­čÉŁ zigbee2mqtt opis techniczy + instrukcja r─Öcznej instalacji / aktualizacji

:honeybee: Opis techniczny działania zigbee2mqtt na bramce AIS dom

zigbee2mqtt to program napisany w serwerowym JavaScript Ôćĺ node.js

Czym jest node.js opisujemy tu:

tu jest też opis jak napisać pierwszy własny program w node.js

Lokalizacja zigbee2mqtt na bramce

zigbee2mqtt znajduje si─Ö na bramce w katalogu domowym u┼╝ytkownika AIS (przedstawiany w Linux symbolem ~ i zmienn─ů ┼Ťrodowiskow─ů $HOME )

Przej┼Ťcie do folderu z zigbee2mqtt to komenda w konsoli:

cd ~/zigbee2mqtt

image

Konfiguracja

konfiguracyja dost─Öpna jest w pliku ~/zigbee2mqtt/data/configuration.yaml

image

nasza bazowa konfiguracja to:

homeassistant: true
permit_join: false
mqtt:
  base_topic: zigbee2mqtt
  server: 'mqtt://localhost'
serial:
  port: /dev/ttyACM0
advanced:
  log_level: info
  log_output:
    - console

opcje konfiguracji opisane s─ů tu:
https://www.zigbee2mqtt.io/information/configuration.html

Aktualizacja

Na bie┼╝─ůco automatycznie aktualizujemy zigbee2mqtt do najnowszej stabilnej wersji dost─Öpnej w serwisie GitHub, w kt├│rym projekt ten jest rozwijany. Na dzie┼ä dzisiejszy (08/08/2020) ta wersja to 1.4.2

Procedura aktualizacji sprowadza si─Ö do wykonania nast─Öpuj─ůcych krok├│w:

1. przej┼Ťcie do folderu ~/zigbee2mqtt
cd  ~/zigbee2mqtt

1. pobranie z repozytorium git (projektu zigbee2mqtt) pliku pakiet├│w node.js
git checkout HEAD -- npm-shrinkwrap.json

1. instalacja pakiet├│w node.js dla zigbee2mqtt
npm ci

1. restart procesu zigbee
pm2 restart zigbee

Przj┼Ťcie na wersje DEV

jeste┼Ťmy na ga┼é─Özi master (stabilnej na kt├│rej wydawane s─ů wersje zigbee2mqtt)

mo┼╝na to sprawdzi─ç w konsoli poleceniem

git show-branch --all

mo┼╝na pobra─ç wersj─Ö rozwojow─ů lub zrobi─ç forka projektu i przej┼Ť─ç na w┼éasn─ů wersj─Ö - gdy np. dodajemy nowe urz─ůdzenie kt├│rego nie obs┼éuguje jeszcze ziegbe2mqtt

numer aktualnej wersji jest zapisany w pliku package.json

cat ~/zigbe2mqtt/package.json

gdy przejdziemy na wersj─Ö wi─Öksz─ů ni┼╝ aktualnie stabilna to Asystent domowy uzna, ┼╝e tak jest OK - nie b─Ödzie jej przywraca┼é (aktualizacja dzia┼éa w jedn─ů stron─Ö - do g├│ry)

Oczywi┼Ťcie ca┼éy proces w┼éasnej aktualizacji mo┼╝na sobie zapisa─ç w skrypcie bash, ┼é─ůcznie z backupem danych itdÔÇŽ

Na czas eksperyment├│w mo┼╝na wykona─ç kopi─Ö folderu ~/zigbee2mqtt i przywr├│ci─ç j─ů je┼╝eli co┼Ť p├│jdzie nie tak. Jest te┼╝ zawsze opcja pobrania domy┼Ťlnych, najnowszych kod├│w i ustawie─ç system - reset:

1 polubienie

Super, a czy mo┼╝na edytowa─ç ustawienia oryginalne np. zamiast switch zrobi─ç light?

1 polubienie

Je┼╝eli potrafisz kodowa─ç w node.js i jeste┼Ť w stanie zrozumie─ç i zmieni─ç kod zigbee2mqtt - to mo┼╝esz z tym robi─ç wszystko - masz ca┼ée ┼║r├│d┼éa, opis jak to dzia┼éa i pe┼éne prawa ┼╝eby robi─ç z tym co chcesz/potrafisz.

