Conbee 2 konfiguracja

Witam
nie mogę sobie poradzić z zigbee2mqtt
Mianowicie, mam cc2531… i już nie chce mieć, więc kupiłem conbee, chciałem żeby było z2m a nie deconz.

Co zrobiłem,
wyciągnąłem cc2531 i w jego miejsce wsadziłem conbee. w configurtion.yaml od z2m zmieniłem tylko adapter: deconz, tak zrozumiałem, czytam tego github i nie rozumiem:)

Usługa zigbee p2m status jak sprawdzam to jest nieuruchomiona, dopiero jak włożę to cc2531 o sie uruchamia, nie wiem jak zobaczyć HARDWARE żeby port wpisać dokładny…
No nie wiem co zrobić, żeby działało.

Mam dokładnie tak samo, wczoraj zadałem pytanie w innym temacie ale cisza. U mnie po włożeniu conbee 2 uruchomiłem integracje ZHA i śmiga, ale chciałem żeby działało z zigbee2mqtt. Jedno co zauważyłem to problematyczna współpraca conbee 2 z gniazdem blitzwolf.

@bartik22 @Pattio Conbee nie jest automatycznie obsługiwany przez Jolkę.
Miałem podobnie bo zmieniałem CC2531 na CC2538, ale mam osobną maszynę na inne usługi i po prostu tam uruchomiłem całe Zigbee2MQTT.
Żeby uruchmić Zigbee2MQTT na Jolce musicie wyedytować config tej usługi - podać tam port na którym pojawia się Conbee. Dodatkowo trzeba uruchmić sam serwis, który domyślnie jest uruchamiany w momencie wykrycia CC2531 w porcie USB (teraz trzeba to zrobić samemu).

Też mam osobną maszynkę hassio na qnapie i tam uruchomiłem mqtt2zigbee z conbee 2 bez problemu. Dzięki @Stravi za naświetlenie sprawy.

Cześć
jest to dla mnie jasne,
dlatego jasno napisałem że nie wiem jak znaleźć port bo nie mam dostępu do hardware.
I również jasno napisałem, ze zigbee nie uruchamia się jak nie ma CC, więc pytam jak to włączyć.

Opcja innej maszyny nie nie zadowala, no chyba że jest to jedyny sposób, wtedy tą Jolkę wypierzam prosto przez okno, bo już mi się cierpliwość kończy i rozżalenie sięga zenitu.
Bo zamiast mieć normalne HA to mam wersje micro HA (ale z oczywiście możliwościami HA lecz tylko dla osób które znają się świetnie na rzeczy)

Głupi myślałem, że kupując jako początkujący w temacie tą wspaniałą bramkę… będę miał łatwiejsze początki. A tak muszę cudować i wszystko ręcznie robić, zamiast kliknąć dwa razy w integracjach, przeczytać pierwszy lepszy post i rozwiązać napotkany problem.

Ale co ja gadam, mogę po polsku powiedzieć kilka komend i właczyc gniazdko i radio zet… super.
Mam żal, bo przed zakupem bramki chciałem się skontaktować i zadać kilka pytań, bo nie do końca było wszystko dla mnie jasne, zostałem odesłany do manuala. Tam przeczytałem jak to bramka ma HA i wszystkie 1400 integracji i w ogóle to jest to samo tylko że lepsze. To ja sie pytam… jak chce zainstalować integracje to nie mam 1400 integracji do wyboru oficjalnie wspieranych przez HA tylko 20 czy tam 30… no ale oczywiście moge sobie manualnie wszystko wgrać… fantastycznie, dlaczego? Bo jakas babcia kupuje bramke żeby sobie radio puszczać i cos moze zepsuć jak ma za dużo opcji? Dlaczego to jest wszystko okrojone, nie pojmuje tego. To że hacs itd nie jest wspierane to jest wszystko jasne, ale czemu nie moge mieć PODSTAWOWYCH funkcjonalności HA z fontendu? Tak jak w tym przypadku z conbee nie wiem jak zobaczyc HARDWARE…

Nie lubie innym zawracać gitary, zawsze jak coś nie wiem, szukam… tylko w przypadku AIS natrafiam na problemy których 99% rozwiazań jest na HA, a ja co chwile czegoś nie mam, co chwila czegoś nie mogę włączyć, albo pół dnia uczyć się coś wgrywać zamiast nacisnąć jeden guzik.
Więc albo będę teraz całymi dniami uczyć się i zostanę użytkownikiem zaawansowanym albo będe babcią z inteligentnym włączaniem radia i gniazdka… oczywiście koloryzuje.

Z czasem oczywiście zagłębiając się w kolejne elementy zdobędę wiedzę i doświadczenie, chodzi mi o moment w którym jestem… kłody pod nogi… mam żal że przed zakupem tego nie wiedziałem, opisane to wszystko było inaczej, same rewelacje… ktoś kto się zna wie od razu co to, ktoś kto się nie zna, jest wprowadzany w błąd… a sama jolka pisze że ais jest dla tych głupszych dlatego jest ograniczone… paradoks
… chciałem tylko zrobić sobie smart dom :slight_smile:

Po pierwsze poluzuj trochę, bo to nie ma sensu.
Jeśli uważasz że Jolka nie jest dla Ciebie to zrób tak jak napisałeś:

A jeśli chcesz jednak z Jolką się dogadać to wróć do 1 linijki tego postu.

Porozmawiajmy o faktach.

  1. Zacznijmy od tego że próbujesz robić coś czego nie robi większość użytkowników AIS - na forum z tego co mi wiadomo jesteś 2/3(drugi/trzeci). Będąc teoretycznie pierwszą osobą, która chciała to zrobić zastanawiałem się czy nie rozszerzyć funkcjonalność Jolki o wykrywanie innych dongle USB do usługi Zigbee@MQTT, ale odpuściłem, bo byłem jedyny a Jolka z podstawowym donglem CC2531 jednak działa.
    Kolejna kwestia to to, że w HA nie ma integracji Zigbee2MQTT i nie zrobisz tego dwoma kliknięciami myszki - w Jolce masz obługę CC2531 od początku w pełni automatyczną - “babcia” da radę!
    Chcesz pociągnąć to rozwiązanie dalej to zapraszam, ale patrz 1 linijka tego postu.
  2. Której integracji nie ma w Jolce, która jest w HA?
  3. Jakiej funkcjonalności z frontendu nie masz w Jolce, która jest w HA?
  4. Dostęp do “hardware” (jeśli dobrze rozumiem o co chodzi pod tym pojęciem) masz w Narzędzia deweloperskie > Konsola.
4 polubienia

Jestem spokojny, post faktycznie mógł sugerować “brak spokoju” :slight_smile:
Chce oczywiście rozwiązać aktualne zadanie.

1 “HA nie ma integracji Zigbee2MQTT” - to nie do konca rozumiem, przeciez mam z2m…
nie wiem jak wlaczyc to zigbee jak jest conbee a nie CC
2 Pierwsze z brzegu : dyson, asuswrt, android ai webcam, google calendar event, google play music…
3,4 o to mi chodzi: Supervisor -> System -> Hardware

  1. Wpisz w Narzędzia deweloperskie > Konsola > “dmesg | grep serial” i pokaż co ci zwróci.
  2. nie mam tych integracji w użyuciu, ale czy ty stwierdziłeś to na podstawie tego, że w sekcji Konfiguracja > Integracje kliknąłeś + i nie widziałeś tam tej integracji?
  3. Supervisor to nie jest HA, to jest nakładka/dodatek do HA
  4. j.w.

1
dmesg | grep serial [ 3.204395] 3.204395@0] meson_uart c81004c0.serial: ttyS0 use xtal(8M) 24000000 change 115200 to 115200 [ 3.835464] 3.835464@2] meson_uart c81004c0.serial: ttyS0 use xtal(8M) 24000000 change 115200 to 115200 [ 9.341802] 9.341802@3] meson_uart c81004c0.serial: ttyS0 use xtal(8M) 24000000 change 115200 to 115200 [ 27.439234] 27.439234@3] init: property 'ro.serialno' doesn't exist while expanding '{ro.serialno}’
[ 27.448833] 27.448833@3] init: write: cannot expand ‘{ro.serialno}' [ 27.496262] 27.496262@0] init: property 'ro.serialno' doesn't exist while expanding '{ro.serialno}’
[ 27.498936] 27.498936@0] init: write: cannot expand ‘{ro.serialno}' [ 27.592092] 27.592092@1] init: property 'ro.serialno' doesn't exist while expanding '{ro.serialno}’
[ 27.595167] 27.595167@1] init: write: cannot expand ‘${ro.serialno}’
[ 91.643794] 91.643794@3] meson_uart c81004c0.serial: ttyS0 use xtal(8M) 24000000 change 115200 to 9600

