ESPHome PCF8574

W nawiązaniu do dyskusji w wątku Tasmota PCF8574 - #27 przez macek, wgrałem ESPHome do KC868-A8 zgodnie z Lesson27- KC868-A8 integrate home assistant by ESPHome demo and http command.

Pierwsze co mnie zaskoczyło w ESPHome to, że w pliku konfiguracyjnym może być tylko jeden component typu “network”, nie można uruchomić jednocześnie połaczenia po wifi i po ethernet czyli z redundacji lipa :frowning:.

Kolejna “minus” ESPHome to konieczność konfiguracji samemu wszystkich encji typu diagnostic, które w Tasmocie są dostępne standardowo, np. (pomijamy, że są niedostępne bo to pozostałości po testach Tasmota):


czyli aby to uzyskać trzeba doczytać, znów dodatkowy czas na naukę.

Po restarcie urządzenia nie są zapamietane stany poprzednich encji, np. przekaźników da się to skonfigurować w ESPHome?

Teraz pora na multi kliki zgodnie z konfiguracją zaproponową przez @Stravi - Tasmota PCF8574 - #26 przez Stravi.

Jak na razie to w mojej opinii, ESPHome przegrywa z Tasmotą ale nadal gramy bo do założonego efektu końcowego jeszcze daleko.

esp8266_restore_from_flash: true

To kwestia podejścia - ESPHome daje to co potrzebujesz, a nie wszystko - z Tasmotą można iść na wyścigi w ilości encji, ale co one wnoszą do życia?
Mam 17 urządzeń na ESPHome i do 16 z nich nie zaglądam, bo działają jak trzeba. Pracuję sobie co jakiś czas nad analizą programu zmywarki dlatego zaglądam do 1 z 17 kodu urządzeń

Tylko po co? Domyślam się że jeśli przestanie działać LAN to i wifi nie będzie działać

Tasmotę zapewne od strzała ogarnia przedszkolak.
A tak na poważnie, to tak próg wejścia jest wyższy.

Tak jak wyżej - to jest próg wejścia i pewne założenia na starcie projektu. Wizard wprowadza tylko podstawowe ustawienia.
Hm… może to dobry pomysł na kanał na YT :slight_smile:
Z reguły wyszukiwarka na stronie projektu lub wujek Google podpowiada rozwiązania, ale w razie problemów pytaj tutaj, z chęcią postaram się pomóc. Gdybym miał jakiś przypadek użycia tego modułu u siebie to bym kupił i “pokodził”, ale nie potrafię nic wymyślić bez sieci kabli w domu.

1 polubienie

Wszystko działa zgodnie z oczekiwaniem, na razie nie udało mi się zasymulować błędnej sekwencji klików.
Teraz zastanawiam się jak te zdarzenia klików przenieść do HA aby mieć historię tych klików. Chciałem to zrobic przez MQTT ale zgodnie z dokumentacją:

Warning
If you enable MQTT and you do not use the “native API” for Home Assistant, you must remove the api: line from your ESPHome configuration, otherwise the ESP will reboot every 15 minutes because no client connected to the native API.
nie można mieć dwóch integracji z HA.

Jakis pomysł na to?

Po kilku godzinach z ESPHome potwierdzam: próg wejscia jest wyższy.

1 polubienie

Dodaj sobie taki text_sensor:

text_sensor:
  - platform: template
    name: "Button1 history"
    id: "$button1_history"

Ustawiasz go tak:

then:
    - logger.log: "Double Clicked"
    - text_sensor.template.publish:
        id: button1_history
        state: "Double Clicked" 

lub

then:
    - lambda: |-  
        {
          id(button1_history).publish_state("Double Clicked");
        }

Nie wiem czy już używasz, ale może Ci się przydać wiedza na temat “substitutions”.

@Stravi Zauważyłem jedną niedogodność takiego rozwiązania: przy dłuższym przytrzymaniu przycisku (Single Long Clicked) nie jest rozpoznawane takie naciśniecię, np. jak trzymam 5 sekund, jak to zmienić aby po przekroczeniu pewnego czasu trzymanie przycisku bylo traktowane jako long clicked (hold)?

Myślę że rozwiązanie to zmiana taka:

- timing:
    - ON for 1s to 5s
    - OFF for at least 0.5s
  then:
    - logger.log: "Single Long Clicked"

Lub np. taka:

- timing:
    - ON for at least 1s
    - OFF for at least 0.5s
  then:
    - logger.log: "Single Long Clicked"