Jakie klimatyzatory do domu?

Hej
powoli dojrzewa pomysł montażu klimatyzatorów do domu.
Chciałem się Was spytać czy macie jakieś godne polecenia?
Na razie myśle o 2szt 3,5kW oraz 1szt 6-7kW.
Funkcja chłodzenia ma być gratisem do funkcji grzania :stuck_out_tongue:
Szukam w szczególności cichej jednostki 3,5kW i najlepiej takiej która się całkowicie wyłącza po osiągnięciu temp. a nie dalej dmucha, to do sypialni.
O integracji z HA chyba nie musze mówić i najlepiej bez dodatkowego cudowania, moduły diy itp.
Ma ktoś może taki sprzęt przetestowany?

Mam u siebie Haier Flexis Plus 5kW, integrację zrobiłem przez wypięcie usb dongla i wpięcie swojego ESP za klika $ + ESPHome. Załączonego dongla chyba jeszcze nikomu nie udało się rozszyfrować.

Trochę tańszą jednostkę również nastawioną na grzanie ostatnio montowałem w domku letniskowym całorocznym Rotenso Imoto x 3,5kW. Integrację ma podobno przez Custom integrację Midea, ale nie potwierdzę, bo nie mam tam (jeszcze) Jolki.

2 polubienia

No Haier wiem że to dobry sprzęt, ta 5kW na dużą powierzchnie Ci starcza? Bo jak patrze to co producent to inne zalecenia metrażu pomimo tej samej mocy.
I nie patrząc na moc, widzisz między nimi różnice? Albo z doświadczenia wiesz na co patrzeć przy wyborze? Jakaś funkcja?
Na razie tylko czytam co każda ma, a mają różne funkcje i nie wiem co jest istotne, a co bełkot marketingowy.

Jeden Haier 5kW mam na parterze ~60m2, drugi Haier 5kW mam na piętrze ~60m2 nad klatką schodową.
Ich głównym zadaniem jest dogrzewanie w okresie przejściowym + chłodzenie w upalne dni. Sprawdzają się bardzo dobrze i myślę że 3,5kW też by dały radę, bo w większości czasu się nudzą.

Rotenso 3,5kW mam w wspomnianym domku (~55m2 (parter z poddaszem)) i tam przez zimę grzałem jak tam jechałem coś dłubać. Nagrzanie z ~0 stopni do ~20 stopni zajmowało mu ~30 minut i potem systematycznie co kilka minut coś dmucha.

W każdym przypadku dużo zależy od izolacji od źródeł ciepła/zimna.

• śledzenie użytkownika bym sobie darował jeśli masz za to dopłacać
  • w przypadku domku letniskowego szukałem jednostki która będzie miała funkcję podtrzymania temperatury 8-10 stopni żeby nie spuszczać wody zimą jak nie ma mnie na działce
2 polubienia

Dokładnie u mnie też mają mieć to zadanie,
w dzień słonko nagrzewa to jest ok, a wieczorem by tylko Klima pyrkała.

Czyli jak osiągnie temperaturę to się wyłącza całkowicie?

I z tych dodatków widziałem jeszcze jakieś samoczyszczenie, jonizacje, Funkcja inteligentnej kontroli warunków pomieszczenia, specjalny tryb na noc, AI Smart, i petarda jakieś filtry z witaminą C :stuck_out_tongue:
To wszystko brzmi jak bełkot

Tryb nocny faktycznie jest cichszy, ale wyczulone ucho i tak przy nim nie zaśnie.
Nad jonizacją bym się pochylił, ale bez spiny.
Reszta to witamina C. :slight_smile:

Jeśli interesowałoby Cię grzanie zimą to podgrzewanie tacy ociekowej i grzanie karteru sprężarki to ważne komponenty. Swoją drogą taki klimatyator nawet jak wyłączysz zimą to i tak potrafi pobrać ~1kW dziennie na podgrzewanie tacy - wtedy pozostaje odłączyć go z prądu.

1 polubienie

Witam.
Ja mam w domu założonego Haiera. Jeśli chodzi o sposoby integracji to opis:

1 polubienie

Czy ma ktoś może takiego typu rozwiązanie u siebie?
klimy i pompa ciepla:
Rotenso Aquami Multi

I jak? Kupiłeś coś? Tez się zastanawiam czy nie iść w klimę. Mam piec na ekogroszek czyli jeden sezon grzania i mam darmo klime na cały dom :rofl:

Jeszcze się rozglądam bo nie wiem na co się zdecydować, chyba Rotenso na ten moment, ze 2-3szt
Ale lada moment będę kupować i sam montować (to nie może być trudne :slight_smile: )

No tak się właśnie zastanawiam czy jedna duża ogarnie. Na parterze mam duży salon w którym bym montował na przeciwko drzwi. Do tego korytarz i kuchnia. Ciepłe powietrze by się rozeszło, czy nie ma szans?
@Stravi Ty masz 2 x 5kW. Dochodzi ciepło do wszystkich pokoi? Da się klimą ogrzewać, czy może w stopy jest zimno? Możesz trochę opisać Swoje odczucia po sezonie? Ile wzięło energii o co to za budynek (ocieplenie itd)?

Doświadczenia nie mam, ale zrezygnowałem z jednej drogiej jednostki zewnętrznej, fajnie bo mniej szpeci, ale jak padnie to nie ma nigdzie grzania/chłodzenia.
Ale do otwartej przestrzeni salonowej ok 70m zamontuje jeden chyba 7kw, a do pokoi osobne 3,5 wszystkie na przeciwko drzwi co by w głąb domu dmuchały.

Odpalałem farelke testowo w zimie okolo 0-5stopni, 1,5kw po godzinie robiło się za gorąco i wyłączałem, pokój 20m. To myśle że taka klima jak ma 3,5 kw grzania a ciągnie 1kw to będzie elegancka sprawa.

2 polubienia

W domu(rok budowy 2012, porotherm + 20cm styro nie wiem o jakich parametrach) grzeję nią tylko przejściowo jesień->zima i zima->wiosna. Ciężko porównywać i ważyć komfort - C.O. mam gazowe i podłogówkę więc milutkie ciepło w stopy, czego klima Ci nie da. Natomiast klima mi daje natychmiastowy efekt.

W domku letniskowym(rok budowy 2021, szkielet zgodny z WT2021) używałem Rotenso, ale bardzo sporadycznie.

Akumulacja ciepła to ważny i odczuwalny aspekt budynku.

2 polubienia

Spotkalem się z opiniami ze lepiej kilka małych(2,5 kW) jednostek niż jedną duża. Pewnie sporo w tym biznesu, ale warto rozważyć jeśli ma się możliwości umieszczenia kilku jednostek. Rozprowadzenie ciepła jednak nie jest takie szybkie i rownomierne z jednego punktu. Dobrym przykładem na to wg mnie jest kominek, mimo otwartości całego mojego parteru to jednak temperatura odczuwalna jest skrajna w salonie, a kuchni , czy też lazience która jednak na drzwi z reguły zamknięte. Oczywiście klimatyzacja ma nawiew i inny zakres temperatur, ale efekt ten sam tylko inna skala.

Podsumowując trochę się wymigam od odpowiedzialności :wink:
Uważam że trzeba brać pod uwagę kilka aspektów:

• Zapotrzebowanie budynku na ciepło
  • Akumulacja cieplna
  • Dystrybucja ciepła (grawitacja, przeszkody, rekuperacja, itd.)
  • Gdzie chcemy osiągnąć komfort i czy na pewno klima tam nagrzeje?
2 polubienia