2
tak, klikam plus i nie ma, wiem że mogę ręcznie zainstalować, tylko zastanawiam sie dlaczego normalnie wszystko nie jest dostępne?
3. mogę taka nakładkę włączyć w ais?

  1. No to masz urządzenie na ttyS0.
  2. W HA masz dokładnie tak samo, jeszcze całkiem niedawno wszystkie integracje były konfigurowane przez pliki yaml, teraz celem jest konfigurowanie przez UI, ale to będzie długi proces - niezależny od Jolki.
    Także musisz wejść w dokumentację każdej z tych integracji, np. https://www.home-assistant.io/integrations/asuswrt/ i doczytać jak należy skonfigfurować daną integrację.
  3. Nie. nie jestem na bieżąco z tym tematem, ale o ile nic się nie zmieniło to sam Supervisor też jest dość ograniczony, wymagający co do tego na czym jest stawiany.
    BTW. sam przesiadałem się na Jolkę z HA z Supervisor’em i też mi tego brakowało - na dzień dzisiejszy jakbym stawiał HA to bez Supervisora.

Jeszcze na początku roku byłem zielony z HA. Po 10 miesiącach wiem jak wiele jeszcze nie wiem.
Uważam, że bariera wejścia w projekcie AIS Jolka jest zdecydowanie mniejsza niż w czystym HA z Supervisor. Poniżej małe wyjaśnienie w czym różnica z Supervisor.

Zwróć uwagę na te różnice, o których pisze Jolka, są zasadnicze dla integracji w formie AddOn.

Osobiście radzę zmniejszyć oczekiwania początkowe i budowanie smart w dom zacząć od próby zrozumienia jak to działa (do dziś mam z tym problem :crazy_face:). Zacznij może od mniejszych kroków. Proste integracje pojedynczych elementów. Mówię, to z własnych doświadczeń nie znając Twych umiejętności, więc się nie obraź.
Pomysł z dodatkową maszyną uważam za bardzo dobry, postaw sobie Supervisor pod Debianem i będziesz miał pogląd na oba rozwiązania. Wielu tak zrobiło i ma porównanie. Jest to miejsce na testowanie różnych rozwiązań i po sprawdzeniu, na stopniowe przenoszenie do Jolki w dom, takim Smart jakim go zrobiłem wcześniej testując.

Niestety, wpisałem ten port i nie chce zigbee się wlaczyc po restarcie bramki :frowning:
gdziesz czytalem że wpisac port najlepiej tak:
/serial/by-id/usb-dresden_elektronik_ingenieurtechnik_GmbH_ConBee_II_DE(XXXXXXX)-if00
tylko to sie wyswietla w tym hardware w supervised którego nie mam i nie wime jak inaczej to zobaczyc.
Czy to problem z tym moim zigbee2mtt?, mam zainstalować nowe?
https://github.com/danielwelch/hassio-zigbee2mqtt

Dodam jeszcze, (nie wiem czy przyczyna czy skutek)
że jak wsadze conbee w bramke to gada “podlączone urzadzenie…, odłączone urządzenie…, podłączone urządzenie…” i potem co kilka minut “odłaczone… podłączone…”
wsadzałem w rózne porty, podłączałem przez przedłużacz oraz przedłużacz z podwójna wtyczką usb dla stabilności

Zmniejszyć oczekiwania?
Takie podejście to nie dla mnie.
Jest cel i trzeba zrobić najefektywniej, najprościej, najszybciej, najlepiej aby cel osiągnąć.
Dodam 150 urządzeń, zrobię 200 algorytmów w node-red i basta :slight_smile:
Moim celem nie jest być certyfikowanym programistą i konfiguratorem smart domów.
Zależy mi w tym pierwszym momencie zrobić bramkę tak jak należy, żeby potem nie trzeba było wszystkiego od nowa zaczynać i siedzieć godzinami zamiast robić ciekawsze rzeczy. :slight_smile:

Więc życzę powodzenia w łączeniu tych wszystkich przymiotników w jeno i czekam na efekt.

Właśnie testowo podłączyłem Conbee 2 przez Z2M - bez większego problemu. Wystarczyło wyjąć CC2531, dopisać linijkę do configuration.yaml (plik konfiguracyjny dla Z2M, edytowałem przez FTP) i reset AIS. Jak wystartuje to wsadzić w to samo USB co było CC2531 Conbee 2 i kolejny reset.
I działa :).

1 polubienie

a jak wasze mapy na conbee 2 ?? bo moja się … troszkę rozlatujęmapa

Podmieniłem cc2531 na conbee II i mam jedno pytanie. Czy muszę od nowa dodac wszystkie czujniki? Dodam że w z2m wszystkie są widoczne wraz z mapą.

Hm… to dość ciekawe bo nie powinny się sparować (zmiana zigbee 1.2 na 3.0).
Lepiej rozłącz wszystko i sparuj na nowo.

Zakupiłem Conbee II , podłączyłem i mam problem.
W zakładce Konfiguracja urządzeń Zegbee mam komunikat “Brak połączenia z zigbee " usługa jest unknown.”
ale wchodząc w urządzenia mam “Zigbee Coordinator”

Informacje o urządzeniu

deCONZ = dresden elektronik deCONZ protocol: ConBee I/II, RaspBee I/II

producent: ZHA

Zigbee info

IEEE: 00:21:2e:ff:ff:06:9c:a6

Nwk: 0x0000

Device Type: Coordinator

LQI: 17

RSSI: 21

Ostatnio widziane: 2021-06-01T06:52:47

Źródło zasilania: Mains

i wchodząc w coordinator mogę dodać urządzenia.
Ktoś powie o co chodzi ?

PR

@PrzemekR74 musisz dodać wpis w pliku konfiguracji zigbee2mqtt
adapter: deconz

Dostęp do pliku masz z GUI

1 polubienie

Dodane

i efekt :

4|zigbee | Zigbee2MQTT:info 2021-06-01 19:58:51: Logging to console only’
4|zigbee | Zigbee2MQTT:info 2021-06-01 19:58:51: Starting Zigbee2MQTT version 1.18.3 (commit #f2e39af)
4|zigbee | Zigbee2MQTT:info 2021-06-01 19:58:51: Starting zigbee-herdsman (0.13.92)
4|zigbee | CREATED DECONZ ADAPTER
2|ais | 2021-06-01 19:58:55 WARNING (MainThread) [zigpy_deconz.zigbee.application] Unexpected transmit confirm for request id 1, Status: TXStatus.SUCCESS
2|ais | 2021-06-01 19:59:00 INFO (MainThread) [homeassistant.components.automation.ais_discovery_info_to_dom_devices] AIS Discovery info to dom devices: Running automation actions
2|ais | 2021-06-01 19:59:00 INFO (MainThread) [homeassistant.components.automation.ais_discovery_info_to_dom_devices] AIS Discovery info to dom devices: Executing step call service
2|ais | 2021-06-01 19:59:00 INFO (MainThread) [homeassistant.components.automation.ais_discovery_info_to_dom_devices] AIS Discovery info to dom devices: Executing step call service
4|zigbee | Zigbee2MQTT:error 2021-06-01 19:59:02: Error while starting zigbee-herdsman
4|zigbee | Zigbee2MQTT:error 2021-06-01 19:59:02: Failed to start zigbee
4|zigbee | Zigbee2MQTT:error 2021-06-01 19:59:02: Check Frequently asked questions | zigbee2mqtt.io for possible solutions
4|zigbee | Zigbee2MQTT:error 2021-06-01 19:59:02: Exiting…
4|zigbee | Zigbee2MQTT:error 2021-06-01 19:59:02: undefined
PM2 | App [zigbee] with id [4] and pid [6435], exited with code [1] via signal [SIGINT]
PM2 | Starting execution sequence in -fork mode- for app name:zigbee id:4
PM2 | App name:zigbee id:4 online