Kto┼Ť ju┼╝ nawet zg┼éosi┼é taki pomys┼é w zigbee2mqtt - ┼╝eby mo┼╝na by┼éo wykrywa─ç prze┼é─ůczniki jako ┼Ťwiat┼éa. Chodzi o cze┼Ť─ç kodu kt├│ra jest odpowiedzialna za wykrywanie urz─ůdze┼ä (discovery) i wysy┼éanie o nich informacji do Home Assistant.

to zg┼éoszenie jest zaznaczone jako ulepszenie(enhancement) mo┼╝e kto┼Ť to kiedy┼Ť zrobi

Je┼╝eli nie kodujesz w node.js to w ramach obej┼Ťcia mo┼╝esz zdefiniowa─ç prze┼é─ůcznik jako ┼Ťwiat┼éo w configuration.yaml

light:
  - platform: switch
    name: Lampki na choince
    entity_id: switch.christmas_tree_lights

patrz dokumentacja light switch:

Witam,
Droga @jolka oraz pozostali U┼╝ytkownicy nios─ůcy kaganek o┼Ťwiaty na tym jak┼╝e zacnym Forum,
przeczyta┼éem ten w─ůtek i kilka innych dotycz─ůcych tematu Zigbee2Mqtt, za podpowiedziami U┼╝ytkownik├│w (tych od kaganka)- z innego w─ůtku- naby┼éem dongel AIS zigbee2mqtt do bramki, zainstalowa┼éem w bramce (w┼éo┼╝y┼éem do portu USB bramki) nast─ůpi┼éa instalacja pakiet├│w. Dokupi┼éem 5 urz─ůdze┼ä Ikea Tradfri (dwie ┼╝ar├│wki- 1.Du┼╝a RGB 2. ma┼éa przyciemniana, czujnik ruchu, pilot i bramk─Ö Ikea). I tu moje pierwsze pytanie: co powinienem teraz doda─ç do bramki (integracj─Ö Ikea Tradfri? - doda┼éem- i mam 4 encje- bez mo┼╝liwo┼Ťci odczytania stan├│w czujnika ruchu ani bez mo┼╝liwo┼Ťci dodania parametr├│w ┼Ťciemniania czy zmiany koloru RGB czy jasno┼Ťci ┼╝ar├│wki). Czy z poziomu ÔÇťIntegracjiÔÇŁ na bramce powinienem doda─ç ÔÇťZigbee Home AutomationÔÇŁ?- doda┼éem- ale powoduje ona chyba b┼é─Ödy w ÔÇťKonfiguracji urz─ůdze┼ä ZigbeeÔÇŁ bezpo┼Ťrednio w ÔÇťKonfiguracjiÔÇŁ bramki. Sama bramka AIS w ÔÇťKonfiguracja urz─ůdze┼ä ZigbeeÔÇŁ nic mi nie wykrywa - ┼╝adnych urz─ůdze┼ä - pomimo w┼é─ůczania wykrywania. A zale┼╝y mi na poprawnej konfiguracji poprzez dongel zigbee2mqtt i odczytywaniu stan├│w zar├│wno ┼╝ar├│wek jak i czujnika ruchu.
Do┼Ťl─Ö ka┼╝de mo┼╝liwe logi, zdj─Öcia etc. jak tylko mi podpowiecie JAKIE?
Uprzejmie proszę o odpowiedź - naprowadzenie- słowem podanie pomocnej dłoni.
Pozdrawiam - z godno┼Ťci─ů przyjmuj─ůcy kaganek,
Radek :wink:

Je┼Ťli masz mo┼╝liwo┼Ť─ç to zwr├│─ç bramk─Ö ikea bo jest Ci niepotrzebna. Integracja ikea tradfri te┼╝ do skasowania.
Zigbee2mqtt to alternatywa do bramek typu ikea, xiaomi, tuya, itp, jest to Multibramka czyli obs┼éuguje urz─ůdzenia r├│┼╝nych firm, aktualnie ponad 1000 urz─ůdze┼ä.
Teraz masz urz─ůdzenia sparowane z bramk─ů ikea i w zak┼éadce konfiguracji zigbee2mqtt nic nie znajdziesz dop├│ki nic nie sparujesz z tym dokupionym donglem.
Procedur─Ö parowania trzeba szuka─ç do ka┼╝dego urz─ůdzenie osobno, najlepiej na stronie: https://www.zigbee2mqtt.io/information/supported_devices.html.

1 polubienie

Parowanie urz─ůdze┼ä Tradfrii jest opisane w instrukcji. Z tego co pami─Ötam to nale┼╝y w┼é─ůczy─ç parowanie w AIS i urz─ůdzenie trzeba wprowadzi─ç w tryb parowania.

Trzeba zresetowa─ç ┼╝ar├│wk─Ö aby sparowa─ç ja ponownie z Jolk─ů:

Tutaj parowanie pilota

Witam,
bardzo dzi─Ökuj─Ö Kolegom @Stravi i @Iron za rzeczowe i konkretne wskaz├│wki.
Post─ůpi┼éem wed┼éug nich i doda┼éem do bramki moje cztery urz─ůdzenia.
Narodzi┼éo si─Ö kolejne pytanie: i co teraz? jak je skonfigurowa─ç? po pierwsze by pilot i czujnik ruchu pokazywa┼éy na┼éadowanie % baterii? po drugie by czujnik ruchu dzia┼éa┼é tylko z ma┼é─ů ┼╝ar├│wk─ů (po wykryciu ruchu zapala┼é j─ů i by gas┼éa sama po chyba tylko 3min s─ů dost─Öpne) no i po trzecie by pilot sterowa┼é tylko z du┼╝─ů ┼╝ar├│wk─ů? (ciemniej, ja┼Ťniej i kolory) ?
Czy urz─ůdzenia te maj─ů jakie┼Ť encje? - bo nic nie znalaz┼éem. No s┼éowem zielony jestem w Zigbee2Mqtt. Ju┼╝ si─Ö zapozna┼éem wst─Öpnie z ich opcjami w menu Konfiguracja-Zigby2Mqtt-(nazwa urz─ůdzenia). Ale niestety nie wiem jak to dzia┼éa i jak je po┼é─ůczy─ç ze sob─ů?
Uprzejmie prosz─Ö jeszcze o takie wskaz├│wki.
Z g├│ry dzi─Ökuj─Ö,
Pozdrawiam
Radek

No dobra to mo┼╝e po kolei.
Konfiguracja > Urz─ůdzenia > w pasek przeszukiwania wpisz ÔÇťikeaÔÇŁ powinny Ci si─Ö pojawi─ç wszystkie urz─ůdzenia zigbee z firmy IKEA jakie sparowa┼ée┼Ť, jak klikniesz w urz─ůdzenie to powinna pojawi─ç si─Ö lista encji.
Encje wykorzystujesz do automatyzacji. Jak tworzy─ç automatyzacje to najlepiej ode┼Ťl─Ö Ciebie do dokumentacji Jolki:

Niestety nie mam w urz─ůdzeniach ani jednego urz─ůdzenia Ikea. Tym samym nie mam w encjach ┼╝adnej encji z czterech urz─ůdze┼ä Ikea. A w urz─ůdzeniach Konfiguracja-Konfiguracja urz─ůdze┼ä Zigbee mam to co na zdj─Öciu.

Qrcze kombinuje, restartuje zmieniam opcje i nadal nie mam tych urz─ůdze┼ä i encji z Zigbee2Mqtt.
Czy Koledzy @Stravi i/albo @Iron albo inni, kt├│rzy mieli podobne przygody z Zigby2Mqttt mogliby mnie jako┼Ť nakierowa─ç - podpowiedzie─ç - CO ZROBI─ć? ┼╝eby urz─ůdzenia si─Ö pokaza┼éy a wraz z nimi i ich encje?
Z g├│ry dzi─Öki!
Pozdrawiam
Radek

restartujesz bramk─Ö? u mnie po ka┼╝dym dodaniu urz─ůdzenia zigbee te┼╝ nie pojawiaj─ů si─Ö nowe encje do momentu restartu.

Z innej beczki: czy s─ů gdzie┼Ť w sieci opisy do
image

oraz

Przy żarówkach z IKEA pojawiła się opcja update OTA i nie wiem czy klikać :slight_smile:
image

To te┼╝ mnie mocno zainteresowa┼éo, z tego co uda┼éo mi si─Ö wyczyta─ç mo┼╝liwe by┼éoby np. po┼é─ůczenie przycisku z ┼╝ar├│wk─ů i sterowanie nawet je┼Ťli bramka padnie. Niestety nie wiem jak si─Ö do tego zabra─ç, a nie chc─Ö popsu─ç, bo zigbee co┼Ť widz─Ö potrafi by─ç kapry┼Ťne.

ikea2
Tak restartowa┼éem ju┼╝ co najmniej trzykrotnie. Urz─ůdze┼ä i encji - BRAK.

Prosz─Ö o pomoc.

Pozdrawiam
Radek

Te┼╝ ostatnio walczylem z aqara (czujniki ruchu). Wkoncu wy┼é─ůczy┼éem ┼╝ar├│wki osram zigbee z zasilania i sparowalem czujniki na nowo. Po oko┼éo dw├│ch godzinach zaczyta┼éo wszystkie encje.
Pytanie z innej beczki.
Polecany wzmacniacz zigbbe?
Powiedzmy sobie szczerze orginalny dongel Jolki ma słaby zasięg.

U mnie do AIS- Konfiguracja- Konfiguracja Urz─ůdze┼ä Zigbee, urz─ůdzenia Ikea zaczyta┼éy si─Ö szybko. Natomiast absolutnie nie mam tych urz─ůdze┼ä w Konfiguracja-Urz─ůdzenia a tym samym nie mam encji w AIS dotycz─ůcych tych urz─ůdze┼ä z Ikea.
Restartowa┼éem bramk─Ö - nic to nie daje - mo┼╝e powinienem usun─ů─ç te 4 urz─ůdzenia (jedyne cztery) z Urz─ůdze┼ä Zigbee i spr├│bowa─ç doda─ç raz jeszcze? Nie mam poj─Öcia.
Czekam mo┼╝e Kto┼Ť mia┼é jakie┼Ť do┼Ťwiadczenia w tym temacie i podzieli si─Ö wiedz─ů.
Pozdrawiam
Radek

Narz─Ödzia deweloperskie > Konsola > wpisz ÔÇťpm2 restart zigbeeÔÇŁ
Dzi┼Ť naby┼éem nowe zabawki z IKEA i parowanie z b├│lami uda┼éo si─Ö zrobi─ç.

Czyli ju┼╝ wiadomo ┼╝e Ikea trzeba omija─ç.
Mo┼╝e zr├│bmy list─Ö pewnych rzeczy kt├│re chodz─ů ÔÇťod strza┼éaÔÇŁ na bramce AiS. ? Taka propozycja bo p├│┼║niej mo┼╝na by doda─ç to w dokumentacji jako polecane czujnik/gniazdka/┼╝ar├│wki oraz elementy kt├│re wzmacniaj─ů sie─ç zigbee :slightly_smiling_face:

@Stravi wykonane. Urz─ůdze┼ä i encji - BRAK

Kraszewsky napisał:
Czyli ju┼╝ wiadomo ┼╝e Ikea trzeba omija─ç.

Chyba nieuprawnione stwierdzenie. Mam 15 ┼╝ar├│wek bia┼éych IKEA cho─ç nie wszystkie pod┼é─ůczone, g┼é├│wnie aby uzyska─ç wi─Ökszy zasi─Ög sieci zigbee i nie mam z nimi ┼╝adnych problem├│w poza tym, ┼╝e po zaniku napi─Öcia i jego przywr├│ceniu zostaj─ů w┼é─ůczone. Dzia┼éaj─ů w automatyzacjach na zewn─ůtrz przy otwieraniu bramy czy drzwi wej┼Ťciowych i w innych zastosowaniach. Najlepszymi repiterami sygna┼éu s─ů w/g mnie gniazda.

OkeyÔÇŽ zasadnicza r├│┼╝nica mi─Ödzy Twoimi @begginer a moim urz─ůdzeniami to to LQI - u mnie to jest N/A - co to jest?

Jak pewnie zauwa┼╝y┼ée┼Ť te┼╝ mam jedn─ů N/A ale dzia┼éa normalnie a sta┼éo si─Ö to jak spr├│bowa┼éem ÔÇťchmurkiÔÇŁ update ota w nowym wydaniu i nie polecam.