse, ale jest u mnie stary laptop z 2008r. Chyba zainstaluję na nim Lubuntu, dla poznania Linuxa i zabawy z HA.

Sens jest jeśli za alternatywę masz wiersz poleceń w oknie cmd Windows. Utworzony i sprawdzony w pulpicie ESPHome plik yaml na bramce, kompilujesz po przeniesieniu jedną komendą w Win (chyba, bo jeszcze nie przetestowałem).