Instalacja HACS (AI-Speaker - Home Assistant)

HACS - to taki sklep z custom-components do instalowania z poziomu bramki czyli bez grzebania w plikach.
Wygląda to tak:

Żródło:

pobieramy plik hacs.zip z


rozpakowujemy i wrzucamy do folderu:
AIS/custom_components/
sprawdzam konfiguracje bramki i jak jest OK to robimy restart.
W między czasie zdobędziemy TOKEN do integracji HACS:

  • wchodzimy na i zakładamy kont na https://github.com/
  • po założeniu konta wchodzimy na https://github.com/settings/tokens i generujemy token GENERATE NEW TOKEN nadajemy nazwę HACS i klikamy na dole zielone GENERATE TOKEN, kopiujemy i zapisujemy uzyskany TOKEN.
    Po restarcie bramki wchodzimy w KONFIGURACJA-INTEGRACJA-DODAJ NOWĄ INTEGRACJE i wpisujemy HACS

    klikamy na HACS i podajemy uzyskany Token.
    Klikamy kilka razy OK i po robocie :wink:
3 polubienia

Przydatne repozytorium, używam :slight_smile:

I to mi się podoba :slight_smile:

Faktycznie znacznie prościej niż klika miesięcy temu :slight_smile:

PS
Myśleliśmy kiedyś żeby dodać HACS jako standardowy komponent do bramki… ale niestety za dużo rzeczy nie działało z wersji na wersję i obawiamy się, że za dużo będzie pracy z suportem (na co nie mamy zasobów). Nie chcemy żeby było tak, że mamy same wpisy na forum, że nie działa mi X nie działa mi Y … a w przypadku HACS to niestety może w tą stronę szybko pójść.

Może jak to się bardziej ustabilizuje to wtedy trzeba będzie wrócić do tematu. Na tą chwilę jest opis (dzięki @Tomasz) - zostawiamy to jeszcze nadal w “kwarantannie” znaczy w komponentach niestandardowych :slight_smile:

3 polubienia

Przepraszam za pytanie laickie, jak dostać się do tego katalogu? Gdzie on się znajduje?
Na FTP uruchomiłem nawet wyszukiwarkę aby wyszukać ten katalog i nie odnalazło /AIS/

Tutaj to opisałem: https://ai-speaker.discourse.group/t/0-110-beta/461/20

aby zmienić katalog i wpisujemy: /data/data/pl.sviete.dom/files/home/AIS

Trzeba podać ścieżkę. Wyszukiwanie nie działa.

Postanowilem powrocic do integracji HACS. Skopiowalem zawartosc pliku hacs.zip do folderu custom_components:

$ pwd
/data/data/pl.sviete.dom/files/home/AIS/custom_components/hacs
$ ls -l
total 56
-rw------- 1 u0_a32 u0_a32  920 Aug 23 16:03 __init__.py
drwx------ 2 u0_a32 u0_a32 4096 Sep 15 14:43 api
-rw------- 1 u0_a32 u0_a32 3515 Aug 23 16:03 config_flow.py
-rw------- 1 u0_a32 u0_a32 3706 Aug 23 16:03 const.py
drwx------ 2 u0_a32 u0_a32 4096 Sep 15 14:44 hacsbase
drwx------ 6 u0_a32 u0_a32 4096 Sep 15 14:44 helpers
-rw------- 1 u0_a32 u0_a32  540 Aug 23 16:03 manifest.json
drwx------ 3 u0_a32 u0_a32 4096 Sep 15 14:44 operational
drwx------ 2 u0_a32 u0_a32 4096 Sep 15 14:44 repositories
-rw------- 1 u0_a32 u0_a32 2822 Aug 23 16:03 sensor.py
-rw------- 1 u0_a32 u0_a32 1456 Aug 23 16:03 share.py
drwx------ 2 u0_a32 u0_a32 4096 Sep 15 14:44 translations
drwx------ 4 u0_a32 u0_a32 4096 Sep 15 14:44 validate
drwx------ 2 u0_a32 u0_a32 4096 Sep 15 14:44 webresponses

Zrestartowalem Jolke. Niestety, HACS wciaz nie jest widoczny w integracjach. Cos mi umknelo?

A dalsza procedura?

Sorki, nie bylem wystarczajaco precyzyjny - nie moge znalezc HACS na liscie dostepnych integracji, wiec nie mam gdzie wkleic wygenerowanego tokenu :slight_smile:

1 polubienie

Powinno działać. A pokaż przez FTP jak wygląda folder z HACS.

image

Nie mam jak sprawdzić jak wygląda u mnie ale trochę się różni od tego w źródle w pierwszym poście.

LInk z Twojego postu podaje strukture folderow dla wersji 0.20.0. Ja sciagnalem najnowsza wersje - 1.5.2

Nadal NIE ZALECAMY instalacji HACS niedoświadczonym użytkownikom, ale jeśli ktoś już musi, to najprościej jest tak - w konsoli wpisz kolejno:

pkg install wget
cd AIS
echo -> home-assistant.log
wget -O - https://get.hacs.xyz | bash -

zrestartuj HA
wyczyść cache przeglądarki
integracja powinna być już widoczna:

UWAGA: NIE WSPIERAMY użytkowników po zainstalowaniu HACS’ów - ilość błędów jakie mogą się pojawić w HA generowanych przez niesprawdzone dodatki może “zabić” każde urządzenie. Nawet autorzy HACS to podkreślają:

4 polubienia

zainstalowalem po przez konsole HACS i jest widoczna po ftp ale w integracjach nadal jej nie znajduje. Co moze byc nie tak?

Minelo 24 dni i nadal zero pomocy. Dzięki

Bo to jest dodatek, którego Jolka nie ma obowiązku wspierać.
Nie obraź się ale piszesz “nie działa mi, co może być nie tak” i oczekujesz odpowiedzi. Trochę więcej szczegółów.

A teraz do rozwiązania :slight_smile:
Daj screen’a z topologią plików, gdzie wrzuciłeś HACS, spróbujemy to postawić.

Mialem podobny problem, zreszta - wciaz nie mam HACS w integracjach, natomiast mam na pasku bocznym i wszystko ladnie smiga. Wydaje mi sie ze skorzystalem z polecenia zasugerowanego przez Sebastiana w tym watku - ale glowy nie dam.

Jak Stravi pisal, zespol Jolki oficjalnie nie wspiera HACS ani komponnetow niestandardowych, nie rozwiazuje tez problemow uzytkownikow w tym temacie. Bylo to poruszane wielokrotnie na forum, takze w tym konkretnym watku.