Automatyzacja sterowania pompą CWU

Pompa cyrkulacyjna bierze 3W - mam 3min co 30 min, więc to promil. Ten 1kWh to pobór na grzanie przez pompę ciepła. Straty to jakieś 3-4kWh ciepła - w weekendy mam cały dzień cyrkulację, w dni robocze od rana do 10, potem od 16:30 do 23 - głównie pod moje Panie :wink:

Rury mam zaizolowanie, gdzie udało mi się poprawić to w warstwie izolacji. Ciepło idzie głównie w płytę fundamentową :slight_smile: Latem chłodzę dom pasywnie, a grzejąc CWU wyciągam ciepło ze ścian (ogrzewanie i chłodzenie ścienne).

Tak jak napisałeś, komfort kosztuje. Oczywiście warto optymalizować, nawet jeśli nie z oszczędności, to przez wzgląd na środowisko. Ja się jeszcze zastanawiam czy uwzględniać kuchnię w cyrkulacji, bo tam ciepła woda potrzebna jest od wielkiego dzwona. Wszystko i tak zmywa zmywarka.

1 polubienie

Ja realizuje załączenie pompki cyrkulacyjnej poprzez czujniki ruchu. Wykrycie ruchu uruchamia pompkę na 4 minuty. Potem musi być 30 minut przerwy. To tylko w dzień. W nocy to nie działa. :slightly_smiling_face:

A jeśli wchodzisz umyć tylko ręce i od razu po wejściu odkręcasz kurek to jak to wygląda?

Postanowiłem się jeszcze pobawić. Dodałem uruchumianie po czujnikach tylko w łazienkach - kuchnie pominąłem, bo tam ciepła woda jest potrzebna od wielkiego dzwona.

Mam 3 minuty i przerwa 30 min. Dodatkowo jeśli ktoś wejdzie do domu z zewnątrz to też jest wywołanie automatyzacji. Pierwsze odpalenie z rana 5min - wychłodzona instalacja potrzebuje dłuższego czasu cyrkulacji.

Akurat łazienka jest bardzo blisko i od uruchomienia pompki cyrkulacyjnej do momentu kiedy zaczyna lecieć ciepła woda to minuta.
Wiadomo że jak człowiek biegnie to woda będzie zimna ale przy codziennym użytkowaniu jest ok :slightly_smiling_face: