Tak działa Zigbee na bramce - wideo

Prawda, że proste?

film nagrany przez @Sebastian :clap: :clap: :clap:

2 polubienia

Super! Już nie mogę doczekać się przesyłki z Chin żeby potestować :slight_smile:

1 polubienie

Jaka jest przewaga Zigbee nad ESP8266? To że podziała na baterii?

@Cino111 ino 111 Zigbee to protokół para WiFi z bardzo efektywnym zarządzaniem energią, dzięki czemu czujniki ( przeważnie działające na bateriach CR 2032 ) spokojnie wytrzymują 1/2 lat w zależności od tego jak często raportują. Dodatkowo protokół zigbee tworzy sobie wewnętrzny mesh gdzie urządzenia podłączone na stałe (żarówka IKEA, Sonoff R3Zigbee etc.) działają jako “reapetery” co umożliwia dodawanie kolejnych czujników bez bezpośredniego obciążenia bramki i wzmacniają sygnał z czujników oddalonych od bramki.

@jolka Czy wasza bramka rozpozna w Conbee 2 od Dresden Elektronik i doinstaluje deConz do HA ?

1 polubienie

@ReaMonE

Wykryło urządzenie:
Dodano: urządzenie ConBee II producent dresden elektronik ingenieurtechnik GmbH

Niestety magii jak z filmu nie ma.

Witamy @ReaMonE na forum :slight_smile:

Rozpoznajemy każde urządzenie USB, ale niektóre do komunikacji wymagają sterowników producenta (które w przypadku Dresden Elektronik są zamknięte).

To co “magicznie działa” i jest w tej chwili wspierane w temacie USB opisane jest w dokumentacji na tą chwilię nie ma tam Conbee 2 od Dresden Elektronik

https://sviete.github.io/AIS-docs/docs/en/ais_app_integration_usb.html

1 polubienie

Witamy @Cinn3k na forum :slight_smile:

Trochę magii jest - Jolka rozpoznała urządzenie i powiedziała coś o nim :slight_smile:

Mogła jeszcze dodać, że:

warto zauważyć, że w przeciwieństwie do Zigbee2mqtt, deCONZ nie jest oprogramowaniem typu OpenSource ale jest opracowanym przez niemiecką komercyjną firmę Dresden Elektronik. Oraz, że klucz sprzętowy CC2531 kosztuje 5$ a Conbee II około 30$

Ale nie mówi takich żeczy bo jest miłą asystentką :wink:

Ale tak serio, poniżej postaram się wyjaśnić dlaczego.

Dlaczego wybraliśmy CC2531 a nie Conbee II.

Z doborem każdego komponentu śledzimy trendy na github jak rozwija się projekt. 2 lata temu wybraliśmy Home Assistant jako platformę między innymi dlatego, że była otwarta i rozwijała się najszybciej z wszystkich platform do automatyki domowej. Wiele osób do nas pisało, że lepszy, stabilniejszy, łatwiejszy jest Domoticz czy OpenHab, ale my widzieliśmy trend na github oraz nowocześniejsze technologie, w jakich zrobiony jest Home Assistant (python, polymer). Dzisiaj Home Assistant jest w 10 największych projektów OpenSource na github, jedyny (z tych 10), za którym nie stoi wielka korporacja, tylko społeczność.

Od jakiegoś czasu obserwujemy, jak rozwija się Zigbee2MQTT. Ten projekt w ciągu 2 lat ma 3.5 tysiąca gwiazdek (Home Assistant pracował na coś takiego 5 lat). Zigbee2MQTT jest 100% OpenSource, 149 programistów go rozwija na Github. Jest napisany JavaScript / nodejs.

Otwarte kody, nowoczesny język programowania, rozwój, przejrzystość, większy wybór urządzeń firmy Texas Instruments.
Dla nas wybór był prosty :slight_smile:

PS
Wiem, że zaraz mogą pojawić się głosy (tych, co mają Conbee), że jest lepsze, stabilniejsze, łatwiejsze. My widzimy trend, żaden komercyjny projekt nie da rady wytrzymać takiego tempa rozwoju jak ma w tej chwili Zigbee2MQTT (już to widzieliśmy z HA).
Dlatego dajmy temu projektowi rok czy dwa i zobaczymy co zrobi firma Dresden Elektronik, może być tak, że mogą mieć problem ze sprzedażą swojego rozwiązania szczególnie w grupie osób które “ogarniają technologię”.

4 polubienia

Witam,

Nie do końca rozumiem kwestie sterowników i w jaki sposób one muszą być udostępniane przez producenta ale to może wynikać z braku wiedzy w tym zakresie.

Poniżej podsyłam link do strony gdzie producent opisuje dostępność do REST API dla Conbee 2 co może będzie pomocne w integracji tej bramki z HA.

https://dresden-elektronik.github.io/deconz-rest-doc/

Pozdrawiam !

Czy zadziała każde urządzenie z chipem CC2531? Trzeba wgrać dedykowany soft?

Tak jak to opisano w dokumentacji - trzeba wgrać odpowiedni firmware:

Testowaliśmy na kilku różnych donglach - flashują się bez problemu

Wstawcie link z urządzeniem z chipem CC2531 w ładnej obudowie, najlepiej z Ali…

W zależności od budżetu i wymagań co do zasięgu oraz ilości obsługiwanych urządzeń można wybierać spośród tych:

PS: CC2531 na ali jest pełno - nawet takie w obudowie podobnej do conbee II :wink:

1 polubienie

Podłączyłem poprawnie zflashowany usb do bramki( używałem go w raspberry). Wykrywa go oraz pojawia się ikona Zigbee po lewej stronie, ale co parę sekund dostaję informację o usunięciu urządzenia oraz o ponownym podłączeniu. Co może być przyczyną?

Witamy na forum @m_pajak :wave:

Co może być przyczyną?

Nie odnotowaliśmy u nas takiego zachowania z naszymi usb donglami.

Może nie łączy coś w USB, jest luźne?

Czy coś jest jescze podłączone do urządzenia po USB?

Czy można to powiązać z jakimś innym zdarzeniem, które w tym czasie ma miejsce na bramce (wydanie jakiejś komendy, automatyzacja, itp…)?

u mnie wczoraj była dostawa :slight_smile:
mam też wersję z TTL do Tasmota

Jak ogarnę temat Zigbee to Tasmota (Z2T) to opisze jak to działa

1 polubienie

Dziękuję za odpowiedź. Okazało się, że widocznie miałem za starą wersję oprogramowania na zigbee usb kiedy używałem na raspberry. Wgrałem najnowsze oprogramowanie i zigbe na bramce działa

A ja jeszcze wrócę na sekundę do tematu Conbee.

Planujecie w ogóle zająć się integracją dla tej bramki czy tylko Z2MQTT ?

integracja z Bramką deCONZ jest już od dawna

to jest integracja która działa przez REST API które udostępniają.

Nie planujemy instalacji oprogramowania deCONZ na bramce, bo to rozwiązanie własnościowe jednego producenta, źródeł tego oprogramowania producent nie udostępnia.

Podsumowując, obecnie programowe współdziałanie z kluczem sprzętowym USB conbee wymaga zamkniętego oprogramowania deConz. Tylko firma dresden elektronik może rozwiązać ten problem

Okay, wyprowadź mnie proszę z błędu jeśli coś źle zrozumiałem.

Na waszej bramce podłącze Conbee, skonfiguruję integrację/bramkę, dodam światła, czujniki etc. ale nie będę mógł ich kontrolować za pomocą asystentki głosowej - Jolki.

Tylko bramka Z2MQTT na to pozwoli tak ?

Wszystkie komendy Jolki będą działały tak samo, bo dla Jolki nie ma znaczenia czy żarówka jest IKEA, czy Xiaomi, czy Philips … oraz, czy komunikuje sie w technologii Zigbee, WiF-i, RF…

Każda integracja, która zrobisz, doda Ci urządzenia i encje do Asystenta domowego oraz implementuje API, które jest takie samo dla każdego typu urządzeń (przełączniki, odkurzacze, światła, wentylatory…).

Jolka “działa na wyższym poziomie abstrakcji” i komunikuje się z urządzeniami przez API, nie rozumie co to jest Zigbee czy WiFi, dla niej żarówka to żarówka (to integracje wiedza, jak włączyć żarówkę danego producenta w danej technologii).

PS
wyjaśnialiśmy jak to działa tu:

1 polubienie