Liczniki wody, ekogroszku, gazu, energii -Licznik impulsów (AISpeaker - Home Assistant)

Testy zakończone.
Rozbierznosc 2% czyli żadna :slightly_smiling_face::slightly_smiling_face:
Dziękuję @Stravi oraz @Tomasz i @Cezary.K :slightly_smiling_face:

@Stravi kod działa genialnie.
Teraz można spać spokojnie. :slightly_smiling_face:


1 polubienie

Kraszewsky napisał:

Rozbieżnosc 2% czyli żadna

Od dwóch miesięcy testuję 2 liczniki wody postawione na ESP32 Tasmota dzięki korepetycjom od Cezary.K (jeszcze raz bardzo dziękuję Ci za poświęcony czas i cierpliwość) i nie jestem zadowolony, bo 2% błąd zawsze na + przekłada się na dobowe przekłamanie zużycia o 3 do 4 litrów na każdym z nich. Próbowałem dopasować parametr CounterDebounce w szerokim zakresie od 50 do 2500 ale stwierdziłem brak quasi-liniowej zależności dokładności pomiaru od ustawień tego parametru. W przypadku węgla wygląda to ok. ale w przypadku wody chcąc wykorzystać dane do info o potencjalnym wycieku już tak fajnie nie jest bo wyciek 1 l a małego kubełka wody robi różnicę. Na razie nie mam pomysłów na pozbycie się błędów zliczania.


ZWU

Mój licznik nie służy temu aby wykonywać na podstawie niego obliczenia zużycia więc może dlatego mi to nie przeszkadza. :slightly_smiling_face:
Poprostu po co chodzić i sprawdza.
Można usłyszeć stosowny komunikat oraz powiadomienie odnośnie zasobnika :slightly_smiling_face:

@Kraszewsky wcześniej pisałeś że
template wskazuje 74%, a emodul.pl 72%
teraz template wskazuje 14%, a emodul.pl 12%

Czyli stały błąd, który pewnie można wyeliminować znajdując punkt w którym zaczyna on występować.
Aczkolwiek rozumiem że to nic nie wniesie do Twojego przypadku użycia - błąd jest jak najbardziej akceptowalny.
@begginer niestety nie wiem o co chodzi z Twoim licznikiem. Widzę 2 liczby:
68400
328153
Inny rząd wielkości, nie wiem jak je porównywać itd. Natomiast wierzę że @Cezary.K pomagał jak umiał :slight_smile:
Z Tasmota nie pomogę, bo nie używam i nie mam doświadczenia za bardzo. Natomiast z EspHome lub właśnie template w HA mogę pomóc, ale musisz rozpisać szczegółowo problem. Myślę że najlepiej w osobnym wątku.

1 polubienie

Mam pytanie bo nie mogę znaleźć odpowiedzi nigdzie.
Jeżeli chce podłączyć zamiast hc-sr04 czujnik
JSN-SR04T to muszę podłączyć go podłączyć zgodnie z tym schematem ?

Oczywiście hc-sr04 padł w zbiorniku stąd zmiana :slightly_smiling_face:

Jeśli mnie pamięć nie myli - możesz, ale musisz sprawdzić czy jest domyślnie skonfigurowany (bodajże brak zworek i rezystora), nieco koślawe tłumaczenie jest tu

Ten opis jest tak absurdalnie przetłumaczony że muszę do tego usiąść chociażby po jednym piwie. Bo inaczej tego nie zrozumiem :slightly_smiling_face:

Widzę że jest możliwość zasilania 3V więc nie wiem czy nie skusze się na tą opcję.

Witam.
Wiem że odkopuje stary temat ale pojawił się pomysł na monitorowanie mojego UPS…
Kupiłem dzielnik napięcia podłączyłem pod wemos przez wejście AO i otrzymałem następujące wyniki.

9.8V - 646
15.5V - 1023

Mocno uśredniając 646/9.8=66

Tylko jak stworzyć z tego sensor który będzie pokazywał mi napięcie akumulatorów. :slightly_smiling_face:
Przejrzalem pomocników i nie ma nic co by mogło pasować.
Może jakieś źródło które może mi pomóc dojść do tego co trzeba zrobić :slightly_smiling_face:

A jakie oprogramowanie wgrałeś do tego “wemos”?

EDIT:
Domyślam się po wartości 1023, że wgrałeś Tasmota.

UWAGA!!! Zmienił się zapis w yaml. Nie ma już platform: mqtt

Polecam ten poradnik dla wykorzystania Tasmota (uwaga na krok:6):
obraz

Można również zrobić to dla ESPHome:

Przykład dla ESP32 z wejściem ADC 3,3V, w ESP8266 podajemy max.1V.

sensor:
  - platform: adc
    id: bat
    pin: GPIO39
    name: "centralka akumulator"
    attenuation: 11dB
    filters:
    - multiply: 0.963991 #mnożnik dla przesunięcia odczytów
    - calibrate_polynomial:
       degree: 2
       datapoints:
       # Map 0.0 (from sensor) to 0.0 (true value)
       - 0.0 -> 0.0
       - 0.593 -> 3.3
       - 0.814 -> 4.53
       - 1.39 -> 7.8
       - 2.18 -> 12.2
       - 2.28 -> 12.85
       - 2.67 -> 15.15
    update_interval: 60s
1 polubienie

I jak zawsze jakiś problem.

O ile kalibracja z tasmota poszła sprawnie to teraz pozostała kwestia przecinka.
W szablonie formuła jest ok.
a jak dodam do templates.yaml to konfiguracja jest niepoprawna.

- sensor:
  - name: Stan Moes
    state: '{{ state_attr("climate.termostat", "heat") }}'

  - name: Temperatura Moes
    state: "{{ state_attr('climate.termostat', 'local_temperature') }}"

  - name: Napięcie AKU UPS
    state: "{{ states('sensor.napiecie_aku_analog_range') | float / 100 | round(2) }}"

Oczywiście chodzi o sensor napięcie aku ups.

ta formuła jest ok więc nie wiem o co chodzi :frowning:

{{ states('sensor.napiecie_aku_analog_range') | float / 100 | round(2) }}

A dlaczego dodajesz do tego pliku zamiast stworzyć sensor w mqtt.yaml ?

To znaczy ?
Bo nie bardzo wiem o co chodzi

To ja nie rozumiem. Dawniej tworzyło się sensor dla wejścia ADC Tasmota w oparciu o platform: mqtt,
teraz zmienił się zapis na mqtt dla którego tworzy się sensory inaczej zapisywane w yaml.
TU za dokumentacją:

Chyba, że sama integracja Tasmota w HA dostarcza już encję sensora ADC, a Ty próbujesz ją tylko oszlifować przez szablon?

P.S.
Możesz pisać tak trochę szerzej co z czym robisz i jak? Nie cierpię zgadywać… szukasz pomocy bez wyjaśnień. Może ktoś ma dar jasnowidzenia to pomoże, ja robię pas.

Robię wszystko zgodnie z poradnikiem.
Emcja dodała się sama więc nie trzeba kombinować tak jak kiedyś.
Dokładnie. Próbuje ją tylko oszlifować.

Wybacz ale jestem w pracy i tak pisze z doskoku :grinning:


ESP32 Tasmota transmituje przez WiFi, a czy są moduły do ZigBee?

Tak są, zobacz projekt

https://ptvo.info/zigbee-configurable-firmware-features/pulse-generator-and-counter/

Nie jest w linku opisane, ale czy ten moduł będzie kompatybilny?

Czy ktoś próbował uruchomić tę integrację?

A jaki cel chcesz osiągnąć?

Odczytać zdalnie wodomierz (bez radiowej nakładki) w HA z foto, na przykład dzięki Anroid IP CAM.
Wiem, że jest projekt bazujący na ESP32 CAM ale wolałbym poznać też inne rozwiązania.

Autor ma w swoim repozytorium podobne rozwiązanie ale nie wiem jak mógłbym je zaimplementować?

Pojawiło się kilka tematów na forum HA np: