Geolokalizacja ustawienia

Witam Wszystkich.
Jestem zainteresowany użyciem funkcji lokalizacji. Przeczytałem opisy ale nie wiem czy to wszystko zrobiłem dobrze używając programu na telefonie ownTrack. Co będzie bardziej dokładne, program czy na przykład po przybyciu na miejsce podłączenie telefonu do własnego wifi.
Chciałbym aby po powrocie do domu otwarła się brama wjazdowa, zapaliło się oświetlenie wjazdu ale kiedy jest ciemno i otwarła się brama garażowa. A po, np 10 min zgasło oświetlenie wjazdu. Podczas konfiguracji mam podać promień, co to oznacza, Na próbę ustawiłem załączenie oświetlenia po zachodzie słońca . Poniżej jest mój plik automatyzacji:

  • id: ‘1578150479777’
    alias: Wracam do domu
    description: Wracam do domu zapal kule w ogrodzie
    trigger:
    • entity_id: device_tracker.maciej_huaweismart2019
      event: enter
      platform: zone
      zone: zone.dom
      condition:
    • after: sunset
      before: sunset
      condition: sun
      action:
    • device_id: 2e511f83e9054f32a583a0a80151eae2
      domain: light
      entity_id: light.swiatlo_kule
      type: turn_on

To jest na sprawdzenie czy dobrze to rozumiem.

Z tego co zauważyłem to geolokalizacja przez telefon z odpalonym programem OwnTracks nie jest dokładna, bardzo duże opóźnienie i to jest pożeracz baterii w telefonie. Czy możecie mi podpowiedzieć jak to zrobić z telefonem, który przy zbliżaniu do miejsca zamieszkania podłącza się do mojej sieci wifi i wtedy wykonuje automatyzację. Nie wiem czy to będzie lepiej ale chciałbym to wypróbować.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Ja zrobiłem po przez oficjalną aplikacje Home Assistant i od wczoraj testuje. Wydaje mi się że jest OK.

Podpowiedz kolego krok po kroku jak skonfigurować aplikację Home Assistant w telefonie. Dziękuję z góry.

Instalujesz na telefonie oficjalną aplikacje ze sklepu play:


Po włączeniu zgadzasz się na śledzenie lokalizacji i podajesz swój adres bramki:
https://dom-twoj_unikalny_identyfikator.paczka.pro
Na Twojej bramce powinna pojawić się wtedy nowa integracja:

Następnie na bramce w KONFIGURACJI w zakładce OSOBY dodajesz nową osobę (chyba że już wcześniej dodałeś) i w polu śledź urządzenie wybierasz swój device_tracker
1111
klikasz AKTUALIZACJA i to wszystko. Na MAPIE na pasku bocznym powinna pojawić się twoja nowo dodana osoba z aktualną lokalizacją.

Edit:
Żeby działało prawidłowo należy mieć na telefonie wyłączono opcje automatycznego wyłączania aplikacji Home Assistant, przeważnie jest to w opcji zarządzania baterią. U każdego producenta trochę inaczej.

Niby wszystko jest oki. Tylko odległość mojego telefonu od mojego miejsca zamieszkania na mapie jest duża. Czy tak będzie dokładnie. Kiedy wykona się na przykład automatyzacja, w jakiej odległości od domu ???

U mnie pokazuje bardzo dokładnie. Robiłeś przybliżenie mapy, wtedy pokaże Ci dokładnie punkt gdzie jest telefon :stuck_out_tongue_winking_eye: ?
Ale jeżeli faktycznie nie pokazuje dokładnie to można rozwiązać to za pomocą Integracji STREFA.
Pobaw się, ja jeszcze nie miałem na to czasu i daj znać.


Jest jeszcze inny sposób na lokalizacje tj. router wykrywa czy jesteś w zasięgu WIFI i wtedy określa że jesteś w domu. Działa to z wybranymi routerami, ja na szybko zrobiłem a Aususem, jutro opisze jak to zrobić. Te rozwiązanie wydaje się lepsze dla twojego zastosowania.

Witam.
Można powiedzieć, że uporałem się z geolokalizacją przez Home Assistant i dodaniem strefy. Może nie działa to idealnie ale jest dobrze. Musiałem dodać opóźnienia w automatyzacji i teraz jest ok. Wiem, że nie tutaj ale nie chcę zakładać nowego tematu. Co mam zrobić i jak ustawić asystenta uruchomionego na komputerze czy na telefonie żeby po włączeniu np. radia słyszał muzykę ?

Obiecałem opisać lokalizację na podstawie wykrywanie obecności przez router tzn czy telefon jest w zasięgu naszej sieci WIFI.
Sprawa wygląda tak:
Po pierwsze sprawdzamy czy nasz router wspiera wykrywanie obecności:


Ja posiadam router Asusa, dla tego opisze własnie dla tego producenta :wink:


W pliku configuration.yaml robimy wpis:

02.04.2020 aktualizacja bo przestało działać i dodałem do wpisu sensory :wink:

asuswrt:
   host: (twój adres rutera)
   username: (twój login do routera)
   password: (twoje hasło do routera)
   protocol: telnet
   port: 23 (twój port sprawdź na ruterze)
   sensors:
     - upload
     - download
     - upload_speed
     - download_speed

następnie robimy reset bramki.
Na mapie pojawią się wszystkie zalogowane do sieci WIFI urządzenia, jest wtedy niezły chaos bo w jednym punkcie pojawiają się wszystkie urządzenia. Aby to uporządkować w pliku known_devices.yaml należy dokonać modyfikacji jak niżej:
name: zmienić na pożądaną nazwę, aby określić jakie to urządzenie to musimy sprawdzić jego adres MAC, najlepiej na routerze ale z pomocą może przyjść stronka:
https://aruljohn.com/mac/64DB4333DCDE
track: false - robimy jeśli nie chcemy żeby urządzenie było wykrywane ( ja musiałem ukryć około 35 urządzeń :slight_smile: )
Następnie na bramce w KONFIGURACJI w zakładce OSOBY dodajesz nową osobę (chyba że już wcześniej dodałeś) i w polu śledź urządzenie wybierasz odpowiedni device_tracker
SharedScreenshot
i klikasz AKTUALIZACJA.

W pliku known_devices.yaml będą pojawią się wszystkie urządzenia zalogowane do naszej sieci WIFI, nawet te co były na chwilę zalogowane, więc po jakimś czasie tam pojawią się nowe wpisy i trzeba będzie znowu trochę w nim pogrzebać.

Edit:
Żeby to działało prawidłowo należy mieć na telefonie wyłączono opcje automatycznego rozłączania WIFI, przeważnie jest to w opcji zarządzania baterią. U każdego producenta trochę inaczej.

2 polubienia