Sterowanie grzałką elektryczną CWU

Ciekawy pomysł z tym ściemniaczem , tylko pytanie co by trzeba było zastosować przy grzałce 3 kw? Chciałem uzyc stycznika do załączania grzałki ale opcja ze ściemniaczem wydaje sie ciekawa.

No chyba mocniejszy triak byłby potrzebny i większy radiator, ale i tak na maxa bym go nie włączał.
tzn. ten triak wytrzyma, ale temperatura będzie duża, może aktywne chłodzenie?

Chciałem się podzielic moim rozwiązaniem sterowania mocą grzałki w zależności od produkcji PV. Może komuś się spodoba. Zakupiłem 3 elementy tzn: Gniazdko wifi od chinczyka 20A za 23zł

Sterownik mocy Grzalki 4 kw z allegro za 40 zł

2 kanałowy beznapieciowy sterownik wifi za 60zł

Wpadlem na pomysł aby rozebrac panel sterowania mocy grzałki i wlutowac się sterownikiem beznapieciowym w przyciski, góra i dół tak aby włączenie switch1 powodowało regulację mocy w górę a switch2 w dół.

Generalnie działa to czasowo, 15 sekund zajmuje wysterowanie regulatora od 0 do 100% i od 100% do 0
Podzielilem czas co 10% i w ten sposób zmieniam moc grzałki która ma 2 kw.
Kilka automatyzacji i skryptow załatwia sprawę aby zawsze gdy jest nadprodukcja energii (co pokazuje mew01) grzałka grzała wodę o odpowiedniej mocy aby nie było poboru prądu z sieći.


4 polubienia

Przy można prosisz o wstawienie tych automatyzacji i skryptów w celu zapoznania się z logiką działania?Zaczynam budowę opartą o grzałkę 3 fazowa i licznik dwukierunkowy vcx niestety automatyzację to dla mnie jeszcze czarna magia.

KOnieczne jest wgrywanie innego softu, czy wystarczy wymiana triaka na mocniejszy i radiator?

można coś takiego gotowego kupić?

Hej, ja do grzałki na CWU używam shelly PM1. Max 3500 w i pomiar mocy. Kosztuje około 70 zł i działa bez zarzutu.

Ja używam Shelly 1 . Na 12 v . Włącza przekaźnik chyba 30 amper .

Cześć. Możesz mi powiedzieć jak to się u Ciebie sprawuję?

Szczerze to przepalił mi się, ale grzałkę miałem 3kW. Teraz jak jest bilansowanie godzinowe to wystarczy włączyć na 30 minut potem 30 minut wyłączyć i liczą jak byś nic do sieci nie oddał i nie pobrał.

Co powiesz na takie rozwiązanie?
Sterowane tym:https://allegro.pl/oferta/sciemniacz-zigbee-dla-aplikacji-tuya-ewelink-13775014527

Taka grzałka:
https://allegro.pl/oferta/sciemniacz-zigbee-dla-aplikacji-tuya-ewelink-13775014527

Jesteś pewny tego bilasowania godzinowego, jaki operator??

Cała Polska i wyglada to tak, ze w ciągu godziny masz bilansowanie pobór z oddaniem na 3 fazach. Możesz np dwiema fazami wprowadzam po 2kW czyli 4kWh w godzinie a na trzeciej fazie pobrac w tej samej godzinie 4kWh i wyjdzie na fakturze tak jak bys to pobrał bezpośrednio z falownika jako autokonsumpcja. Ja ENERGA i wszyscy operatorzy tak powinni mieć bo takie jest teraz prawo ( ustawa OZE), ale głowy np za PGE nie dam. Masz licznik czytany zdalnie? Jeżeli tak to powinieneś mieć ok. Jeżeli nie to składaj reklamacje.

1 polubienie

@Mdk Czy mógłbyś proszę podać konkretny model/aukcję czy cokolwiek innego na co zwrócić uwagę przy zakupie tego regulatora mocy? Kupowałem identyczny po obrazkach jednak przyszedł nieco inny i o ile świetnie reguluje mocą szlifierki czy wiertarki tak po podłączeniu do boilera na mocy innej niż 100 ekran gaśnie, grzałka nie działa. Testowałem też na dwóch czajnikach i dokładnie to samo.

No niestety. Kupiłem kolejne regulatory z dokładnie takim samym zdjęciem i dopiskiem modulosy (ten oficjalny sprzedawca już nie miał ich w swojej ofercie dostępnych) i jest to samo czyli nie regulują. Nie polecam tej zabawy. Testowałem na jeszcze jednym, takim ze zwykłym potencjometrem ręcznym i tam regulacja działa.

Zrób sobie regulator jak @bartik22 za radą @Cino111 - opis powyżej.
Łap linka, obecnie całe 13,55 +KW:
https://allegro.pl/oferta/smart-modul-sciemniacza-diy-agd-przelacznik-wifi-12521705800

Dzięki ale za wszelką cenę chcialbym uniknąć tego Tuya Convert. Generalnie napotkałem jednego człowieka w sieci i ten zrobi mi dedykowany sterownik na ESP8266 z ESPHome na BTA41(max. 40A) z detekcją zera sieci, z wbudowanym pomiarem mocy, dodatkowo z 1Wire na termometr i dwoma wyjściami 2A do sterowania np. pompką obiegową

Przekonamy się gdzieś we wrześniu jak będzie się to sprawowało.

1 polubienie

Możesz coś powiedzieć o cenie takiego urządzenia?

Umówmy się, że jak już dostanę, przetestuję i będzie to miało ręce i nogi, to powiem co i za ile, podam namiary na wykonawcę jeśli wyrazi zgodę itd. :slight_smile: Na ten moment powiem, że gdyby dodać koszty ściemniacza nie wliczając czasu na przerobki, gniazdka z pomiarem energii, jakiegoś modułu z dwoma przekaźnikami itd. to wyszłoby porównywalnie lub może trochę taniej niż ten projektowany sterownik.

4 polubienia