Automatyzacja sterowania pompą CWU

W oparciu o pomysł @Cino111 https://ai-speaker.discourse.group/t/automat-schodowy/111
udało mi się w końcu zrobić automatyzację sterowania pompą CWU.
Zamysł był taki, że pompa ma się włączać rano w dni robocze po włączenia światła w łazience ale po kolei:

  1. Wyzwalacz - “Urządzenie” czyli w moim przypadku włącznik światła w łazience:
  2. Warunki:
  • “Czas” czyli przedział czasu od 6:00 do 6:30 czyli włączenie nastąpi tylko w tych godzinach
  • “Stan” dni pracujące czyli włączenie nastąpi tylko w dni pracujące
  1. Akcje
  • “Urządzenie” włącza pompę CWU
  • “Opóźnienie” 500 sekund
  • “Urządzenie” wyłącza pompę CWU po okreslonym wyzej czasie tj. po 500s

Przetestowane i sprawdzone :wink:

1 polubienie

Super projekt. Cieszę się, że moje wypociny Cię zainspirowały.

Jest dla mnie niejasne wpisywanie opóźnienia w “s”. Jeśli chcę dopisać do automatyzacji w GUI opóźnienie np 30 min - to w jakim powinno być formacie liczbowym?
Jak wpisać opóźnienia w sekundach, minutach czy godzinach?
Jeśli chcę ustawić aby wyzwalaczem było słońce, a encja (urządzenie/odbiornik) zadziałała 30 min przed wschodem słońca, to powinienem wpisać ze znakiem - 1800s ???

Heh, to faktycznie jest pokręcone.
Czas możesz zapisać tak:
10 => 10 sekund
1000 => 1000 sekund
10:05 => 10 godzin, 5 minut
2:10 => 2 godziny, 10 minut
1:30:13 => 1 godzina, 30 minut, 13 sekund

Wydaje mi się że możesz też użyć takiego sposobu w yaml’u(GUI też pozwala edytować yaml’e dla automatyzacji):
delay:
seconds: 10
minutes: 1

To 30min będzie:
00:30?
A 00:30:00 to też 30min czy może 30 min po północy i 00 sekund?

W przypadku delay powinno to być 30 minut opóźnienia tak jak 1800.

Nadal nie wiem co mam wpisać w GUI.

Jeśli chcesz opóźnienie 30 minut to 1800 lub 00:30

Ze znakiem “-” ?
Tak na logikę.

P. S.
Pamiętajcie, że od konfiguracji poprzez edycję YAML będzie się odchodzić.

Stravi ale ja chcę 30 min przed wschodem słońca.
Tak jak pokazałeś, to opóźnienie będzie po wschodzie słońca (chyba).
Myślałem o takim zapisie:

To tak dodajesz wtedy “-” przed czasem.
Jeśli jednak chcesz yaml’e edytować to w dokumentacji HA akurat ten przypadek opisali:

Cino111, Tomasz dzięki za inspirację. Również popełniłem małą automatyzację dla CWU (cyrkulacji).


Gniazdo model PP-W162 z Tasmota + 3 x ds18b20

2 polubienia

Witam.
Mam prośbę, pomożecie mi pomóc stworzyć automatyzację do pompy cwu.
Potrzebuję aby działało to tak:
Jeżeli temperatura spadnie do 25 stopni to wyłącz pompę ale jeżeli temperatura wrośnie do 35 stopni to załącz pompę.
Sterownikiem jest Sonoff z czujnikiem temperatury.

Jeżeli mogę Was jeszcze prosić, jak mam ustawić taki moduł esp 01 ( https://allegro.pl/oferta/przekaznik-z-wifi-esp-01-esp8266-1mb-flash-arduino-8487473956?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_ELKTRK_PLA_Komputery&ev_adgr=Inne&gclid=Cj0KCQiAuJb_BRDJARIsAKkycUmrEl30BrjfMMotfZnLcAMbzQQch2fyPt9Dtku3gwSFlMqa1glBAIwaAppNEALw_wcB) i jeżeli bym chciał podłączyć do niego czujnik temperatury to jak.

Jaki schemat sterowanie wybrałeś? Próbuję na gniazdku AIS “zbudowac” sterownik (Tasmota albo ESPHome) podobny (oczywiście bez wyświetlacza) do Sterownik do pompy cyrkulacyjnej cwu ST-11 Eco Circulation - TECH Sterowniki. Czujnikami temperatury będę DS18B20, napewno zastosuję dodatkowy harmonogram bo nie potrzebuję włączać pompki w nocy. Czujnik przepływu cieczy chyba (?) powinien być na wyjściu wody z bojlera - to on jest wyzwalacze automatyzacji, u @Tomasz’a wyzwalaczem jest włączenia światła w łazience.

Układ sterujący kontroluje temperaturę zadaną przez użytkownika w gałęzi cyrkulacji 
i tylko po obniżeniu zadanej temperatury uruchamia pompę, 

z tym się nie zgadzam bo jeżeli zadam inną niższą temperaturę na piecu, który podgrzewa wodę, to niestety pompa będzie włączała sie przy każdym przepływie. Widziałem sterownik, który porównuje temperaturę wody w bojlerze z temperaturą wody na koncu pętli cyrkulacji.

P. S. Nie rozumiem dlaczego producenci kotłów nie robią takiego sterowania w swoich sterownikach pieców. Potrafia sterować CWU ale cyrkulację CWU pomijają :angry:.

O czujniki przepływy nie myślałem. Zasobnik z CWU mam na jednym końcu domu, a łazienka na drugim. Więc postanowiłem mierzyć tylko temperaturę na powrocie z recyrkulacji. Do tego harmonogram do wyłączenia pompki w nocy. Z moich doświadczeń, woda nie zdąży dopłynąć w ciągu nawet minuty i skutecznie wymienić się w nitce do łazienki, tak aby było komfortowo. Więc zostałem przy stałym utrzymaniu temperatury na 40 st. przez termostat w HA. Temperatura na zasobniku jest o parę stopni wyższa.

Tego mi brakowało aby zrozumieć Twój dashboard w HA.

Próbuję tak “zaprogramować” Tasmota albo ESPHome aby to działało bez HA, cała logika w ESP8266.

W Tasmota masz gotową binarkę pod termostat, jest też gotowy harmonogram.
Ale ten termostst to już chyba armata z PID na komara… może napisz jak mają wyglądać założenia automatyzacji i ogarniemy to wspólnie regułą do wykonania w harmonogramie.

Ja już testowałem różne sposoby - mając wszędzie czujniki ruchu/obecności miałem spore możliwości, a skończyło się na harmonogramie plus reguły kiedy ma się wyłączyć.

Miałem takie ustawienie, że np ma się włączyć po wejściu do łazienek lub kuchni, ale nie częściej niż pół godziny. No i ok, działa spoko, ale racji tego, że pracuję z domu, to działało niewiele rzadziej niż na harmonogramie. Inny problem sie pojawił, gdy np chciałem umyć od razu ręce po wejściu do łazienki - jeśli przerwa była dłuższa, to i tak musiałem czekać. Dodałem jeszcze opcje żeby wymuszać cyrkulację od razu gdy otworzą się drzwi wejściowe, ale nie rozwiązywało problemu.

Stanęło na przedziałach godzinowych i wyłączanie gdy w domu czujniki ruchu nie wykrywają żadnej aktywności, plus oczywiście w nocy. Przez cyrkulację pompa zużywa średnio 1kWh więcej na dobę - 30kWh miesięcznie w taniej taryfie, to 15zł - szkoda było dalej się w to bawić :wink:

Komfort kosztuje, jak dla mnie bardziej od prądu chciałam zaoszczędzić gaz. Drugą kwestią jest grzanie domu w lecie, bez potrzeby (straty zawsze jakieś są).
Patrzę na swój wykres i sam się zastanawiam, czemu jeszcze nie wyłączam pompki w dzień, gdy nikogo nie ma w domu :woozy_face: .