Licznik energii PZEM-004 V3 power monitor

Tworzę licznik energii z wykorzystaniem PZEM-004 V3. W wersji 3-fazowej.
Sprzętowo zagadnienie ogarnięte i zajęcia na laboratorium zakończone.

Źródło:

2 polubienia

AIS dom, na bazie Tasmota 8.2.0


Wychodzi na to,że działa. Musi minąć trochę czasu zanim encje się pododają. I nie chodzi o 5min.

Szablon dla modułu ESP (NodeMcu)

Witaj.

Jest jakaś szansa na informacje z podłączenia, co i jak wykonać?

Są informacje w internecie. Tak na szybko widzę choćby jeden fajny poradnik z września. Masz wszystko dobrze opisane:

Jeśli będziesz próbował popełnić licznik i napotkasz na problemy, spróbuję pomóc i odświeżyć sobie te laborki.

Zastanawiam się nad przygotowaniem takiego licznika.
Pod tym linkiem jest wszystko dokładnie opisane: PZEM+ESP-01S

Ale prosiłbym @Cezary.K o parę informacji przed zakupem komponentów:

  1. Czy od czasu uruchomienia powyższego licznika wszystko działa?
  2. Czy zmieniałeś rezystory na płytce PZEM z 1k na 380om?
    Zgodnie ze schematem: PZEM - 3,3V
  3. Czy do komunikacji RX używasz również diody BAT54WS ?
    Zgodnie ze schematem: Komunikacja
  4. O ile wyczytałem w dokumentacji to nie ma możliwości kalibrowania.
    A jak jest z dokładnością odczytu w porównaniu z licznikiem rozliczeniowym?

Gdy pracował te kilkadziesiąt minut na stole warsztatowym ,to działał.
Nie znalazłem miejsca na ten licznik w swojej rozdzielnicy i finalnie PZEM’y leżą w szufladzie. Pozostał mi po projekcie przedłużasz 3-fazowy, którym ciągnąłem prąd z gniazda 3-fazowego do warsztatu.

Zgodnie z oryginałem na 5V jest:

Jak zauważysz na powyższym schemacie, ważny jest tak naprawdę tylko rezystor R8. On ogranicza prąd diody w transoptorze. Możesz bez wymiany rezystora uzyskać oczekiwany rezultat dokładając do niego równolegle drugi THT o wartości 1K. Wówczas dwa rezystory równolegle dadzą 0,5K (500R).

Zgodnie z dokumantacją Tasmota:

Z moich obserwacji wynika, że przy napięciu 3,3V i wartość R8=1K transoptor działa prawidłowo i nie ma problemu z komunikacją (na krótkich odcinkach). Nie musisz również wymieniać rezystora R4, robi tylko za pull up i wartość 1K jest aż nad to mała, nawet przy 3,3V.

Użyłem jakiś diod impulsowych, które akurat miałem pod ręką. Sprawdziłem je tylko pod kątem pojemności i napięcia przewodzenia (im mniej tym lepiej), moim niezastąpionym, warsztatowym przyrządem:

O ile pamiętam są konieczne. Nie pomylić się w kierunku polaryzacji:

obraz
TAK mają być zaporowo.

Tego nie badałem, projekt był jednym z pierwszych doświadczeń po zauroczeniu Tasmota i skakałem z kwiatka na kwiatek. Tak mi z resztą zostało, lubię coś nie dokończyć jak nie wychodzi i powracać po dłuższym czasie ze świeżym spojrzeniem. Według instrukcji producenta jest możliwość kalibracji:

Zobacz przewodnik zorruno.com jest dobrze opisany. Wyjątkiem jest błąd w dołożeniu równolegle rezystora do R4 zamiast R8 na zdjęciu. Zwróć uwagę na konieczność adresowania modułów PZEM pojedynczo przy podłączonej stronie AC.

Myślę, że warto wyciągnąć te linki w tym temacie:

https://forum.iobroker.net/topic/28453/tutorial-pzem-004t-3-phasen-überwachung

Licznik udało mi się poskładać i ruszył … ale…
Może podpowiecie jak zrobić, abym widział zużycie energii na każdej fazie z osobna?
image

1 polubienie

Widział na oknie web GUI Tasmota? Na tym Ci zależy…, bo w komunikacie MQTT raczej są przesyłane poszczególne wartości dla każdego PZEM’a.

Ne wiem czy to coś pomoże ale znalazłem:

Berry Tasmota - energy-module


Wszystkie dane z każdego PZEM-a wysłane są indywidualne poza sumą zużytego prądu (wartości są sumowane i wysłane w jednym parametrze). Po 3h szukania rozwiązaniem jest parametr: SetOption129 1 (domyślnie 0).

Chciałbym teraz wykorzystać te encje do zakładki ENERGIA.
Aby zużycie można było dodać, encja musi mieć zdefiniowaną klasę (state_class: total_increasing)

Czy można dodać klasę do automatycznie utworzonych encji z Tasmota:

Dopisałem ręczne, ale po odświeżeniu wszystko znika.

2 polubienia

tak, device_class zmieniamy w pliku custmize.yaml np.:

sensor.0_electricity_meter_total_reverse_active_energy_phase_1:
  state_class: measurement
  device_class: energy
  last_reset: '1970-01-01T00:00:00+00:00'
  friendly_name: Energia czynna zwrocona L1

Fajna karta pod wskazania sensorów:

1 polubienie

Witajcie, Czy komuś udało się odpalić PZEM-004t na ESP-01 tasmota?
Ja podłączyłem 1szt PZEM według schematu na 5V do GPIO 1 TX i GPIO 3 RX i niestety ale nie mam żadnych wskazań

Witamy na forum. Pokaż ten schemat. ESP-01 to nadal ESP8266 wieć jeśli nie upaliłeś GPIO podając 5V, to musi działać. Nie ma potrzeby używania 5V przy PZEM-04, działają dobrze przy 3,3V.

A mogę w jakiś sposób sprawdzić czy nie upaliłem GPIO? A żeby na 3,3V podłączyć to muszę wlutować ten rezystor 1k?

A możesz, podłącz do konwentera TTL-USB moduł ESP i zobacz w jakimś programie z monitorem portu szeregowego czy jest komunikacja po RX/TX.
Nadal nie podesłałeś schematu w/g którego robiłeś podłączenie ESP-01…
Ja używam i polecam ten programik:

Pod Winde masz go jako plik wykonalny exe.

A nie musisz, tak jak opisałem to powyżej. Nie dodawaj rezystora, jeśli będzie problem z gubieniem komunikacji to możesz go zawsze dołożyć.

Swoją drogą, czemu wybrałeś ESP-01, to jedna z najbardziej upierdliwych płytek. Ani to tanie, ani praktyczne w użyciu. GPIO prawie brak, a te które wyprowadzone trzeba jeszcze odpowiednio ustawić poprzez rezystory pull-up. Jedyny plus to gabaryt.

2 polubienia

image
Tylko że podłączyłem GPIO 1 - TX i GPIO 3-RX

dzięki za polecenie. Sprawdzę jak wrócę do domu

Akurat taki miałem wolny. Zamówiłem już Wemos D1 mini.
Co to znaczy ustawić poprzez rezystory Pull-up

To znaczy, że dla uruchomienia ESP musisz podać stan wysoki na pin CH_PD oraz RST (koniecznie). Wypadało by również ustalić stany dla GPIO02 i GPIO0.

https://www.letscontrolit.com/wiki/index.php/Basics:_Connecting_and_flashing_the_ESP8266

Tu masz schemat dla PZEM od strony jego wyjścia UART i sam oceń czy 5V podałeś na GPIO w ESP.

1 polubienie