Integracja Arduino Mega + Ethernet Shield z HA przez MQTT

Z moim poziomem wiedzy nie mam innego wyjścia.

no ale czy do tego esp32 jest możliwe podłączenie ponad 20 przekaźników i kontaktów?

Tak, tylko trzeba to oprogramować. Sprzęt to najmniejszy problem w Twoim przypadku.

polutować połączyć to nie problem ale jak to zaprogramować? Masz może gdzieś instrukcję jak to zrobić?

Moze ktoś wymyślił sonoffa na 16 wyjść😁

OK Jolka czy HA na RPi to akurat nie ma dużego znaczenia. Jeśli chcesz niezależnie od HA sterować oświetleniem to do powyższego musisz jeszcze zastosować PRZEKAŹNIKI IMPULSOWE np. (A9C30812) ITL16A 2NO 230VAC
Zapewnią one możliwość załączania manualnego z przycisku dzwonkowego.

Znajdę chwilę to narysuję schemat działania takiego rozwiązania. W skrócie to impuls z przycisku dzwonkowego wyzwala cewkę w w/w przekaźniku która załącza styki dla lampy. Druga para styków jest używana do poinformowania HA o manualnej zmianie statusu oświetlenia. Działa to podobnie do kontaktronu z mojego projektu tylko inaczej jest oprogramowane że zmienia status switcha w HA.

Następnie do sterowania powyższym przekaźnikiem z poziomu HA dopinasz
zakupione przekaźniki i sterujesz impulsem cewką przekaźnika pod który masz podpięte oświetlenie. Jeśli ma być sterowanie ręcznie niezależne i z HA to nie ma innego rozwiązania moim zdaniem. U siebie docelowo planuję dokładnie takie samo rozwiązanie zastosować. niebawem kupię taki przekaźnik i do testów podłączę cały zestaw żeby zrobić laborkę czy zda to egzamin.

Na stronie masz kartę katalogową z opisem takiego przekaźnika:
Obciążalność styków masz do 16 A!

https://24volt.pl/produkt/88482/a9c30812,przekaznik_impulsowy_2-biegunowy_itl_schneider_electric_prad_znamionowy_16a_styk_1no_napiecie_sterowania_230240v_ac_2_moduly_9_mm.html

Inna wersja z cewką na 12V
https://fabrykaelektryka.pl/przekaznik-impulsowy-16a-24v-ac-12v-dc-2z-itl-a9c30112-schneider-electric-p-82210.html?gclid=EAIaIQobChMIvOjzmMn25wIV1eWaCh1EqAQ1EAAYAiAAEgIV4fD_BwE

1 polubienie

Będę to robił niedługo dla siebie :slight_smile:

Powód ten sam który mnie skłonił do powyższego projektu czyli żeby wyeliminować urządzenia z WiFi sterujące głównymi elementami inteligentnego domu. Dla mnie ważne jest żeby działało stabilnie i po kablu. Dlaczego nie RPI ? Bo to rozwiązanie zawodne i nie ma tyle pinów do sterowania. Na tą chwilę po kilku miesiącach testów mogę stwierdzić że Arduino z dobrze napisanym softem działa stabilnie. Oczywiście pod warunkiem , że użyjemy jakiegoś shielda albo polutujemy wszystko a nie będziemy robili chałtury typu płytki stykowe :wink:

Jeśli ktoś potrafi programować np w Arduino IDE, to uważam, że łatwiej, taniej i skuteczniej można zbudować wspomnianą instalację w oparciu o platformę sprzętową jaką jest ESP32. Ma na pokładzie I2C, można dzięki temu oraz ekspanderowi wyjść tworzyć choćby kilkadziesiąt adresowalnych “pinów” czyli wyjść cyfrowych. Nie trzeba tym sterować po Wi-fi. Można po UART. Można po USB, po BT i parę innych metod. Ma na pokładzie o wiele więcej niż płytka Arduino.
Jeśli mogę podpowiedzieć odnośnie przekaźników impulsowych, ich inną nazwą jest przekaźnik bistabilny. Pod takim hasłem możecie szukać. np. Zamel, F&F, wspomniany Schenider. Tylko przy większej ilości, oprzewodowaniu, wysterowaniu Arduino, zasileniu systemu zaczynają się koszty. Same 20 przekaźników po ok. 100zł = 2000zł.

Zgadza się ESP32 ma więcej ramu ale w standardzie pinów mniej niż tani klon Arduino Mega. Nie nadaje się do mojego projektu na multisensor ze względu na brak Ethernetu. Jest oczywiście prototyp wesp32 z ethernetem ale koszt tego cacka to 170zł https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3510953.html

Zwykłym ESP32 jeśli chodzi o kabel to można sterować przez RS485 jedynie. USB odpada z względu na odległość. Do zastosowań z mniejszą ilością sensorów czy np. BT jak najbardziej. Myślałem nawet o zastosowaniu ESP32 po RS485 w każdym pomieszczeniu i użyciu do odczytu temperatury, natężenia światła i innych w połączeniu z Arduino Mega jako głównego multi sensora zbierającego dane z pomieszczeń w których będą ESP32.

Można faktyczne zastosować Expander gdy brakuje wejść/wyjść https://www.instructables.com/id/IO-Expander-for-ESP32-ESP8266-and-Arduino/
Na chwilę obecną jedynie brak ethernetu jest główną przeszkodą. Z tego co wiem to moduły Ethernet Shield nie działają z ESP32 więc tanio nie da się na tą chwilę.

1 polubienie

Jeżeli esp 32 obsluzylbu minimum 16 przekaźników i kontaktów to jak najbardziej moze być po wifi wtedy zakładam takie 2 ustawiam odpowiednie kanały żeby się nie zakłócały i ma działać. Teraz czy jest ktoś co to zaprogramujemy?Może tasmote wystarczy wgrać?

Wracając do tematu projektu i integracji czujników z HA po kablu kontynuuję rozbudowę multisensora. Tym razem aby zwiększyć odległość czujników DHT do nawet 1200 m :slight_smile: zastosowałem transmisję RS485. https://allegro.pl/oferta/modul-konwerter-uart-ttl-rs485-max485-5v-arduino-5679704516

Pomysł jest taki aby do każdego pokoju doprowadzić przewód 4x0,75 lub skrętkę ekranowaną do sensora który będzie posiadał: Czujnik temperatury, czujnik wilgotności, czujnik światła, przyciski do sterowania, wyświetlacz. Każdy taki sensor z pomieszczeń będzie przesyłał dane do głównego multisensora na Arduino Mega 2560 po RS485 a dalej multisensor do HA po MQTT i Ethernecie. W sensorach pokojowych można zastosować Arduino Nano lub Wemos D1 lub NodeMCU. Ograniczenia RS485 to max 32 takie urządzenia w jednej magistrali. Aktualnie testuję takie rozwiązanie i jak tylko przejdzie pozytywnie testy zamieszczę dokładny opis tego rozwiązania oraz program do Arduino nano oraz Arduino Mega jako centali. Wyświetlacz przyda się do odczytu parametrów z czujników w pokoju oraz do kontroli połączenia z centralą - miganie serduszka gdy centrala zwrotnie odeśle potwierdzenie otrzymania danych. Brak transmisji to np. świecenie czerwonej diody.

Zastosowanie tak małych elementów pozwoli na estetyczne umieszczenie takiego sensora w każdym z pomieszczeń. Zasilanie z jednego źródła wyeliminuje zakłócenia i przepięcia. Należy tylko pamiętać o przekroju przewodu. Przy skrętce 30m spadek napięcia to około 1V przy poborze prądu 50mA więc aby wszystko działało musimy podać w centralce 6V. 40-50mA pobiera zastosowany układ 15mA Arduino nano + czujniki, 25mA wyświetlacz. Możemy do zasilania całego układu zastosować 9 lub 15V i w każdym sensorze stabilizator napięcia do 5V (https://botland.com.pl/pl/regulatory-napiecia/3092-stabilizator-5v-l7805cv-tht-to220.html). Wszystko zależy od długości kabli: Tutaj jest kalkulator: https://elfro.pl/?obliczanie-spadkow-napiec

lcd

1 polubienie

To rozwiązanie tylko przy dużych domach. Mam pociągniętą skrętkę od kotła do salonu. Pod kontaktem mam umieszczony czujnik temp.


W aplikacji mobilnej kotła odczytuję temp. w pomieszczeniu. W aplikacji można zrobić korektę temp. inaczej wyeliminować przekłamanie spowodowane długością skrętki.
Niestety nie udało mi się powiązać kotła z HA ale podobno programista jest to w stanie ogarnąć.

Ale to jest czujnik ds18b20 który do precyzyjnych nie należy. Ja używam DHT22 z czujnikiem temperatury i wilgotności. Niestety problem z odczytem występuje przy dłuższych odległościach. Dlatego moje rozwiązanie zapewniające stabilny odczyt w HA/AIS nawet do 1200m :wink:

1 polubienie

Problem przy dłuższych odległościach tzn od ilu?

Przy 3.3 V powyżej 1m, przy 5V powyżej 6m.

Cytat
I2C Sensors - You need to be careful with the length of the SDA, SCL lines, and cable capacitance. The I2C cable between the sensor and the TX board must be very short, with a very good cable 1 meter max. I’ve read of people having good experience with Cat5 and Cat6 ‘stranded’ cable.

Rain Sensor - I’ve been testing with a medium duty 14x0.20 figure eight cable with a length of approx 16m and no issues.

Wind Sensor - I’m using a Davis 6410 anemometer, and the factor fitted cable is approx 10m. I spliced on a short 20cm piece of ‘flat-4’ phone cable at the TX end and crimped on a RJ12 connector, and have had no issues. Note that you need to change the factor fitted RJ12 connector for operation with WeatherDuino PRO2.

Temp/Humidity Sensor - SHT1x / DHT22 - I’m currently running a SHT11 for the external temp/hum sensor. I’ve used a stranded Cat5e cable (patch lead cable) and currently operation at about 2m length with no issue. I am going to extend this cable to appox 6m, and this should be fine as it does not us the SDA, SCL lines.

Temp/Humidity Sensor - SHT2x - As the SHT2x series of sensors use the SDA, SCL lines, you will be limited to approx 1m cable length.

Solar / UV Sensor - The Solar / UV connector on the TX board does have SDA/SCL lines however they are not used. The Solar / UV interface use only analogue signals. Being an analog signal, we will have to watch cable length and attenuation. A shielded cable, grounded at one end only can also help with analog signals, and is advised. For now I’ll start with a short cable or around 2m, and will use a shielded 6-core serial cable with 14x0.20 wires. Will report back with my experience and info.

W domowych warunkach DS18B20 ma identyczną precyzję jak DHT22 (±0.5°C). Brak szczegółowości w pomiarach może wynikać z źle ustawionej rozdzielczości (można ustawić od 9 do 12 bitów co przekłada się na 0.5°C do 0.0625°C). Największą zaletą DSów jest możliwość połączenia 1-wire i pracy w trybie pasożytniczym - na dwóch żyłach (do 100m) podłączysz wiele czujników do jednego wejścia arduino.

DHT nie mają ciśnienia - tylko temperatura i wilgotność. O ile w DHT22 z temperaturą jest już OK (DHT11 są do bani) to nadal pozostał problem z wilgotnością - często po paru miesiącach pomiar ma nie wiele wspólnego z rzeczywistością.

Polecam spróbować z BME280 (temperatura, wilgotność, ciśnienie) - co prawda lubi się grzać ale po drobnej korekcie w sofcie jest na prawdę OK.

1 polubienie

na jakie odległości działa?

Cytat pab11o
na jakie odległości działa?

Przeczytaj jeszcze raz…

gdzie? przecież nie napisał na jakiej odległości działa BME280