Sterowanie grzałką elektryczną CWU

Hej
chciałbym sterować grzałką 2kW, w bojlerze,
zainstalowałem sobie miernik energii mew01 i widzę,
że mógłbym włączać tylko jak mam bilans poniżej -2kW z PV to bym wykorzystywał 100% mocy
a nie z magazynu czyli potrąceniem 20%

Czyli nawet uwzględniając histerezę i jakieś płynne włączenia trochę tych włączeń/włączeń by było (bo chmury :slight_smile: ).
Grzałka działa 0/1 nie ma soft startu, włączam i od razu 2kW leci, i tu dobre styki to podstawa.

Mam zagwostkę,
posiadam różne gniazdka np. gosund, blitzwolf niby na 16A,
ale jakoś nie ufam majfrendom, moze coś źle złożyli :slight_smile:

Niby 8A to połowa teoretycznej możliwości, ale…
Pomyślałem o płytce z tasmotą i przekaźnikowi SSR np. taki

Pytam, jak Wy macie podłączone takie mocniejsze sprzęty?
Może niepotrzebnie wydziwiam, ale wole dmuchać na zimne. :slight_smile:

Uwierz mi że ten ssr nie jest zbyt dobrym rozwiazaniem.
Lepiej by było złożyć wemos plus płytka z przekaźnikiem i stycznik dużej mocy.
Styczniki takie pracują w instancjach grzewczych domów ogrzewanych elektrycznie i k jest ok. Więc sądzę że z Twoją grzałka poradzą sobie na spokojne :slightly_smiling_face:

No tak myślałem, ale sobie poczytałem i styczniki są elektromechaniczne przy użyciu ruchomych elementów w postaci styków roboczych, takie jak w tych gniazdkach i wszelakich włącznikach np. sonoff

patrząc na porównanie uważam że SSR jest lepszy do takich zastosowań

Priorytet to bezpieczeństwo i niezawodność, a nie że mi się styki skleją przy np. jakimś zwarciu w grzałce (też może się popsuć).

Proszę Pana. Chyba się nie zrozumieliśmy.
Wemos steruje przekaźnikiem a przekaźnik stycznikiem.
Uwierz mi że SSR sklei się szybciej niż myślisz.
Fakt ma zamknięta komorę ale wątpię żebyś w domu miał tak dużo wilgotność która wyklucza zastosowanie normalnego stycznika. :slightly_smiling_face:

Wiem co mówię. Pracuje od 10 lat na serwisie.
Dochodzi do sytuacji gdzie kupujemy przekaźniki z cewka na 5v które sterują Stycznikiem aby wyeliminować powtarzające się awarie.

Stycznik o którym myslalem na foto :slightly_smiling_face:
Choć nie upieram się przy tym modelu :slightly_smiling_face:

Nie zgodzę się z kolegą @Kraszewsky… uważam, że dobrze kombinujesz. Przy dużej częstotliwości załączeń lepszy będzie SSR (tam nie ma się co skleić, mechanicznie popsuć), jedynym dla niego zagrożeniem są przepięcia i nieodprowadzone ciepło (jak przy każdym półprzewodniku). Dodatkowym argumentem jest odbiornik w postaci grzałki (rezystancja) - brak pików harmonicznych i mocy biernej.

@Cezary.K uwierz mi że teoria nie pokrywa się z praktyką jeżeli chodzi o SSR.
Ale kolega zrobi co uważa i sam sprawdzi :slightly_smiling_face:
Ja mówię tylko to co wynika z 10 lat doświadczenia w szafach sterowniczych ktore obsługują duże moce (minimum 25 kw na obwód) :slightly_smiling_face:

Ps. Ważna jest jeszcze kwestia separacji galwanicznej :slightly_smiling_face: ale to już inny temat :slightly_smiling_face:

Właśnie dlatego, że są to duże moce indukcyjne lub pojemnościowe bez kompensacji, ekranowania itd. Tam półprzewodnik będzie się przepalał.
Osobiście @bartik22 poszedł bym dalej:

Nie klekotać elektromagnesem a sterować płynnie… dobierz moce elementów wykonawczych i pewnie jakieś rozwiązanie się znajdzie z gotowych płytek. Dołożysz równolegle włącznik ręczy/automat i CWU będzie nawet jak płytka padnie.

Zapomniałem dodać, ze grzałka jest z regulatorem, jak jest nagrzane to się nie włącza.
Jak płytka padnie to wsadzę wtyczkę w gniazdko przed przekaźnikiem :slight_smile:
Myślałem, żeby to tak zrobić (bo mam akurat takie płytki):

1 polubienie

Trochę teorii przekaznikow SSR

techpol.pdf (267,9 KB)

1 polubienie

Ten Sonoff ma chyba przekaźnik elektromagnetyczny i jeśli jego chciałbyś użyć to on będzie najsłabszym elementem. Osobiście unikał bym pośrednika w takiej formie. Zmierzył bym pobór prądu na wejściu sterującym SSR i sprawdził czy nie przekracza dopuszczalnego obciążenia GPIO modułu ESP (z tego co pamiętam to chyba 12mA). Jeśli prąd byłby za duży, to należało by dodać tranzystor sterujący przekaźnikiem SSR. Sterowanie bezpośrednio z ESP NodeMCU. W swoich zasobach mam jedynie przekaźnik od 4-32VDC więc trochę słabo do testów…

1 polubienie

Z tego co czytam o SSR “Jeśli chodzi o prąd sterujący, zawiera się on w zakresie od 4,5 mA do 20 mA”
Czyli powinno być w porządku z nodemcu v3, mam pod jednego podpięty bezpośrednio czytnik r503, który ma też 20mA, co prawda roboczy prad, ale nic sie nie dzieje.
No cóż, musze coś wybrać i potestować.

Mam dokładnie taką grzałkę i użyłem takiego sciemiacza https://allegro.pl/oferta/smart-sciemniacz-wi-fi-2-4ghz-9989969463
Wymieniłem w nim tylko triak na 40A I założyłem większy radiator (wystaje nad obudową). Odczytuje produkcję z pv co 5 minut i odpowiednio ustawiam moc grzalki. Chodzi jak ta lala i nic nie pobieram z sieci :yum:

3 polubienia

Zaczyna podobać mi się Wasz pomysł z tym ściemniaczem.
Nie mam jeszcze jakiegoś specjalnego doświadczenia w przerabianiu modułów, wymiany itp.
Wolałbym gotowe, może coś takiego:
https://allegro.pl/oferta/regulator-obrotow-silnika-mocy-napiecia-4000w-230v-7717280098

https://allegro.pl/oferta/regulator-obrotow-silnika-napiecia-10000w-230v-ac-9201374661

@Cino111 @Cezary.K Czy możecie mi tylko powiedzieć bo jesteście bardziej obeznani w temacie, czy łatwo będzie mi podłączyć pod to płytkę esp z tasmotą?
Znajdę jakieś opisy jak ją skonfigurować? Teraz nas szybko nie mogę znaleźć, bo nawet nie za bardzo wiem czego szukać. Powiedzcie proszę czy dam rade to wyszukać czy to jakieś rocket science? Ostatnio krucho z czasem i nie chciałbym teraz miesiąc siedzieć, żeby zrobić zwykły włącznik grzałki :slight_smile:

Tez to oglądałem, ale stwierdziłem że raczej nie uda mi się wysterować tego z ESP i dlatego kupiłem sciemiacz. Szwagrowi wstawiłem manuala Regulator obrotów - skręcił sobie na 600W i też jest zadowolony, ale on jest anty na automatykę.

1 polubienie

@Cino111 - ten ściemniacz jest już z wbudowanym ESP?

To jest ten model?

Z tego co widzę działa Tuya Convert.

Kup ten ściemniacz za 29PLN, spróbuj przez Tuya-Convert wgrać Tasmota. Szablon masz gotowy, wlutujesz tak jak @Cino111 jeden element na trzech nóżkach, dołożysz radiator i śmiga.

Z tymi regulatorami mocy co proponujesz to będzie walka, bo nie są wprost sterowane sygnałem PWM a z klawiaturki z jakimś układem. Więc @Cino111 obrał jak zawsze rozsądne i prostsze rozwiązanie, nie ma co wyważać otwartych drzwi. Tym bardziej, że masz to przetestowane w tym samym zastosowaniu.

Dokładnie to ten model. Tuya convert poszła od strzała. Podłączyłem grzałkę na oryginalny. Triaku- pochodziła niecałą 1s :slight_smile: wymieniłem na ten poniżej i chodzi już kilka miesięcy

A wygląda to tak

3 polubienia

Skończyłem i podłączyłem. :metal:

Poszedłem za pomysłem @Cino111 dziękuję bardzo :beer:
Najpierw wylutowałem stary TRIAK, wyczyściłem.
Dolutowałem kawałki druta 1,5kwadrat do nowego triaka
umiescilem w płytce, wszystko zlutowałem i poprawiłem ścieżki.

Powoli i wszystko się udało :slight_smile:

Potem czas na tuya-convert… :angry:

tutaj podziękowania dla @Cezary.K :beer:
Nie mam rpi więc postawiłem wirtualke na windows, nie udalo mi sie, potem na synology, też sie nie udało okazalo sie ze karta usb wifi ma AP ale nie ma sterownikow do linuxa… pożyczyłem od kumpla drugą i to samo… masakra
Potem @Cezary.K doradził mi żebym zrobić live usb z linuxem żeby wykorzystać kartę wbudowaną, wszytsko super tylko moje pendrivy sa sprzed 15 lat, wszytsko się zacinało, zwykły upgrade apt trwał 4h!
Stanęło na tym że zainstalowałem po prostu ubuntu na lapku, 5 min i miałem tuya-convert załatwione. :slight_smile:

Kolejne problemy, nie chciało wykryć automatycznie w AIS…

Drugi raz załatwiłbym wszystko w 30 min, a tak 2-3 dni walczyłem.

Podpięty ściemniacz z radiatorem wygląda tak:

Przy 1000W temperatura jest około 65stopni także elegancko :+1:

Dla porównania sonoff basic z podpiętym ledem 30W ma na obudowie 46stopni :slight_smile:

5 polubień

Zazdraszczam kamerki :wink:

1 polubienie

W telefonie mam, zamiast kupować jakiegoś flagowca bo ma zaokrąglony ekran albo jakieś inne pierdoły czy tam sralfona do sweet fotek, jak ostatniego samsunga kilka lat temu kupiłem to po 3 dniach mi wypadł i zbiłem szybkę, żal mi dupe ściskał ale używałem i obiecałem sobie ze nigdy więcej wymuskanych telefonów, więc kupiłem blackview bv9900 pro,. Allegro 0% :slight_smile:
Pancerny,jako że co chwilę coś przy domu robię czy w warsztacie to się zawsze uwali od cementu czy wody, czy spadnie, także dla mnie idealny.
A kamera flir… Zajebista, już tłoczek w zacisku wymieniłem bo zobaczyłem że są inne temperatury na tarczach, wymieniłem jednego esa bo się grzał nie wiadomo dla czego, znalazłem pilota w trawie w nocy! … Już nie używam normalnego aparatu :slight_smile: jak by się kto zastanawiał POLECAM.

3 polubienia