Integracja bramki USB mysensors na Arduino

Witam

Myślę, że przydałby się tautorial/instrukcja konfiguracji, jak w bezbolesny sposób skomunikować się z bramkami USB opartymi o Arduino i MySensors. Jest wiele osób które korzystają z systemu Domoticz, a chciały by przejść na Home Assistant, a zrobienie takiego poradnika przyciągnęłoby spore grono użytkowników AIS. Najczęściej bramki oparte na Arduino wykorzystywane są do sterowania oświetleniem, gniazdkami, kontaktronami, roletami zewnętrznymi.
Sam mam problem z podłączeniem bramki Arduino Mega 2560 z wgranym skeczem, który działał na czystym Home Assistant i RPI3B+ do Waszej bramki AIS.

Podejrzewam, że mam błąd w adresacji portu: - device: ‘/dev/ttyUSB0’. Proszę o pomoc w sprawie adresacji portów USB

Dziękuję i pozdrawiam

1 polubienie

Bardzo dobry pomysł. Walczyłem z Arduino Mega na Supli, ale poległem z braku prawidłowo działającej biblioteki SuplaDevice. Mam w piwnicy chyba z 7 Wemosów i bym chciał to zrobić na jednym Arduino Mega + Shield, ale jak???

1 polubienie

A czy może się wypowiedzieć ktoś z programistów, czy wogóle taka integracja może mieć miejsce w bramce AIS ? Udało mi się wykryć na którym porcie loguje się Arduino z wgranym skeczem:
Bus 001 Device 003: ID 1a86:7523, ale niestety nie działa żadna z poniższych kombinacji

  • device: ‘/dev/ttyUSB3’,
  • device: ‘/dev/ttyUSBACM3’
  • device: ‘/dev/tty1a86:7523’

Do Arduino wgrany ten skecz https://github.com/lkankowski/arduino-multi-relay/blob/master/arduino-multi-relay.ino

Hej!

Jeżeli urządzenie do komunikacji po USB używa libusb https://libusb.info/ to komunikacja będzie możliwa bez potrzeby doinstalowywania sterowników.
Jeżeli do komunikacji używany jest sterownik producenta, to pewnie nie mamy go wkopiowanego w jądro ani dodanego na urządzeniu (w tym przypadku taka komunikacja po USB będzie wymagała skompilowania i dodania sterownika).

Urządznia USB na bramce AIS dom

Można sprawdzić gdzie to urządzenie zostało dodane:

  1. bez podłączonowego urządzenia do usb
lsusb
Bus 001 Device 002: ID 14cd:8608
Bus 001 Device 003: ID 0c45:5102
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002
  1. z podłączonym urządzeniem do usb
lsusb
Bus 001 Device 002: ID 14cd:8608
Bus 001 Device 003: ID 0c45:5102
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0003

tu widać ze na bus 002 doszło urządzenie USB o identyfikatorze 1d6b:0003
Vendor ID: 1d6b
Product: 0003
w sieci można sprawdzić co to za urządzenie

  1. komunikaty o sterownikach urządzeń załadowanych do jądra

po podłączniu urządzenia do usb

dmesg
  1. wylistowanie plików urządzeń podłączonych ostatnio do systemu
ll /dev -tr

Inne możliwości

Jeżeli urządzenie nie działa po USB, bo potrzebuje sterownika, a nie potrafimy go sami skompilować i dodać to, zamiast skupiać się na problemie możemy skupić się na rozwiązaniu :wink:

W przypadku mysensors można integrację zrobić chyba przez mqtt lub IP bramki
tak to wygląda przynajmniej w konfiguracji (bo nie mamy doświadczeń w tym temacie):


USB w wersji Asystent domowy 0.103

W wersji 0.103 (która zostanie wydana za kilka dni) po włożenie urządzenia do portu USB Jolka powinna powiedzieć, że dodano nowe urządzenie i jeżeli to urządzenie jest wspierane to automatycznie uruchomi się serwis/pojawi się opcja w aplikacji.
To co jest wspierane opisaliśmy w dokumentacji:

Priorytety

Chcielibyśmy bardziej pomóc ale prawdę mówiąc nie mamy takiej bramki, dlatego nie jesteśmy w stanie tego opisać i wspierać.

Priorytety są takie, że mamy teraz dodać Zigbee a w kolejnej wersji hotword i łatwą obsługę floor plan 3D. Jeszcze w kolejnej integracje z samochodami VW…

Dodatkowo urządzenie nad którym pracujemy ma być docelowo dla użytkowników którzy nie mają pojęcia o Arduino, więc wkompilowywanie sterowników w jądro do obsługi tego typu urządzeń i ten kierunek rozwoju projektu nie jest u nas na tą chwilę priorytetem.

Oczywiście jesteśmy otwarci i jeżeli ktoś bardzo potrzebuje jakiejś funkcjonalności i dostarczyć nam kod/sterowniki to postaramy się to dodać do kolejnej wersji.

My nie jesteśmy w stanie wszystkiego wspierać, jeżeli ten projekt ma doczekać wersji 1.0 to musimy się skupić na realiacji zaplanowanych zadań. Z góry dziękujemy za wyrozumiałość w tym temacie.

1 polubienie

Zakupiłem Arduino z Ethernet Shield i potestuję to rozwiązanie jak tylko dotrze ale po MQTT. Rozszerzenie ethernet Shield kosztuje grosze a wielki plus tego rozwiązania jest taki, że można go umiejscowić np. w centralce alarmowej.

Jeśli chodzi o dodawanie urządzeń USB to w beta już od jakiegoś czasu Jolka oznajmia że wykryła jakieś urządzenie USB. Jak na razie w porcie USB jest tylko moduł od pilota.
Bus 001 Device 005: ID 14cd:8608
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0003
Bus 001 Device 006: ID 0c45:5102

Jak tam testowanko AIS + MQTT + Arduino ?? :slight_smile: masz już sprzęt u siebie ?

Jeszcze nie dotarło niestety ale dotarły moduły WEMOS na ESP8266, NodeMCU i na razie bawię się nimi bo też mają spore możliwości podłączenia kontaktronów, czujników temperatury i inny oraz czujek przewodowych. Wszystkie przeprogramowałem na Tasmota i Jolka już je widzi po WiFi. Jest też opcja podpięcia modułu ethernet do takiego nodeMCU czy Wemos D1 mini i transmisja po kablu ale dopiero moduł zamówiłem i przetestuję jak dotrze.

Moduł Lan do Wemosa? Podaj link.


https://allegro.pl/oferta/modul-sieciowy-ethernet-mini-enc28j60-spi-arduino-7180799095?reco_id=d63811d1-3a1e-11ea-9a87-000af7f5eea0&sid=f8bddad5d737919e6c726c989b66bdbe96499e13bc806f55bd0c404f69ac7020

Szukałem informacji w necie i jest kilka bibliotek do ethernetu ale do arduino, tasmota też ma jakieś projekty na githubie więc pewnie się da to wykorzystać.

1 polubienie

Wemos czy nodemcu musi i tak mieć zasilanie więc zastosowanie adaptera PoE po skrętce wyeliminowało by stosowanie dwóch kabli i wszystko mamy po LANie a nie WiFi.


https://allegro.pl/oferta/kpl-adaptery-zasilanie-poe-pulsar-p-poe1-8464474675
+
image
https://botland.com.pl/pl/przejsciowki-usb/7033-adapter-katowy-gniazdo-5521mm-wtyk-microusb.html?gclid=EAIaIQobChMI9smtjIOT5wIVEMqyCh3P0gHDEAQYAiABEgLSZ_D_BwE

Albo jescze coś innego ESP32-POE:
image

https://www.olimex.com/Products/IoT/ESP32/ESP32-POE/open-source-hardware
trochę droższe ale wtedy odpadają przejściówki bo obsługuje PoE.

1 polubienie

Czyżby temat stracił priorytet?

Kiedy można się spodziewać wznowienia tematu?