Ożywianie domu. / Automatyzacje

Witam.
Jakie macie automatyzację u siebie w domu ?
Zróbmy bazę pomysłów bo możliwości są naprawdę nieograniczone.
Ja mam:
-meldunek z pralki i suszarki o zakończeniu pracy. Realizowanie przez pomiar prądu na gniazdku.
-Oświetlenie nocne na czujnikach ruchu i żarówkach zigbee.
-opuszczenie rolet po zachodzie słońca.
-wylaczenie radia po włączeniu tv (integracja Philips)

A u Was ? :slightly_smiling_face::slightly_smiling_face::slightly_smiling_face:

Fajny pomysł… :+1:
Listę podobną do Twojej @Kraszewsky mogę uzupełnić o:

  • sterowanie pompką recyrkulacji CWU
  • sterowanie oświetleniem bramy wjazdowej na posesję (pasek RGBW w słupach ogrodzenia) dzięki funkcji Backlog w Tasmota

Na podstawie jakiej logiki?

Nic wyrafinowanego, termostat na gniazdku Wi-fi z Tasmota i dołożonym czujnikiem DS18b20 na powrocie obwodu CWU. Do tego prosta automatyzacja do działania tylko w dzień. Przy okazji pomiar zużycia energii.

   name: CWU
   heater: switch.gniazdo_kotlownia
   target_sensor: sensor.ds18b20_3_temperature
   min_temp: 35
   max_temp: 45
   ac_mode: false
   target_temp: 40
   cold_tolerance: 0.3
   hot_tolerance: 0.2
   away_temp: 18
   precision: 0.1
1 polubienie
  • sterowanie pompką CWU (włącza się na 3 minuty po zapaleniu światła w Łazience)
  • powiadomienie + zdjęcie z kamery ktoś dzwoni do drzwi
  • po otwarciu garażu po zachodzie słońca zapala się światło przed domem na 10 minut
  • zdarzało mi się nie zamknąć garażu więc teraz Jolka sama zamyka po 5 minutach po otwarciu (dla takiego rozwiązania koniecznie czujka żeby brama kogoś nie przygniotła)
  • powiadomienie że dom nie zamknięty na klucz (wejście do domu ma zaraz przy ulicy)
  • informacja że pralka skończyła pranie
  • gaszenie świateł gdy czujka ruchu nie wykryje ruchu przez kilka minut
  • włączenie radia rano w dzień pracujący po wykryciu ruchu w określonych godzinach
  • powiadomienie, że dzieci opuściły strefę szkoła (na czas pandemii nie potrzebne)
  • włączenie świateł po otwarciu garażu i kotłowni
  • dzwonek do drzwi włącza lampkę w salonie na czerwono (nigdy nie słyszeliśmy jak ktoś dzwoni)
  • wyłączenie zasilania TV, amplituner i dekoder jak czujka ruchu w salonie nie wykryje ruchu oraz jak wyłączony jest amplituner (zrobiłem to jak odkryłem że dekoder w trybie stan-by pobiera 8W! czyli tyle co dwie Jolki :slight_smile: )
  • włączenie wentylatora w łazience w zależnosci od wilgotności
  • termostat
  • włączenie blokowania youtube, instagram itp. w czasie lekcji zdalnych po przez AdGuard
  • żarówka yeelight + amblilight philips na imprezy domowe
  • powiadomienie że nie zamknięte okno na noc
  • powiadomienia o za niskiej lub wysokiej temperaturze (w razie jakby coś termostat nie zadziałał)
  • powiadomienie że jakiś czujnik temperatury nie dostępny przez 2 minuty (bo nie zadziała termostat)
    To tak z grubsza :wink:
    Piszcie, może podsuniecie jakieś nowe pomysły.
4 polubienia

U mnie taka logika słabo się sprawdza ponieważ główna łazienka w znacznej odległości od zasobnika wody. Więc pozostaję przy stałym utrzymywaniu zadanej temperatury.

