Pomysł na nowa funkcje

Witam.
Mam pomysł na nową funkcję.
Chodzi dokładnie o przypomnienia jakie śmieci musimy wystawić przed dom na następny dzień. (Segregowane itd)
Jakiś prosty konfigurator aby można było zaznaczyć kiedy jakie śmieci. Dobrze by było też aby można zrobic np. przy scenie “Dobranoc” aby Jolka powiedziala “Pamiętaj wystawić segregowane śmieci w poniedziałek” :slightly_smiling_face:

Jakiś prosty widget jakie śmieci będą za kilka dni do wystawienia też by się przydał.

Może dzięki temu wkoncu bym pamiętał o tym.

1 polubienie

Automatyzacja + karta kalendarza :slight_smile:

1 polubienie

Mam coś takiego jeśli ciebie to interesuje to mogę udostępnić konfigurację.
Bazuje to na Google calendar + template sensory, dodatkowo automatyzacją jeżeli jutro to wyślij powiadomienia wieczorem co pół godziny.

3 polubienia

Genialne :slightly_smiling_face:
Napisz instrukcje. :slightly_smiling_face:
Mam nadzieję że uda się to wykonać u mnie :slightly_smiling_face:

@Stravi bez problemu dodałeś google Calendar do bramki AIS?
Bo mii się nie udaje, a do testowego HA dodałem bez problemu.
W bramce AIS nie dostaje powiadomienie z linkiem i kodem aktywacyjnym.

Robiłem wg “jakiegoś” tutorial’a o ile mnie pamieć nie myli, było kilka różnic, ale udało mi się przebrnąć i to raczej nie była wina bramki/HA tylko nieaktualnego tutorial’a w zakresie pytań formularzy Google :slight_smile:

Miejmy nadzieję że dla ekipy AI-Speaker nie będzie problemem stworzenie własnej funkcjonalności :slightly_smiling_face: wtedy było by bez kombinowania i zewnętrznych połączeń.

Moja receptura na informacje na temat odbioru śmieci:

  1. Wymagana jest Integracja z kalendarzem Google
  2. W kalendarzu Google tworzymy tyle osobnych kalendarzy ile mamy rodzai śmieci, u mnie to wygląda tak:
    image
  3. Tworzymy pliki csv dla każdego z powyżej wymienionych kalendarzy z datami odbioru śmieci. Przykładowy plik to BIO.csv (718 bajtów)
  4. Tworzymy sensory dla każdego rodzaju śmieci - przykład w pliku sensors.yaml (677 bajtów)
  5. Sensory dodajemy do Lovelace. Osobiście użyłem custom component: button-card. Plik w załączniku: card.yaml (1,8 KB)
  6. Opcjonalne automatyzacje uzależniamy od wartości sensorów.
  7. Dla każdego sensora musimy wykonać odświeżenie(wywołanie serwisu update_entity) po północy.

Moje automatyzacje dla pkt. 6. i 7. są w pliku automations.json (10,4 KB)

1 polubienie

Ja zrobiłem wg tego
Najpierw zrobiłem na bramce AIS ale nie dostawałem powiadomienia z kodem.
Dzisiaj skopiowałem ustawienia z configuration.yaml:

google:
  client_id: xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx.apps.googleusercontent.com
  client_secret: oxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
  track_new_calendar: true 

do testowego HA i odrazu po restarcie dosatałem link
więc mam na 100% wszytsko dobrze zrobione, tylko coś bramka blokuje :upside_down_face:

EDIT
poszło, w folderze AIS wywaliłem .google.token i po restarcie od razu przyszło powiadomienie z kodem :slight_smile:

1 polubienie

Kalendarz to coś co mamy w TODO, chcemy dodać konfigurator z aplikacji, żeby każdy mógł łatwo dodać taką integrację bez potrzeby konfiguracji w YAML.

Z czasem mamy zamiar też dodać integrację z API Librusa (jeżeli dadzą nam dostęp) tak żeby na kalendarzu były dostępne plany zajęć dzieci.

5 polubień

O, na to czekam :slight_smile:

1 polubienie

Kiedy można się spodziewać integracji z kalendarzem google lub innym ewentualnie zwykły kalendarz z możliwością wgrania pliku np w formacie icalendar (.ICS)

Kalendarz Google mozesz sobie zintegrowac recznie, poprzez edycje pliku yaml. Sa instrukcje w necie - jedna podal Tomasz, druga jest na stronie HA (link). Jedyne co, to domyslna moglaby byc bardziej dopracowana - glownie chodzi o zapamietywanie rodzaju widoku (m-czny, agenda) oraz konfiguracje kolorow). Ja osobiscie uzywam Atomic Calendar Revive, zarowno do kalendarza googlowego jak i do zadan z Todoist.

Jako, że mamy już integrację z kalendarzem, to może odświeżymy temat?

Potrzebuję pomocy przy utworzeniu karty jak u Ciebie @Stravi jak przy obecnej integracji AIS z kalendarzem utworzyć encje do karty przycisków z licznikiem dni do terminu wywozu odpadów?
Czy liczniki można zrobić bez NR? Czy tworzyć sensory jak wcześniej? A wykorzystać sam ładudek ‘‘message’’ z kalendarza? Tylko jak?

image
Chciałbym skorzystać z wprowadzonej integracji z kalendarzem Google również do automatyzacji wypowiadania komunikatu dzień przed terminem wywozu. Może zebrać wszystkie pomysły na tę funkcjonalność przy obecnych środkach jakie daje asystent domowy?

Zmieniłem u siebie integrację “Google” na “AIS Kalendarze Google”, encje pozostały te same.
Moje automatyzacje to:

  • update sensorów po północy, można je oczywiście zastąpić również czasowym triggerem w automatyzacjach HA
  • wysyłanie powiadomień na telefon co 30 minut pomiędzy 20:00 a 22:00 - to tez jak najbardziej do ogarnięcia w automatyzacjach HA

Kod UI udostępniłem, ostatnio zmieniałem ikonki z FAS na MDI - pozbywałem się integracji FAS.
W razie problemów będę pomagać.

2 polubienia

Czy możesz wytłumaczyć jak działa w/g zapisu yaml sensor w Twojego przykładu?
Chciałbym to zrozumieć.

1 polubienie

Timestamp to czas od 1 stycznia 1970 roku.
Timestamp z kalendarza (koniec wydarzenia całodniowego) jest przeliczany na dni (86400 tyle mamy minut w dniu), od tego odejmujemy dni dzisiejszej daty, jeśli wydarzenie skończy się za mniej niż dzień (1.0) to znaczy że wydarzenie jest dzisiaj :slight_smile:
Reszta analogicznie.

Ostatni przypadek działa np. u mnie pod koniec roku, ostatnie gabaryty zabierają chyba w październiku i potem nie mam już żadnego wpisu w kalendarzu. Ani jeden if się nie spełni, więc wpadamy w else.
Przypadek ten powoduje też błąd w logach - nie ma wpisu w kalendarzu wiec nie ma czego obliczać - leci błąd, nie chciało mi się tego naprawiać, ale informuję że tak jest. Można to obejść np. dodając wpisy na następny rok 1 stycznia i potem je skasować jak już dostaniemy nowy harmonogram.

2 polubienia

Dzięki @Stravi edukacja z szablonów rozpoczęta:

1 polubienie

Encje sensorów utworzyłem. Teraz próbuję dodać custom:button-card do UI, ikony zamienione na mdi. Czy powinienem dodać coś do zasobów Lovelace? Co należy dodać w konfiguracji HA aby korzystać z Custom cards?
Czy chodzi o ten URL?


U siebie mam przez HACS zainstalowany, ale oczywiście odradzam ten sposób.


Zrób może wg instrukcji na githubie custom button card.