Jakie klimatyzatory do domu?

Hej
powoli dojrzewa pomysł montażu klimatyzatorów do domu.
Chciałem się Was spytać czy macie jakieś godne polecenia?
Na razie myśle o 2szt 3,5kW oraz 1szt 6-7kW.
Funkcja chłodzenia ma być gratisem do funkcji grzania :stuck_out_tongue:
Szukam w szczególności cichej jednostki 3,5kW i najlepiej takiej która się całkowicie wyłącza po osiągnięciu temp. a nie dalej dmucha, to do sypialni.
O integracji z HA chyba nie musze mówić i najlepiej bez dodatkowego cudowania, moduły diy itp.
Ma ktoś może taki sprzęt przetestowany?

Mam u siebie Haier Flexis Plus 5kW, integrację zrobiłem przez wypięcie usb dongla i wpięcie swojego ESP za klika $ + ESPHome. Załączonego dongla chyba jeszcze nikomu nie udało się rozszyfrować.

Trochę tańszą jednostkę również nastawioną na grzanie ostatnio montowałem w domku letniskowym całorocznym Rotenso Imoto x 3,5kW. Integrację ma podobno przez Custom integrację Midea, ale nie potwierdzę, bo nie mam tam (jeszcze) Jolki.

2 polubienia

No Haier wiem że to dobry sprzęt, ta 5kW na dużą powierzchnie Ci starcza? Bo jak patrze to co producent to inne zalecenia metrażu pomimo tej samej mocy.
I nie patrząc na moc, widzisz między nimi różnice? Albo z doświadczenia wiesz na co patrzeć przy wyborze? Jakaś funkcja?
Na razie tylko czytam co każda ma, a mają różne funkcje i nie wiem co jest istotne, a co bełkot marketingowy.

Jeden Haier 5kW mam na parterze ~60m2, drugi Haier 5kW mam na piętrze ~60m2 nad klatką schodową.
Ich głównym zadaniem jest dogrzewanie w okresie przejściowym + chłodzenie w upalne dni. Sprawdzają się bardzo dobrze i myślę że 3,5kW też by dały radę, bo w większości czasu się nudzą.

Rotenso 3,5kW mam w wspomnianym domku (~55m2 (parter z poddaszem)) i tam przez zimę grzałem jak tam jechałem coś dłubać. Nagrzanie z ~0 stopni do ~20 stopni zajmowało mu ~30 minut i potem systematycznie co kilka minut coś dmucha.

W każdym przypadku dużo zależy od izolacji od źródeł ciepła/zimna.

  • śledzenie użytkownika bym sobie darował jeśli masz za to dopłacać
  • w przypadku domku letniskowego szukałem jednostki która będzie miała funkcję podtrzymania temperatury 8-10 stopni żeby nie spuszczać wody zimą jak nie ma mnie na działce
2 polubienia

Dokładnie u mnie też mają mieć to zadanie,
w dzień słonko nagrzewa to jest ok, a wieczorem by tylko Klima pyrkała.

Czyli jak osiągnie temperaturę to się wyłącza całkowicie?

I z tych dodatków widziałem jeszcze jakieś samoczyszczenie, jonizacje, Funkcja inteligentnej kontroli warunków pomieszczenia, specjalny tryb na noc, AI Smart, i petarda jakieś filtry z witaminą C :stuck_out_tongue:
To wszystko brzmi jak bełkot

Tryb nocny faktycznie jest cichszy, ale wyczulone ucho i tak przy nim nie zaśnie.
Nad jonizacją bym się pochylił, ale bez spiny.
Reszta to witamina C. :slight_smile:

Jeśli interesowałoby Cię grzanie zimą to podgrzewanie tacy ociekowej i grzanie karteru sprężarki to ważne komponenty. Swoją drogą taki klimatyator nawet jak wyłączysz zimą to i tak potrafi pobrać ~1kW dziennie na podgrzewanie tacy - wtedy pozostaje odłączyć go z prądu.