Nie wymieniam wszystkich automatyzacji typu sterowanie oświetleniem, otwieranie bramy czy furtki. Ale co uważam za najbardziej wygodne, to aplikacja na zegarek. Najczęściej to z jego pomocą i komend głosowych korzystam z dobrodziejstw AIS i HA.

A widzieliście zapowiedź nowego interfejsu do tworzenia automatyzacji w HA?

Szok, ja wszystko przeniosłem na node reda ale jak tak będzie wyglądało tworzenie autamtyzacji w HA to chętnie wrócę.

Niezły koncept, połączenie z tymi kartami do przejścia między YAML, graficzną prezentacją, szablony i wszystko w jednym miejscu. Ewolucja dającą rewolucję. Super sprawa… Chyba odwlekę przesiadanie się na NR.

Fajnie ale :thinking: jak technicznie jest to zrealizowane? Musisz wiedzieć czy rygiel/rygle (zasuwa/y) jest w drzwiach.

U mnie na razie prostota - wyłącznie wiatraków (wentylatorów) gdybym na wieczór zapomniał, włączanie i wyłączanie globalne świateł (tagami).

Mam też komunikat Jolki na głośniku, że brama garażowa jest otwarta. Działa ale chciałbym aby powtarzała ten komunikat (powiedzmy co 30 minut) dopóki wciąż będzie otwarta. No i to nie chce zadzaiałać. Proszę ew. o sugestie.

U mnie automatyzacja na początku wyglądała tak

a tu masz jak odpalać co jakiś czas

A pozostałe przeniosłem do node-red czyli po zeskanowaniu NFC zrób to czy tamto

Triggerem powinien być szablon czasu, a warunkiem encja czujnika otwarcia bramy.

ok. ale co dokładnie (albo jak poprawnie) robi -repeat?

Taki szablon będzie odpalał automatyzację co 30 minut, przepisz to co u mnie i dodaj warunek sprawdzający encję czujnika bramy.

Na ryglu zamontowany magnez neodymowy a w środku zamka XIAOMI Mi Window and Door Sensor MCCGQ01LM zigbee. Działa nie zawodnie już kila miesięcy.

2 polubienia

U mnie wygląda to tak:

Sterowanie oświetleniem zewnętrznym domu
Sterowanie oświetleniem wjazdu
Sterowanie roletami
Sterowanie lampą w salonie
Sterownie taśmą RGB
Termostat, sterowanie pompą ciepła
Termostat, sterowanie klimatyzacją
i nie dokończone sterowanie bramami
oraz czujnik zalania piwnicy

Podczas wykonywania automatyzacji jola mówi w głośniku co robi.

Ja po za standardem czyli sterowaniem oświetleniem: automatycznym, przyciskami czy czujkami, mam:

Sterowanie ogrzewaniem podłogowym i piecem (Generic thermostat załączają piec i pompę)
Powiadomienia o listach w skrzynce na furtce
Automatyczne wyłączanie drukarki 3D po skończeniu drukowania
Powiadomienia o odbiorze śmieci
Poranne powitanie z informacja o dacie i pogodzie (załączane czujką ruchu)
Wyłączenie radia w salonie po włączeniu TV

W planach jeszcze sporo pomysłów :slight_smile:

1 polubienie

@Stravi - bardzo dziękuję za pomoc.

@Grubsztyk - jakie rozwiązanie zastosowałeś w skrzynce na listy? czy pogoda standardowa z systemu czy jakaś inna integracja?

Jako że mam dużą skrzynkę to wrzuciłem tam sonoff DW1, wysyła kod po podniesieniu klapy, automatyzacja wysyła powiadomienia i załącza przełącznik, aby nie było kolejnych komunikatów :slight_smile:, mam też daleko od domu furtkę ok 40m więc RF najlepiej się tu sprawdził.

Dołożę jeszcze jednego DW1 aby po wyjęciu listów wyłączał przełącznik.

Pogoda na razie z accuweather, ale już zbieram po mału graty na budowe stacji pogodowej :wink: