Integracje, nowe urządzenia

Witam wszystkich.
Mam pytanie odnośnie możliwości integracji odkurzacza VIOMI SE i systemu ogrzewania podłogowego, którym steruje WiFi controler OWD5-1999-EAP1. Czy można te uządzenia połączyć naszą Jolą ?

1 polubienie

Widziałeś to?

Witaj @sdsi
Dzięki za podpowiedź. Ale nie chcę instalować na swojej bramce HACS ponieważ już miałem kiedyś zainstalowane i było bardzo dużo problemów. Może kiedyś @jolka doda taką integrację. A jeśli chodzi o ten sterownik WiFi controler OWD5-1999-EAP1, to jest jakaś szansa ?

Nie musisz instalować HACS żeby dodać custom integracje.

1 polubienie

Tak jak pisze @Stravi - nie trzeba instalować HACS żeby korzystać z custom integration, każdy dodatek można zainstalowac przez HACS (Using HACS (recommended)) jak i manualnie (Manual), wszystko jest zawsze opisane w dokumentacji dodatku, np.

1 polubienie

Witaj kolego,

Dzisiaj się tą integracją pobawiłem (z tego linku >>>) i nie widzę żadnych problemów. Możesz śmiało instalować manualnie.

Dodatkowo - tutaj masz przepis na odkurzanie wybranych stref - dodajesz do scripts.yaml (można to zrobić także poprzez interfejs webowy w AIS) coś takiego:

viomise_zone_strefa1:
  alias: ViomiSE Zone Strefa1
  sequence:
  - service: vacuum.send_command
    target:
      entity_id: vacuum.viomi_se
    data:
      command: set_mode_withroom
      params:
      - 0
      - 1
      - 1
      - 10
  mode: single

Ta 10 przy końcu to nr strefy (musisz sprawdzić eksperymentalnie jaki to numer). Jeżeli chcesz kilka stref (np 10 i 14) to dajesz tak:

      params:
      - 0
      - 1
      - 2
      - 10
      - 14

Strefa1 możesz zamienić na swoją nazwę (np. Kuchnia)

Powodzenia.

A przy okazji mam pytenie do @3.14 - Piotrze, czy można jakoś wydobyć numery czy identyfikatory tych stref? Gdzie i w jakiej postaci Viomi to przechowuje?

Dzięki i pozdrowienia :slight_smile:

Numery się ponoć da w ten sposób:

miiocli vacuum --ip <ip odkurzacza> --token <token> get_room_mapping

Nie próbowałem, bo nie miałem potrzeby :slight_smile:

Dla innych odkurzaczy Xiaomi (Roborocki) można numery wyciągnąć moim extractorem do mapy, ale Viomi jest z czarnej listy :wink:

miiocli: python-miio — python-miio documentation

1 polubienie

Bardzo dziękuję za odpowiedź oraz informacje.

Komenda zwraca mi coś takiego (ip i token prawidłowy)

Traceback (most recent call last):
  File "/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/bin/miiocli", line 8, in <module>
    sys.exit(create_cli())
  File "/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.9/site-packages/miio/cli.py", line 45, in 
create_cli
    return cli(auto_envvar_prefix="MIIO")
  File "/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.9/site-packages/miio/click_common.py", line 
59, in __call__
    return self.main(*args, **kwargs)
  File "/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.9/site-packages/click/core.py", line 782, in 
main
    rv = self.invoke(ctx)
  File "/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.9/site-packages/click/core.py", line 1259, in 
invoke
    return _process_result(sub_ctx.command.invoke(sub_ctx))
  File "/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.9/site-packages/click/core.py", line 1256, in 
invoke
    Command.invoke(self, ctx)
  File "/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.9/site-packages/click/core.py", line 1066, in 
invoke
    return ctx.invoke(self.callback, **ctx.params)
  File "/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.9/site-packages/click/core.py", line 610, in 
invoke
    return callback(*args, **kwargs)
  File "/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.9/site-packages/click/decorators.py", line 21, 
in new_func
    return f(get_current_context(), *args, **kwargs)
  File "/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.9/site-packages/miio/vacuum.py", line 757, in 
callback
    with open(id_file, "r") as f, contextlib.suppress(
FileNotFoundError: [Errno 2] No such file or directory: 
'/data/data/pl.sviete.dom/files/home/.cache/python-miio/python-mirobo.seq'

W ogóle nie ma katalogu .cache katalogu python-miio a chyba powinen być, skoro odkurzacz działa :slight_smile: Można temu zaradzić?

Na bramce nie próbowałem, może potem mi się uda spróbować. Możesz to też zrobić z dowolnego innego urządzenia w sieci.

Poprawiłem teraz komendę, bo zobaczyłem, że się źle wyświetlała

Dzięki za sugestię. Zapuściłem komendę na RPi (na AIS nie działa) - po doinstalowaniu pip3 install --user python-miio

Efekt taki:

info:

Model: viomi.vacuum.v19
Hardware version: Linux
Firmware version: 4.0.9_0012

get_room_mapping

Running command get_room_mapping
Error: {'code': -9999, 'message': 'user ack timeout'}

No i nie wiem…:wink: mirobo discover --handshake 1 wykryło co trzeba.

Może ten model nie wspiera tej komendy… Tu masz rozpiskę komend, możesz się pobawić: GitHub - marcelrv/XiaomiRobotVacuumProtocol: Attempt to describe the Xiaomi Robot Vacuum Protocol

1 polubienie

No pewnie tak właśnie jest.

Raz jeszcze dziękuję za pomoc oraz materiały.

Pozdrowienia

Minął ponad miesiąc od momentu dołączenia Piotra Machowskiego do zespołu AIS w związku z tym pytanie, kiedy mogą pojawić się istniejące jego integracje HA adaptowane pod bramkę AIS wraz z GUI. Konkretnie chodzi mi o Looko2 , Hydro-IMGW i Antistorm. Była nawet ankieta w tej sprawie. Wiem, że można je pobrać z github-a ale jako wget z czym był mały kłopot.

5 polubień