1 polubienie

Witam.
Ja mam w domu założonego Haiera. Jeśli chodzi o sposoby integracji to opis:

1 polubienie

Czy ma ktoś może takiego typu rozwiązanie u siebie?
klimy i pompa ciepla:
Rotenso Aquami Multi

I jak? Kupiłeś coś? Tez się zastanawiam czy nie iść w klimę. Mam piec na ekogroszek czyli jeden sezon grzania i mam darmo klime na cały dom :rofl:

Jeszcze się rozglądam bo nie wiem na co się zdecydować, chyba Rotenso na ten moment, ze 2-3szt
Ale lada moment będę kupować i sam montować (to nie może być trudne :slight_smile: )

No tak się właśnie zastanawiam czy jedna duża ogarnie. Na parterze mam duży salon w którym bym montował na przeciwko drzwi. Do tego korytarz i kuchnia. Ciepłe powietrze by się rozeszło, czy nie ma szans?
@Stravi Ty masz 2 x 5kW. Dochodzi ciepło do wszystkich pokoi? Da się klimą ogrzewać, czy może w stopy jest zimno? Możesz trochę opisać Swoje odczucia po sezonie? Ile wzięło energii o co to za budynek (ocieplenie itd)?

Doświadczenia nie mam, ale zrezygnowałem z jednej drogiej jednostki zewnętrznej, fajnie bo mniej szpeci, ale jak padnie to nie ma nigdzie grzania/chłodzenia.
Ale do otwartej przestrzeni salonowej ok 70m zamontuje jeden chyba 7kw, a do pokoi osobne 3,5 wszystkie na przeciwko drzwi co by w głąb domu dmuchały.

Odpalałem farelke testowo w zimie okolo 0-5stopni, 1,5kw po godzinie robiło się za gorąco i wyłączałem, pokój 20m. To myśle że taka klima jak ma 3,5 kw grzania a ciągnie 1kw to będzie elegancka sprawa.

2 polubienia

W domu(rok budowy 2012, porotherm + 20cm styro nie wiem o jakich parametrach) grzeję nią tylko przejściowo jesień->zima i zima->wiosna. Ciężko porównywać i ważyć komfort - C.O. mam gazowe i podłogówkę więc milutkie ciepło w stopy, czego klima Ci nie da. Natomiast klima mi daje natychmiastowy efekt.

W domku letniskowym(rok budowy 2021, szkielet zgodny z WT2021) używałem Rotenso, ale bardzo sporadycznie.

Akumulacja ciepła to ważny i odczuwalny aspekt budynku.

2 polubienia

Spotkalem się z opiniami ze lepiej kilka małych(2,5 kW) jednostek niż jedną duża. Pewnie sporo w tym biznesu, ale warto rozważyć jeśli ma się możliwości umieszczenia kilku jednostek. Rozprowadzenie ciepła jednak nie jest takie szybkie i rownomierne z jednego punktu. Dobrym przykładem na to wg mnie jest kominek, mimo otwartości całego mojego parteru to jednak temperatura odczuwalna jest skrajna w salonie, a kuchni , czy też lazience która jednak na drzwi z reguły zamknięte. Oczywiście klimatyzacja ma nawiew i inny zakres temperatur, ale efekt ten sam tylko inna skala.

Podsumowując trochę się wymigam od odpowiedzialności :wink:
Uważam że trzeba brać pod uwagę kilka aspektów:

  • Zapotrzebowanie budynku na ciepło
  • Akumulacja cieplna
  • Dystrybucja ciepła (grawitacja, przeszkody, rekuperacja, itd.)
  • Gdzie chcemy osiągnąć komfort i czy na pewno klima tam nagrzeje?
2 polubienia

Odświeżę trochę temat bo widzę że macie rozeznanie :wink:
Ogrzewam dom gazem i nie mam alternatywnego ogrzewania, widząc co się dzieje z gazem (czy będzie a jak będzie to pewnie rachunki przynajmniej razy 3) zacząłem szukać alternatywy.
Mam instancje PV, z obliczeń wychodzi, że zostanie mi z 500kWh do wykorzystania, nie dużo ale mogę nie dużym kosztem rozbudować swoją instalacje PV.
Liczyłem koszty pompy ciepła w raz z rozbudową PV, wychodzi mi około 50tyś.
Dosyć drogo….Do tej pory roczny koszt grzania domu i CWU wychodził mi na gazie max 4000brutto, zakładając wzrost cena gazu razy 3 wyjdzie 12000 brutto, czyli cztery lata i pompa się zwraca i potem ogrzewanie praktycznie za darmo (nie licząc serwisów i awarii, ale przy gazie tak samo).
Oczywiście na razie nie wiadomo co będzie z gazem więc chyba trzeba poczekać na rozwój sytaucji…
Dlatego zacząłem rozważać montaż klimatyzacji do grzania w okresach przejściowych oraz jak zabraknie gazu no i oczywiście do chłodzenia w upały (ten rok dał popalić :hot_face:).
Planuje montaż 4 jednostek i rozważam dwa modele Rotenso (tylko te bo mam okazje kupić je tanio):

  1. Ukura 3,5kW
    Chłodzenie SEER 6,1 A++, Średni pobór energii 1,213kWh
    Grzanie SCOP 4 A+, Średni pobór energii 1,088kWh
    Zakres pracy do -15C
    Koszt zakupu 4szt 6600brutto
  2. Imoto 3,5kW
    Chłodzenie SEER 7 A+++, Średni pobór energii 0,977kWh
    Grzanie SCOP 4,1 A++, Średni pobór energii 0,977kWh
    Ta dedykowana do pracy zimowej (grzanie) zakres pracy do -22C, wyposażona w grzałkę tacy ociekowej oraz karteru sprężarki.
    Koszt zakupu 4szt 8500brutto

@bartik22 , @Stravi
co byście wybrali?

1 polubienie

Długo się zastanawiałem i wybrałem, już używam, chłodzenie potwierdzam że działa :slight_smile:

1 polubienie

Mam Imoto X i sprawuje się dobrze. Zimą grzał jak trzeba mimo ~15 stopni mrozu. Latem teraz też chwila i było komfortowo.
Wybrałbym Imoto, bo to jednostka przygotowana do grzania.

BTW. poza straszeniem braku gazu straszą brakiem prądu (obawy o to, że ludzie będą grzać farelkami), więc nie wiem czy to do końca dobra alternatywa, ale jednak alternatywa.
U siebie mam gaz, prąd i kominek. Również trochę czekam na rozwój sytuacji, ale nie podoba mi się aktualny pęd na pompy ciepła, wygląda jak kilka lat temu akcja z piecami gazowymi.

4 polubienia

Też tak myślałem ale chciałem się upewnić, dzięki.
Różne słyszałem opinie na temat grzałki tacy, stąd miałem trochę wątpliwość.

No dziwne czasy nastały, bardzo duże niepewność i trudno cokolwiek przewidzieć.
Co tak, tylko koszt inwestycji w grzanie gazem był dużo niższy…
ja grzeje gazem już 13 lat, po 9 latach padł piec, wymieniłem na nowy za 3000tys a ceny pomp PC i osprzętu to teraz jakiś kosmos…

Dałeś radę sam?
Tez mam taki plan :slight_smile:

Po wielu burzliwych dyskusjach z żoną, zdecydowaliśmy na dołożenie do montażu żeby mieć gwarancje 5lat, trochę drożej no ale…
Pierwszy raz widziałem jak jest montowane i żadny rocket since, sam bym założył bez problemu.
Tylko pompka próżniowa, “kielicharka” i klucze dynamometryczne trzeba skołować.

1 polubienie

Cześć.

Ja kupiłem klimatyzator Heiko Brisa 7kW za 3300pln, do tego wymiennik Swep za 1800pln do tego pompka obiegowa, rurki i jeszcze parę drobnych gratów (razem nie powinno przekroczyć 6500pln) i zamierzam to przerobić na pompę ciepła którą podłączę do układu co w którym teraz pracuje piec gazowy.
Mam też klimatyzator Kaisai Fly 5kW na parterze (otwarta przestrzeń ok. 60m2) który montowałem głównie pod kątem grzania, ale komfort cieplny jest nieporównywalny do ogrzewania podłogowego. Razem z częściami potrzebnymi do montażu kosztował mnie ok 3000pln więc nie żałuję (klima w lecie) ale gdybym miał wydać 6 - 8 tyś za klimę z montażem to bym się na to nie zdecydował.

2 polubienia