🐝 zigbee2mqtt opis techniczy + instrukcja ręcznej instalacji / aktualizacji

:honeybee: Opis techniczny działania zigbee2mqtt na bramce AIS dom

zigbee2mqtt to program napisany w serwerowym JavaScript → node.js

Czym jest node.js opisujemy tu:

tu jest też opis jak napisać pierwszy własny program w node.js

Lokalizacja zigbee2mqtt na bramce

zigbee2mqtt znajduje się na bramce w katalogu domowym użytkownika AIS (przedstawiany w Linux symbolem ~ i zmienną środowiskową $HOME )

Przejście do folderu z zigbee2mqtt to komenda w konsoli:

cd ~/zigbee2mqtt

image

Konfiguracja

konfiguracyja dostępna jest w pliku ~/zigbee2mqtt/data/configuration.yaml

image

nasza bazowa konfiguracja to:

homeassistant: true
permit_join: false
mqtt:
  base_topic: zigbee2mqtt
  server: 'mqtt://localhost'
serial:
  port: /dev/ttyACM0
advanced:
  log_level: info
  log_output:
    - console

opcje konfiguracji opisane są tu:

Aktualizacja

Na bieżąco automatycznie aktualizujemy zigbee2mqtt do najnowszej stabilnej wersji dostępnej w serwisie GitHub, w którym projekt ten jest rozwijany. Na dzień dzisiejszy (08/08/2020) ta wersja to 1.4.2

Procedura aktualizacji sprowadza się do wykonania następujących kroków:

  1. przejście do folderu ~/zigbee2mqtt
cd  ~/zigbee2mqtt

  1. pobranie z repozytorium git (projektu zigbee2mqtt) pliku pakietów node.js
git checkout HEAD -- npm-shrinkwrap.json

  1. instalacja pakietów node.js dla zigbee2mqtt
npm ci

  1. restart procesu zigbee
pm2 restart zigbee

Przjście na wersje DEV

jesteśmy na gałęzi master (stabilnej na której wydawane są wersje zigbee2mqtt)

można to sprawdzić w konsoli poleceniem

git show-branch --all

można pobrać wersję rozwojową lub zrobić forka projektu i przejść na własną wersję - gdy np. dodajemy nowe urządzenie którego nie obsługuje jeszcze ziegbe2mqtt

numer aktualnej wersji jest zapisany w pliku package.json

cat ~/zigbe2mqtt/package.json

gdy przejdziemy na wersję większą niż aktualnie stabilna to Asystent domowy uzna, że tak jest OK - nie będzie jej przywracał (aktualizacja działa w jedną stronę - do góry)


Oczywiście cały proces własnej aktualizacji można sobie zapisać w skrypcie bash, łącznie z backupem danych itd…

Na czas eksperymentów można wykonać kopię folderu ~/zigbee2mqtt i przywrócić ją jeżeli coś pójdzie nie tak. Jest też zawsze opcja pobrania domyślnych, najnowszych kodów i ustawieć system - reset:

2 polubienia

Super, a czy można edytować ustawienia oryginalne np. zamiast switch zrobić light?

1 polubienie

Jeżeli potrafisz kodować w node.js i jesteś w stanie zrozumieć i zmienić kod zigbee2mqtt - to możesz z tym robić wszystko - masz całe źródła, opis jak to działa i pełne prawa żeby robić z tym co chcesz/potrafisz.

Ktoś już nawet zgłosił taki pomysł w zigbee2mqtt - żeby można było wykrywać przełączniki jako światła. Chodzi o cześć kodu która jest odpowiedzialna za wykrywanie urządzeń (discovery) i wysyłanie o nich informacji do Home Assistant.

to zgłoszenie jest zaznaczone jako ulepszenie(enhancement) może ktoś to kiedyś zrobi

Jeżeli nie kodujesz w node.js to w ramach obejścia możesz zdefiniować przełącznik jako światło w configuration.yaml

light:
  - platform: switch
    name: Lampki na choince
    entity_id: switch.christmas_tree_lights

patrz dokumentacja light switch:

Witam,
Droga @jolka oraz pozostali Użytkownicy niosący kaganek oświaty na tym jakże zacnym Forum,
przeczytałem ten wątek i kilka innych dotyczących tematu Zigbee2Mqtt, za podpowiedziami Użytkowników (tych od kaganka)- z innego wątku- nabyłem dongel AIS zigbee2mqtt do bramki, zainstalowałem w bramce (włożyłem do portu USB bramki) nastąpiła instalacja pakietów. Dokupiłem 5 urządzeń Ikea Tradfri (dwie żarówki- 1.Duża RGB 2. mała przyciemniana, czujnik ruchu, pilot i bramkę Ikea). I tu moje pierwsze pytanie: co powinienem teraz dodać do bramki (integrację Ikea Tradfri? - dodałem- i mam 4 encje- bez możliwości odczytania stanów czujnika ruchu ani bez możliwości dodania parametrów ściemniania czy zmiany koloru RGB czy jasności żarówki). Czy z poziomu “Integracji” na bramce powinienem dodać “Zigbee Home Automation”?- dodałem- ale powoduje ona chyba błędy w “Konfiguracji urządzeń Zigbee” bezpośrednio w “Konfiguracji” bramki. Sama bramka AIS w “Konfiguracja urządzeń Zigbee” nic mi nie wykrywa - żadnych urządzeń - pomimo włączania wykrywania. A zależy mi na poprawnej konfiguracji poprzez dongel zigbee2mqtt i odczytywaniu stanów zarówno żarówek jak i czujnika ruchu.
Doślę każde możliwe logi, zdjęcia etc. jak tylko mi podpowiecie JAKIE?
Uprzejmie proszę o odpowiedź - naprowadzenie- słowem podanie pomocnej dłoni.
Pozdrawiam - z godnością przyjmujący kaganek,
Radek :wink:

Jeśli masz możliwość to zwróć bramkę ikea bo jest Ci niepotrzebna. Integracja ikea tradfri też do skasowania.
Zigbee2mqtt to alternatywa do bramek typu ikea, xiaomi, tuya, itp, jest to Multibramka czyli obsługuje urządzenia różnych firm, aktualnie ponad 1000 urządzeń.
Teraz masz urządzenia sparowane z bramką ikea i w zakładce konfiguracji zigbee2mqtt nic nie znajdziesz dopóki nic nie sparujesz z tym dokupionym donglem.
Procedurę parowania trzeba szukać do każdego urządzenie osobno, najlepiej na stronie: https://www.zigbee2mqtt.io/information/supported_devices.html.

1 polubienie

Parowanie urządzeń Tradfrii jest opisane w instrukcji. Z tego co pamiętam to należy włączyć parowanie w AIS i urządzenie trzeba wprowadzić w tryb parowania.

Trzeba zresetować żarówkę aby sparować ja ponownie z Jolką:

Tutaj parowanie pilota

Witam,
bardzo dziękuję Kolegom @Stravi i @Iron za rzeczowe i konkretne wskazówki.
Postąpiłem według nich i dodałem do bramki moje cztery urządzenia.
Narodziło się kolejne pytanie: i co teraz? jak je skonfigurować? po pierwsze by pilot i czujnik ruchu pokazywały naładowanie % baterii? po drugie by czujnik ruchu działał tylko z małą żarówką (po wykryciu ruchu zapalał ją i by gasła sama po chyba tylko 3min są dostępne) no i po trzecie by pilot sterował tylko z dużą żarówką? (ciemniej, jaśniej i kolory) ?
Czy urządzenia te mają jakieś encje? - bo nic nie znalazłem. No słowem zielony jestem w Zigbee2Mqtt. Już się zapoznałem wstępnie z ich opcjami w menu Konfiguracja-Zigby2Mqtt-(nazwa urządzenia). Ale niestety nie wiem jak to działa i jak je połączyć ze sobą?
Uprzejmie proszę jeszcze o takie wskazówki.
Z góry dziękuję,
Pozdrawiam
Radek

No dobra to może po kolei.
Konfiguracja > Urządzenia > w pasek przeszukiwania wpisz “ikea” powinny Ci się pojawić wszystkie urządzenia zigbee z firmy IKEA jakie sparowałeś, jak klikniesz w urządzenie to powinna pojawić się lista encji.
Encje wykorzystujesz do automatyzacji. Jak tworzyć automatyzacje to najlepiej odeślę Ciebie do dokumentacji Jolki:

Niestety nie mam w urządzeniach ani jednego urządzenia Ikea. Tym samym nie mam w encjach żadnej encji z czterech urządzeń Ikea. A w urządzeniach Konfiguracja-Konfiguracja urządzeń Zigbee mam to co na zdjęciu.

Qrcze kombinuje, restartuje zmieniam opcje i nadal nie mam tych urządzeń i encji z Zigbee2Mqtt.
Czy Koledzy @Stravi i/albo @Iron albo inni, którzy mieli podobne przygody z Zigby2Mqttt mogliby mnie jakoś nakierować - podpowiedzieć - CO ZROBIĆ? żeby urządzenia się pokazały a wraz z nimi i ich encje?
Z góry dzięki!
Pozdrawiam
Radek

restartujesz bramkę? u mnie po każdym dodaniu urządzenia zigbee też nie pojawiają się nowe encje do momentu restartu.

Z innej beczki: czy są gdzieś w sieci opisy do
image

oraz

Przy żarówkach z IKEA pojawiła się opcja update OTA i nie wiem czy klikać :slight_smile:
image

To też mnie mocno zainteresowało, z tego co udało mi się wyczytać możliwe byłoby np. połączenie przycisku z żarówką i sterowanie nawet jeśli bramka padnie. Niestety nie wiem jak się do tego zabrać, a nie chcę popsuć, bo zigbee coś widzę potrafi być kapryśne.

ikea2
Tak restartowałem już co najmniej trzykrotnie. Urządzeń i encji - BRAK.

Proszę o pomoc.

Pozdrawiam
Radek

Też ostatnio walczylem z aqara (czujniki ruchu). Wkoncu wyłączyłem żarówki osram zigbee z zasilania i sparowalem czujniki na nowo. Po około dwóch godzinach zaczytało wszystkie encje.
Pytanie z innej beczki.
Polecany wzmacniacz zigbbe?
Powiedzmy sobie szczerze orginalny dongel Jolki ma słaby zasięg.

U mnie do AIS- Konfiguracja- Konfiguracja Urządzeń Zigbee, urządzenia Ikea zaczytały się szybko. Natomiast absolutnie nie mam tych urządzeń w Konfiguracja-Urządzenia a tym samym nie mam encji w AIS dotyczących tych urządzeń z Ikea.
Restartowałem bramkę - nic to nie daje - może powinienem usunąć te 4 urządzenia (jedyne cztery) z Urządzeń Zigbee i spróbować dodać raz jeszcze? Nie mam pojęcia.
Czekam może Ktoś miał jakieś doświadczenia w tym temacie i podzieli się wiedzą.
Pozdrawiam
Radek

Narzędzia deweloperskie > Konsola > wpisz “pm2 restart zigbee”
Dziś nabyłem nowe zabawki z IKEA i parowanie z bólami udało się zrobić.

Czyli już wiadomo że Ikea trzeba omijać.
Może zróbmy listę pewnych rzeczy które chodzą “od strzała” na bramce AiS. ? Taka propozycja bo później można by dodać to w dokumentacji jako polecane czujnik/gniazdka/żarówki oraz elementy które wzmacniają sieć zigbee :slightly_smiling_face:

@Stravi wykonane. Urządzeń i encji - BRAK

Kraszewsky napisał:
Czyli już wiadomo że Ikea trzeba omijać.

Chyba nieuprawnione stwierdzenie. Mam 15 żarówek białych IKEA choć nie wszystkie podłączone, głównie aby uzyskać większy zasięg sieci zigbee i nie mam z nimi żadnych problemów poza tym, że po zaniku napięcia i jego przywróceniu zostają włączone. Działają w automatyzacjach na zewnątrz przy otwieraniu bramy czy drzwi wejściowych i w innych zastosowaniach. Najlepszymi repiterami sygnału są w/g mnie gniazda.

Okey… zasadnicza różnica między Twoimi @begginer a moim urządzeniami to to LQI - u mnie to jest N/A - co to jest?

Jak pewnie zauważyłeś też mam jedną N/A ale działa normalnie a stało się to jak spróbowałem “chmurki” update ota w nowym wydaniu i nie polecam.