🎉 Home Assistant Supervised na DEV1 DEV2 i DEV-BT

:tada: Home Assistant Supervised na DEV1

Procedura uruchomienia

Podobnie jak w PRO1 i DEV3, czyli wg opisu dostępnego tu:

:warning: UWAGA
Pierwsze uruchomienie bramki DEV1, DEV2 i DEV-BT na nowym obrazie wymaga wpisania w konsoli Termux komendy
su -c "reboot update"

Czyli pierwsze uruchomienie, krok po kroku:

  1. uruchomić system Android
  2. włożyć kartę SD lub pendrive USB z systemem HA do slotu w bramce
  3. w konsoli na bramce wpisać:
    su
    reboot update
    
    i czekać aż uruchomi się HA

To jest jednorazowa procedura, od tej pory urządzenie podczas startu, będzie szukało aktualizacji systemu Android na SD i USB, i uruchomi system znajdujący się na SD lub USB.
Przy kolejnych uruchomieniach bramki, jak nie będzie SD lub USB z systemem HA to uruchomi się Android a jak będzie SD lub USB z systemem HA to uruchomi się HA.


Obraz jest dostępny pod tym linkiem: → 12.13 GB folder on MEGA

7 polubień

A jaka szansa na obraz na DEV2 ?

Pewnie 100%, ale chyba priorytetem jest liczba bramek w użytkowaniu :wink:

Czy na DEV1 BT będzie ten sam obraz czy inny?

Jak wygląda procedura instalacji w pamięci bramki? bo na razie jest poradnik jak uruchomić z pendrive lub karty SD

Edit: dałem przywróć kopie bez tworzenia profilu wiec na razie zostaje chyba czekać


i jak sprawdzic czy coś sie dzieje czy utknął podczas przywracania kopi bez restartowania kontenera dockerowego od ha aby go nie uceglić?

1 polubienie

Obraz to nie problem, gorzej z uruchomieniem bramki w trybie ładowania systemu z karty SD lub USB. Jeszcze nie udaje nam się zmusić do takiego uruchomienia DEV3 i DEV BT, ale będziemy z tym jeszcze walczyć.

Obraz na BT po zmianie jednej rzeczy Device Tree mógłby być praktycznie taki sam, niestety mamy problem z uruchomieniem bramki DEV2 i BT w trybie ładowania systemu z karty SD lub USB. Jeszcze nie udaje nam się zmusić do takiego uruchomienia DEV3 i DEV BT, ale będziemy z tym jeszcze walczyć.

Procedura jest, ale na tym etapie jeszcze tego nie robimy. Bo to jest opcja nieodwracalna, sformatowane by były wszystkie partycje androida. Może za jakiś kilka miesięcy jak już będziemy mieli pewność, że wszystko działa.

Sprawdz htop czy coś się dieje, możesz też zobaczyć logi

tail -f /usr/share/hassio/homeassistant/home-assistant.log

Obraz na karcie SD nagrany, niestety bramka DEV1 nie bootuje z metodą wykałaczki. Przechodzi po obrazku z logo AIS do menu Android Recovery.

u mnie bez problemu za pierwszym razem uruchomiło sie z usb ale chyba mi później się zawiesiło coś wiec zrestartowałem kontakt do którego jest podpięta bramka i potem też mi sie tylko ładowało android recovery

a jak chciałem ponownie wypalić obraz na tym samym pendrive to sie okazało że jest zablokowany przed zapisem ale są tam jakieś pliki tego obrazu systemu więc czy da się jak uruchomić instalator z poziomu tego recovery na bramce np przy pomocy klawiatury bądź myszy usb?

image
rufus_20230831_105533.log (6,2 KB)

Na DEV2 i DEV-BT nie działa metoda “na wykałaczkę”.
Aby zbootować system z karty/usb należy w konsoli wpisać kolejno:

su
reboot update

1 polubienie

Witam. A obraz z DEV1 na DEV2 uruchomi się ?

tak,
już poprawiam opis w poście

nie działa metoda “na wykałaczkę” trzeba:

  1. uruchomić system Android
  2. włożyć kartę SD lub pendrive USB z systemem HA do slotu w bramce
  3. w konsoli na bramce wpisać:
su
reboot update

to jednorazowa akcja, od tej pory urządzenie podczas startu, będzie szukało aktualizacji systemu android na SD i USB, ale już nigdy tej aktualizacji nie znajdzie :wink:
za to uruchomi się inny system jeśli będzie na SD lub USB
czyli jak nie będzie SD lub USB z HA to uruchomi się Android a jak będzie SD lub USB z HA to uruchomi się HA

1 polubienie

Sądząc po screenshocie ten pendrive skończył żywot, weź inny.

Na DEV1 też ten myk zadziała, czy jednak trzeba wykałaczkę?

Nim pendrive umarrl to normalnie z wykałaczki na dev1 odpalałem tak samo uruchamia się coreelec

Witam. Czy miał ktoś problem z bluetooth na DEV3 nie ma problemu a na DEV2 nie uruchamia się ?

Udało mi się uruchomić HA z karty SD na DEV 1 ale ma taki problem. Jak próbuję zainstalować jakiś dodatek (zigbee2mqtt, node-red, ect.) to bramka się zawiesza. Muszę restartować, odinstalować, instalować ponownie i jakoś na raty udaje się zainstalować i uruchomić. Więc pytanie mam tytanie czy ta wersja na DEV 1 jest tak niestabilna czy też z moją instalacją jest coś nie tak?

Moim zdaniem jest za mało pamięci zarówno RAM jak i eMMC. DEV1 nadaja się na pojedyńcze usługi, nic zasobożernego.

Możesz mieć rację ale jak już udało się zainstalować zigbee2mqtt to działa bez uwag. Node-red nie udało się zainstalować za każdym razem “panic kernel” z kolei FTP zainstalował się bez problemów. Myślisz że to brak zasobów?

htop - prawdę Ci powie. Obstawiam, że krytycznym parametrem jest 1GB RAM.

Swap memory by się przydała, jak w RAM się coś nie mieści to odkładane jest do pamięci dyskowej :slight_smile: