Tak działa Zigbee na bramce - wideo

który z tych dwóch będzie miał lepszy zasięg:

czy
https://pl.aliexpress.com/item/32852226435.html?spm=a2g17.12057483.0.0.57ed4aa4F7EFCt
??

najlepszy zasięg ma chyba ten ale nie ma USB wiec jak do bramki podłączyć ?
https://pl.aliexpress.com/item/32967220932.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.2c9442ce8Gy4Ix&algo_pvid=1f5af007-3b54-40ae-ad0d-919629899b38&algo_expid=1f5af007-3b54-40ae-ad0d-919629899b38-8&btsid=f2503637-c985-4efa-949d-bc7402bd5b22&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_6,searchweb201603_53

Przez TTL / ESP8266 / Tasmota :slight_smile:

i ustawic w dowolnym miejscu w domu gdzie jest zasieg WiFi, tylko ze to juz nie bedzie Zigbee2MQTT ale Tasmota2MQTT i na ta chwile Tasmota nie ma jeszcze Auto Discovery dla Z2T (urzadzenie samo sie nie doda)

Testowałem to rozwiązanie, ale u mnie niestety było zawodne. Co jakiś czas wymagany był restart, bo zanikała komunikacja pomiędzy ESP a CC.

Ja na razie, odpukać, rozwiązanie z USB do AIS jest stabilne i działa poprawnie!

1 polubienie

a jakie urządzenie używasz ?
jak z zasięgiem ?

Ja obecnie używam tylko wyłączników Xiaomi Aqara.
Z zasięgiem jest różnie, dlatego na razie mam testowo uruchomione kilka włączników.
Jakość sygnału pokazuje:

  • przy odległości 3m: 65
  • przy odległości 4m za ścianą: 22
  • przy odległości 6m za ścianą: 11

ten z antenką masz?

W sumie tak, bo antenkę sam dorabiałem

Podłaczyłem adapter CC2531. Pojawiło się menu z lewej. Po wkliknięciu mam informację ja na załączonym obrazku. Jak sprawdzić co jest nie tak? Co poprawić

Z tego co widać to nie masz odpalonego serwisu Zigbee2mqtt.
Czy instalowałeś za pomocą skryptu z instrukcji? i czy zrestartowałeś bramkę po instalacji?
Jaką wersją firmware zflashowałeś dongla?

Bramkę kupiłem przed wydaniem wersji z obsługą zigbee. Doinstalowałem obsługę i dodałem testowe urządzenia. Czujnik otwarcia oraz czujnik temperatury/wilgotności. O ile czujnik otwarcia zmienia stan o tyle odczyt temperatury nastapił po dodaniu urządzenia a potem już się nie aktualizuje. Czy muszę jakoś wymusić odczyt temperatury i wilgotności?

Czujniki Zigbee działają w jedną storne-tylko wysyłają dane, nie da się ich “odpytać” z brmki. Inaczej musiałyby być cały czas online i bateria nie wytrzymywałaby 2 lata. Może zmień mu temperaturę :wink:

Można wymusić odczyt poprzez krótkie wciśnięcie przycisku na czujniku. Dopóki czujnik nie jest zbyt daleko i ma odpowiedni link quality to nie powinno być problemów z odczytami:


Domyślnie wartości odczytywane są z dokładnością dwóch dziesiątych stopnia (można to zmienić), więc jest nawet dokładniej niż na bramce Xiaomi, która zaokrągla pomiar do jednej dziesiątej.

Czy z wykorzystaniem CC2531 da się obsłużyć urządzenia zigbee 3.0?

Czujnik ruchu z IKEA paruje się bez problemu zmiana stanu przekazywana jest natychmiast do HA ale problem w tym, że stan wykryto ruch utrzymuje się przez 3 minuty i dopiero zmienia się na false. Niestety te czujniki tak mają.

Te czujniki tak mają, coby oszczędzać baterię i za często nie generować sygnału.
W xiaomi aquara timeout jest po 2min, ale jest na to prosty mod - jedna zwora i mamy super czuły czujnik ruchu :slight_smile:

2 polubienia

Na wykazie urządzeń są także te w wersji 3.0 wiec pewnie tak.

https://www.zigbee2mqtt.io/information/supported_devices.html

1 polubienie

Standardowo żarówki Ikea Tradfri paruje się zawsze z czujnikiem ruchu czy pilotem/przyciskiem. W tym trybie urządzenia działają niezależnie i nie jest potrzebna żadna bramka ani Sniffer. Dokładając bramkę IKEA Tradfri możemy dodatkowo z HA sterować żarówkami podpiętymi do pilotów/czujników ruchu oraz odczytywać stan czujników. Bramka wykrywa automatycznie żarówki sparowane z czujnikami ruchu/pilotami. Czy da się w ten sam sposób wykryć żarówki przy użyciu sniffera USB? Wtedy integracja była by jeszcze ciekawsza :slight_smile: i działająca dodatkowo niezależnie od HA. Nie da się sparować żarówki z czujnikiem i Snifferem USB jednocześnie.

Czy czujnik z linku poniżej czyli Xioami Mija można podłączyć do bramki tak samo jak Xiaomi Aqara ?

Tak - mam tą wersję w okrągłej obudowie - raportuje temperature i wilgotność:

Te prostokątne od Aqara mają dodatkowo ciśnienie atmosferyczne.

Dziękuje pięknie za informacje.
Tu chyba na tej stronie są wymienione wszystkie urządzenia Zigbee.


Zaciekawił mnie Xiaomi Aqara z podwójnym przekaźnikiem i wychodzi że on ma oprócz pomiaru zużycia prądu ma jeszcze czujnik temperatury ? Ktoś używa ?