Odkurzacz xiaomi

Hej @jolka. Na Facebooku masz film jak uruchamiasz odkurzacz głosowo z zegarka. Masz jakiś tutorial jak dodać odkurzacz do AIS? Token wyciągnąłem zmodyfikowaną apką Xiaomi home. Odkurzacza to Xiaomi Viomi V2 PRO. Wpis w configuration.yaml to
FB_IMG_1595434128430
Odkurzacz cały czas mam

hej :slight_smile:

z tego zegarka to ja uruchamiałam, podobno kobiety częściej zlecają odkurzanie :stuck_out_tongue_winking_eye:

To jest to zrobione za pomocą prostych automatyzacji

Przykład, krok po kroku:

  1. dodajesz automatyzację -> Start odkurzania

  1. akcja to vacuum.start

i to wszystko:

analogicznie inne automatyzacje:

PS
to co potrafi odkurzacz (jakie ma usługi i jak je wywołać) sprawdzisz w

Oczywiście to najprostszy case, możesz zautomatyzować i np. uruchamiać w zależności od jakości powietrza, itd… the sky is the limit :wink:

tutaj masz komendy działające przy automatyzacjach

@Cino111 w node-red ogarniesz dwiema strzałkami :joy:
ps
W nowej wersji HA 0.113 są jakieś duże zmiany w automatyzacjach i mam nadziej, że dzięki temu nie będzie mnie więcej kusiło do node-red. Mam już tak dużo automatyzacji, że “grzebanie” w nich jest dość frustrujące :wink:

Chodzi o to, że moja encja jest unavailable. Jak dodać odkurzacz do AIS, bo mojego nie widzi. Jak wyciagnelas token?

@Cino111, czy ta zmodowana apka xiaomi home jakoś mocno odbiega funkcjonalnością od nie-zmodowanej? Nigdzie nie mogłem znaleźć więcej szczegółów dot. Viomi 2 pro, wszędzie ludzie dodawali STYJ02YM :wink: Też mam ten model (v2 pro) tylko ze względu na zmianę apki nie chciało mi się ponownie mapować pomieszczeń.

Zainstalowałem na innym telefonie na swoje konto, ale tak czy siak nie trzeba od nowa mapować.

1 polubienie

acha… ok

Jak wyciagnelas token?

Krok 1: Podłącz odkurzacz w swoim domu - wykonaj parowanie w aplikacji miHome i upewnij się, że działa ok.

Krok 2: Odinstaluj aplikację miHome z telefonu

Krok 3: Wejdź na tę stronę telefonem
https://drive.google.com/drive/folders/18OyC78peggCdiMmmT7i5bpvpdMJl1Ec1

i pobierz zmodyfikowaną wersję aplikacji MiHome_5.5.4_vevs.apk

Krok 4: Zainstaluj apk, zaloguj się na konto (to samo co w Kroku 1)

Krok 5: W zmodyfikowanej aplikacji wybierz odkurzacz

kliknij w menu na górze po prawej stronie

image

klinij w “informacje o sieci”

skopiuj token i IP

image

Jak dodać odkurzacz do AIS

dodaj wpis do konfiguracji → configuration.yaml

image

sprawdź konfigurację

i zrestartuj serwis Asystenta domowego

pm2 restart ais

po ponownym uruchomieniu powinno być tak:

:tipping_hand_woman: Token jest generowany podczas parowania z siecią WiFi. Jak wykonasz parowanie w innej sieci WiFi (przeniesiesz odkurzacz), to token się zmieni i trzeba zacząć zabawę od nowa.

Parowanie urządzeń Xiaomi z apki w sieci WiFi (z tego, co mi technicy-magicy mówili) polega na przesyłaniu pakietów UDP. Coś takiego mogłaby wysyłać bramka i prawdopodobnie za jakiś czas będzie można dodawać tego typu urządzenia konfiguratorem w aplikacji (bez powyższych magicznych kombinacji) :slight_smile:

PS.
po pierwsze- have fun :wink:
po drugie- daj znać, czy udało Ci się “zlecić” odkurzanie :wink:

2 polubienia

Apka wersji 5.5.4 na moim S10 nie działa ( nie mogę wejść w odkurzacz) W wersji 5.7.5 działa, ale cały czas mam w AIS unavailable :frowning:

A czy wyciągasz token dokładnie według mojego opisu?
Wersja aplikacji jest raczej mało istotna, jeżeli ma tą opcje do wyświetlania tokena czystym tekstem.

Czy bramka i odkurzacz są w tej samej sieci? (Komunikacja nie odbywa się przez chmurę Xiaomi ale komendy idą bezpośrednio z bramki do odkurzacza), dlatego te urządzenia muszą się ‘widzieć w sieci’

Chyba tak

sprawdź jeszcze jedną rzecz

na obrazku z apki MI Home, masz adres IP odkurzacza 192.168.1.122
a na zrzucie konfiguracji z pierwszego posta, masz w konfiguracji host ustawiony na: 192.168.1.15

image

parametr host, to ma być IP odkurzacza w Twojej sieci

Tak, tak. scr zrobiłem zanim ustawiłem statyczne IP. zresetowałem teraz wifi, stworzył się nowy token, ale dalej to samo. Odpuszczam :frowning:

zrobiłem integrację wg tego https://hejdom.pl/blog/22-home-assistant/129-xiaomi-styj02ym-obsluga-przez-home-assistant.html
i działa :smiley: tylko przy restarcie bramki ciągle słyszę :
instaluje zaleznosci contract poczekaj
instaluję zależności python miio poczekaj
@jolka czy możesz na to zerknąć? Co tam się zapętla?

U mnie odkurzacz STYJ02YM też już zintegrowany z Jolką :slight_smile:

2 polubienia

Czy macie po integracji dostęp do mapy z poziomu HA? Zastanawiałem się czy jest mi potrzebna ta integracja :slight_smile: tylko ja mam viomi v2 pro, ale to podobno te same sprzęty

Tak to jest to samo. Nie bawiłem się jeszcze z mapą w HA.

Tutaj jest manual, może jutro powalczę z tym

1 polubienie

Nie, styj02ym czy też viomi v2 Pro nie da się zrobić mapy w HA. Chyba na wspomnianym githubie ktoś wystawil issue na to i jest ten odpowiedź że ciężko i raczej nikt tego nie zrobi.

Piotr aktualnie pracuje nad wersją mapy wyciąganą z chmury do kamery:


Działa to całkiem sprawnie i aktualizuje na bieżąco pozycję odkurzacza:

Aktualnie obsługuje:

  • Xiaomi Vacuum Gen 1 (Mi Robot Vacuum/SDJQR01RR/SDJQR02RR)
  • Xiaomi Mi Robot 1S
  • Roborock S4 (software with rooms support)
  • Roborock S5 (software without rooms support)
  • Roborock S5 (software with rooms support)
  • Roborock S5 Max
  • Roborock S6
  • Roborock S6 MaxV
2 polubienia

Cześć, mam pewien problem z połączeniem się z odkurzaczem viomi.

Zrobiłem wszystko zgodnie z podaną instrukcją:

Nietety cały czas orzymuję komunikat że niedostępny… IP i token są na bank poprawne.

Ostatnie logi:
Got exception while fetching the state: No response from the device

16:48:25 – Xiaomi Miio (WARNING) - wiadomość pojawiła się po raz pierwszy o godzinie 16:10:24 i powtarzała się 58 razy

Got error when receiving: timed out

16:48:25 – /data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.7/site-packages/miio/miioprotocol.py (ERROR) - wiadomość pojawiła się po raz pierwszy o godzinie 16:10:04 i powtarzała się 59 razy

Updating xiaomi_miio vacuum took longer than the scheduled update interval 0:00:20

16:48:24 – Odkurzacz (WARNING) - wiadomość pojawiła się po raz pierwszy o godzinie 16:11:04 i powtarzała się 57 razy

Update of vacuum.xiaomi_vacuum_cleaner is taking over 10 seconds

16:48:14 – /data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.7/asyncio/events.py (WARNING) - wiadomość pojawiła się po raz pierwszy o godzinie 16:10:54 i powtarzała się 57 razy

Platform error vacuum.miio2 - Integration ‘miio2’ not found.

16:45:42 – Home Assistant (ERROR)

Czy może mi ktoś podpowiedzieć co robię źle? Jestem zielony jak trawka na wiosnę więc liczę na wyrozumiałość!

Pokaż wpis w configuration.yaml
Pamiętaj też, że po resecie, czyli ponownym sparowaniu z siecią WiFi masz nowy token
Ps. Mi przy uruchamianiu bramki za każdym razem słyszałem:
instaluje zaleznosci contract poczekaj
instaluję zależności python miio poczekaj

Po jakimś tygodniu odinstalowałem tę integracje. Szybciej włączyć odkurzacz z apki xiaomi niż powiesz do Google, który pokój ma sprzątać.