Kilka pytań początkującego

Witam wszystkich

Mój inteligentny dom opiera się w głównej mierze na systemie hapcan.com, jest to polski system działający na magistrali can - trochę jak w samochodzie :slight_smile:
System hapcan nie ma zarządzania centralnego, natomiast aby wykorzystywać system i integrować go z innymi jest połączony z node-red. Od dawna do wizualizacji używałem dołączonego domoticza, od niedawna HA.
Po natknięciu się na Ai-speaker postanowiłem się przesiąść, moja konfiguracja to przede wszystkim:
Hapcan - node-red - AI, dodatkowo czujniki xiaomi po zigbee2mqtt oraz bluetoth (podłączone przez ESP Home), stacja meteo netatmo, żarówki philips hue i jakaś mała dronica.
Teraz kilka pytań:
Wszystkie światła z hapcan podpinam przez node-red i dalej jako input_boolean w AI, natomiast nie mam żadnej historii , jak również w czujnikach temperatury, wilgotności, w HA miałem wszystko bez dodatkowej konfiguracji, czy w AI coś trzeba dodatkowo ustawić?
Czy istnieje opcja połączenia zdalnego z bramką jak w HA, przez zewnętrzny adres ip, zauważyłem że łączenie przez tunel https://dom…paczka.pro odbywa się stosunkowo wolno, dużo szybciej mogę się połączyć z HA.
Czy istnieje sposób na dodanie wirtualnych urządzeń zamiast korzystanie z input_boolean, po dodanie encji korzystając z pomocników nie mogę ich przypisać do konkretnych pomieszczeń.

1 polubienie

Myślę że wirtualne przełączniki czy też pomocnicy to zły kierunek w tym przypadku. Proponuję zrobić to za pomocą mqtt, jeśli nie ma gotowego rozwiązania to do ogarnięcia w nodered.

Możesz napisać coś więcej jeśli chodzi o mqtt.

Nie będę pisać tego na nowo:
https://ai-speaker.discourse.group/search?context=topic&context_id=1293&q=Mqtt&skip_context=true

Jeśli będziesz miał jakieś pytania to oczywiście postaram się odpowiedzieć.

Dzięki, już działa, że tego nie widziałem.

Czyli najlepiej rozwiązać temat: hapcan - node-red - Mqtt - AI

Jeśli urządzenia hapcan nie mają możliwości wpięcia do mqtt to tak to jest wg mnie najlepsza droga, wtedy nawet AIS możesz zmienić na co chcesz domoticz, czyste HA, itp.

Czytam sobie i szukam przykładów.

Ale czy mogę utworzyć z node-red przez mqtt w AI urządzenie i do niego encje?

Bo z tego co znalazłem mogę utworzyć encję ale bez urządzenia, podobnie jak w pomocniku input_boolean.

Na pewno się da bo np. zigbee2mqtt rejestruje urządzenia właśnie przez mqtt.

Dzięki za zainteresowanie i pomoc, w innym temacie dotyczącym integracji node-red - MQTT - AI-Speeker będę prosił o pomoc doświadczonych forumowiczów.