Integracja node-red - AI-Speaker poprzez MQTT

Witam,

w innym wątku “Kilka pytań początkującego” gdzie opisuje po krótce swój system kolega " Stravi" zaproponował mi dodawanie własnych urządzeń oraz encji z node-red poprzez MQTT.

Nie bardzo rozumiem dodawanie urządzeń i sterowanie nimi, mianowicie:

Mój testowy przepływ:

flows (1).json (3,7 KB)

Pierwszy timestamp tworzy urządzenie i encję jak chciałem, drugi zmienia stan na ON, trzeci zmienia stan na OFF

Natomiast nie wiem kiedy stosować command topic (tworzenie urządzenia i encja) a kiedy state topic (sterowanie).
Drugi problem to kiedy zmieniam stan w node-red wszystko jest ok w AI-Speeker, natomiast jak zmieniam stan w AI-Speeker to zmienia się na chwile, wysyła status, ale po chwili zmienia z powrotem na pierwotny.

Dodatkowo połączyłem swoją bramkę AIS z bramką HA, na bramce HA działa node-red, bawię się dalej w połączenie z opcją tworzenie urządzeń.
Po dodaniu mostu między HA a ASI mam utworzone urządzenie w obu bramkach, jak z node-red włączam albo wyłączam testowe światło to zmienia wszędzie, ale jak zmieniam stan z którejś bramki to status przychodzi do node-red ale zaraz stan zmienia się z powrotom na bramce.
Czy po uzyskaniu informacji z bramki do node-red powinienem wysłać tą informacje z powrotem do bramki aby przełącznik pozostał zmieniony.

Nie przekombinowałeś tego? Jeżeli wszystko chodzi po MQTT, to dlaczego nie połączysz mostem obu MQTT tego z AIS z tym z HA. Następnie Node Red łączysz albo z HA, albo z AIS i możesz robić automatyzacje, które odzwierciedlą stan w AIS i w HA.

Hmm, ale właśnie zrobiłem tak jak piszesz.
Połączyłem mostem obie bramki, natomiast to jest nie istotne.

Próbuję z node-red tworzyć urządzenia i encje do nich w bramce poprzez mqtt, urządzenia to: światła, przełączniki, czujniki i z tym mam problem, ale jestem coraz bliżej :slight_smile:

Ciekawe. Czekamy na więcej…
Wykorzystujesz ten mechanizm?

Nie do końca, chcę tworzyć urządzenie np: “światło salon” i w nim encję świateł np: światło górne, spot, lampka itd.

Aby nie tworzyć nowego wątku to też chciałbym zrobić coś podobnego tylko zamiast połączenie między bramkami to połączenie między skryptami supli a bramką tylko nie wiem jak się za to zabrać aby mieć komunikację dwustronną