Integracja Arduino Mega + Ethernet Shield z HA przez MQTT

Nie ma problemu czy 2x8 czy 1x16 tylko należy pamiętać o prawidłowym zasilaniu. Przy tylu przekaźnikach samo zasilanie cewek to około 1A - jest osobne gniazdo do tego ale lepiej zasilić to z mocniejszego zasilacza niż tego który jest do zasilania Arduino no chyba że jakiś kilku amperowy masz ale to jeszcze kwesta wydajności wyścia 5V arduino. To w przypadku 2x8 ale 1x16 i tam musi mieć dodatkowy zasilacz bo cewki potrzebują 12V za to mniejszy amperaż. Jeszcze kwestie bezpieczeństwa. Wszystkie mają optoizolację ale… Ten 4 przekaźnikowy który mam ma np. szerokie ścieżki i oddalone od elektroniki i dodatkowo otwory separujące na płytce elektroniki. Nie wiem jak te które podałeś.

Jeśli chodzi o Arduino z Wifi - trudno powiedzieć jak to działa jeśli chodzi o stabilność. Ja bym czegoś takiego nie używał jeśli zależało by mi na stabilności. Bramka z HA i główny sterownik czytaj Arduino po kablu to połowa sukcesu :wink:

Kolejna kwestia to czujniki DHT22. Tutaj kolejne schody jeśli długość kabla >1m… ;-( wpisz w neta DHT22 wire length… znajdziesz sporo odpowiedzi o problemach z odczytem… Ja myślę o innym rozwiązaniu właśnie ze względu na problem z długością kabli do czujników. Pierwsze rozwiązanie to czujniki bezprzewodowe albo… przy każdym czujniku moduł ESP32 z Ethernet np https://nettigo.pl/products/modul-olimex-esp32-poe lub Arduino nano + Ethernet + wszystkie czujniki podpięte do Arduino Mega po RS485 2 przewodowym i zasięg do ponad 1000m !!!

Dzieki za odpowiedź dziś zamawiam. Jak bede miał wszystko odezwę się. No chyba że wczesnje zamieścisz informacje jak podłączyć i skonfigurować te przekaźniki z kontaktami pod andruino.

Cześć, co do DHT22 to spokojnie pociągnie nawet na 20 m tylko trzeba odpowiednio dopasować rezystor podciągający.

które brać?
https://botland.com.pl/pl/przekazniki/3285-modul-przekaznikow-8-kanalow-z-optoizolacja-styki-10a250vac-cewka-12v-niebieski.html?results=223&search_query=przekaznik czy

https://botland.com.pl/pl/przekazniki/2966-modul-przekaznikow-8-kanalow-z-optoizolacja-styki-10a250vac-cewka-5v-niebieski.html

Rożnią się napięciem.

na 12V bo wtedy cewki mniej prądu biorą ale musisz mieć osobne zasilanie do tego a nie z arduino.

A co myślisz o tych przekaźnikach?


Płytka mniejsza skłaniał bym się do nich bradziej.

Nie znam się aż tak bardzo na elektronice żeby jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie ale tradycyjne przekaźniki moim zdaniem lepiej zabezpieczają obwód bo zapewniają fizyczną przerwę. Warto by było poszukać lub zadać pytanie na Elektrodzie albo fachowcowi elektronikowi :slight_smile:

Ten zestaw będzie ok?? Jednak zdecydowałem się na przekażniki ssr.

Możesz podesłać schemat jak podłączyć to wszystko razem plus przełączniki zwykłe jak je wpiąć? Przekaźniki mają sterować tylko oświetleniem.

CH1,CH2 itd. wyjścia cyfrowe z arduino dowolne D oprócz wykorzystywane przez Shield: (0,1, 4,10, 50,51,52,53)

  • DC+ plus napięcia zasilania
  • DC- masa napięcia zasilania
    Zgodnie z opisem 5V i GND.

Jakie przełączniki chcesz zastosować? z przyciskiem czy tzw. dzwonkowe?
Jedno wyprowadzenie do pinów cyfrowych drugie do GND.

Jeśli chodzi o przyciski ja się dostosuje byle działało.
Po podłączeniu ethernet shield ile mi zostanie pinów dla przkaznikow?
A kontakty wpinam do przekaźnika czy andruino ?

Digital Pins: From 0-53(digital)
53 - 8 = 45

Tych pinów nie wolno używać jeśli mamy Ethernet Shield: 0,1, 4,10, 50,51,52,53

To nawet sporo tych pinow. Tylko nadal nie wiem gdzie te fizyczne przyciski wpinamy. Czy zajmujemy piny andruino czy czy w jakiś pin na przekazniku

Jeśli mamy sterować oświetleniem z przycisku a oprócz tego z Jolki głosowo to trzeba podpiąć analogicznie jak czujnik kontaktronowy w moim projekcie. Wtedy stosując tzw przyciski dzwonkowe które na chwilę zwierają pin cyfrowy arduino do masy, zmienia się stan z off na on i automatyzacja załącza nam dany przekaźnik.
Oczywiście jeśli będzie problem z Arduino albo z Jolką to światła nie włączymy ;-(

Nic nie pisałem o jolce. Jakoś nie przemawia do mnie sterowanie głosowe chodzi mi o to że jak się wysypi ha lub rpi to żeby była nadal możliwość sterowanie przyciskami.

pab11o

  • nie bardzo rozumiem dlaczego koniecznie idziesz w takie rozwiązanie jak Arduino. Może opiszesz co masz w swojej instalacji, jakie masz cele i ograniczenia? Przekaźnikami, w sporej nawet ilości, można sterować z RPi (które masz) czy ESP32, które mają sporo GPIO na pokładzie. Zrozumiem jeśli nie potrafisz programować (jak ja) i szukasz gotowego rozwiązania. Ale bez podstawowej wiedzy, choćby elektrycznej, to nie zadziała.
    P.S.
    Boję się o twoje zdrowie przy 230V.

Iron

  • super projekt, bardzo podoba mi się Twoje podejście w stylu “co by tu jeszcze zrobić”. Fajnie czyta się takie posty jak twoje, to inspiruje.
1 polubienie

Nie martw się mam uprawnienia SEP :smiley: całą instalację zrobiłem sam. Co byś mi innego doradził? Każdy mówi co innego :smiley: Przede wszystkim chcę się ograniczyć do jak najmniejszej ilości urządzeń wifi. Co mam w swojej instalacji? Do każdej puszki elektrycznej (kontaktu przełącznika) mam poprowadzony przwód sterujący 3parowyz rozdzielni. Czemu arduino jak kolega pisze ma 45 pinów więc mogę sterować 21 przekaźnikami maxymalnie bo kolejne 21 będą wykorzystywane pod kontakty dzwonkowe do sterowania tymi przekaźnikami. Czy ESP jest w stanie tyle obsłużyć? jeżeli tak to proszę o pokazanie rozwiązania.

tylko 8 przekaźników?

a 8 przełączników fizycznych gdzie wpinamy? moim zdaniem słabe rozwiązanie. Jestem początkujący w tych tematach więc mogę źle ten schemat rozumieć

Rozumiem, szukasz gotowca. Najlepiej z rysunkiem gdzie “kontakty” wpinamy.