Node red - flow

U mnie bez node red

2 polubienia

Jak dodać te wszystkie encje z czujnikami, CPU i odczyty zajętości?
Instalujecie lm_sensors?

No to może moja konfiguracja pilot IKEA 2 przyciskowy + Żarówka IKEA z dimmerem + światło zwykłe po MQTT.

flows (1).json (16,8 KB)

1 polubienie

w sensor.yaml dodajemy wpis:

- platform: systemmonitor
  resources:
    - type: disk_use_percent
      arg: /data/data/pl.sviete.dom/files/home
    - type: disk_free
      arg: /data/data/pl.sviete.dom/files/home
    - type: memory_free
    - type: memory_use_percent
    - type: processor_use
    - type: last_boot
    - type: swap_use_percent
    - type: swap_free

źrodło: https://www.home-assistant.io/integrations/systemmonitor/

3 polubienia

Nie mogę u siebie odnaleźć takiego pliku jak sensor.yaml.
Chyba, że sam go tworzysz.
Jeśli TAK to, czy w configuration.yaml dodajesz wówczas wpis: sensor: !include sensor.yaml?

Dokładnie jak piszesz.

Dzięki, to jeszcze tylko podpowiedz jak zmieniłaś nazwy tych encji na własne?

KONFIGURACJA - - > DOSTOSOWYWANIE

1 polubienie

OK - dodałem *.json to autoryzowanych plików, chyba można już dołączać te pliki do postów

test w załączeniu:
test.json (15 bajtów)

3 polubienia

No to przyszedł czas na termostat na Node Red.
Do budowy termostatu wykorzystałem istniejące już termostaty, które opisywałem tu termostat
czyli generic thermostat

oraz całe sterowanie z Node-Reda.

Każdy pokój ma swój harmonogram grzania, gdzie dodatkowo sprawdzane jest czy to dzień roboczy, czy nie. Jeżeli święto w tygodniu to grzej jak w weekend. Dodatkowo co 5 min jest sprawdzane, czy nie jest otwarte jakieś okno. Jeżeli tak to wyłącz termostat w tym pokoju.
Ze ogrzewam piecem na ekogroszkiem to dodatkowo mam czujnik odległości, który wskazuje aktualny poziom ekogroszku w podajniku i jak jest poniżej 20cm to dostaję powiadomienie i załącza się buzzer.
Dodatkowo mam sterowanie pompą CO. Gdy przynajmniej jeden zawór na grzejniku jest otwarty to włącz pompę i jeżeli wszystkie zawory są zamknięte to wyłącz pompę.
Muszę jeszcze dodać, że gdy zostaję w domu to zmienia mi harmonogram na inny, ale to już w wolnym czasie.ogrzewanie (2).json (35,2 KB)

2 polubienia

Dobra, przyszedł czas na noder-reda. Grzebanie w automatyzacjach HA doprowadza mnie do furii.
Będę miał kilka pytań do doświadczonych użytkowników node-reda, na początek jak zrobić warunek, który będzie działa 1 godzinę przez zachodem słońca, na razie mam tak jak na screenie, czyli zaraz po zachodzie słońca

Nie korzystam, ale kojarzę że BigTimer ma taką opcję, ewentualnie możesz z encji sun.sun wyciągnąć godzinę nadchodzącego interesującego Ciebie zdarzenia i od niego odjąć godzinę.

no faktycznie ten ma pełno opcji, na razie za dużo w nim nie rozumiem, myślałem że ktoś mam gotowca :wink:

a taki przypadek:
zapalam światło włącznikiem na ścianie, ale chce żeby samo zgasło po 1 minucie jeżeli czujka nie wykryje ruchu a jak wykryje to żeby tą minutę liczyła od nowa ?
Na razie mam tak:

gasi po minucie ale nie odlicza od nowa czasu po wykryciu ruchu, co tam wstawić ?

Screen + załącznik (wciągasz przez Menu > import)

flows.json (6,6 KB)

Moi użytkownicy czasami chcą wyłączyć automatyzację stąd node sprawdzający czy automatyzacja powinna zostać wykonana.
Reszta wg mnie intuicyjna, ale jakby coś to pytaj :slight_smile:

2 polubienia

@stravi dzięki, myślałem że będzie prościej :slight_smile:
Podmieniłem na swoje encje ale nie działa, nie wyłącza światła po określonym czasie.

Dodaj sobie node DEBUG na wyjściu z node sprawdzającego czy automatyzacja jest włączona, w ten sposób zdebugujesz gdzie leży problem.

Chyba problem jest tutaj

Mógłbyś wyjaśnić mi, jak to działa ?
W wait until, masz wpisane attributes.occupancy, to z ręki wpisywałeś ?
Bo system podpowiada różne attributes… ale tego nie ma attributes.occupancy

Musisz tam wybrać atrybut lub po prostu stan encji sensora - robiłem to dość dawno i mój sensor był w fazie wdrażania do zigbee2mqtt stąd o ile dobrze pamiętam stan zmieniał się z jakimś opóźnieniem, a ten atrybut “działał lepiej/szybciej”.

Czyli prawdopodobnie zadziała ci:
wait until: [state] [is] off

Zrobiłem jak niżej i osiągnąłem zamierzony cel, czyli
zapalam światło włącznikiem na ścianie i gaśnie po 1 minucie ale od ostatniego wykrycia ruchu przez czujkę.

flows (6).json (2,3 KB)
Jeszcze raz dzięki za naprowadzenie @Stravi :beers:

Kurcze jeśli to działa to chyba będę musiał wymienić moje czujniki Konke, najgorszy zakup z Smart Home…
Zastanawia mnie taki scenariusz:
Włączasz świetlo
Wchodzisz do pomieszczenia
Kręcisz się w środku przez ponad minutę
Czujka wyśle w międzyczasie stan off i potem on? Czy świetlo zgaśnie mimo iż cały czas sensor ruchu jest na on?
Co to za czujka?