Obsluga sterownika do pieca - Salus 091FLRF / CC1101 na 868Mhz

Siemano, pod moj piec gazowy jest podpiety sterownik Salus 091FLRF. Odbiornik steruje przekaznikiem typu “normalnie otwarty” (wyprowadzenia COM oraz NO). Komunikacja odbywa sie radiowo na pasmie 868Mhz. Ktos ma jakis pomysl, jak z poziomu AIS / HA sterowac piecem, moze ktos ma taki sam sterownik i juz rozminil temat?:slight_smile:
Przyszly mi do glowy 3 opcje:

  1. Wlasna komunikacja radiowa na pasmie 868Mhz
  • zamowilem transceiver CC1101 (raster wyprowadzen mniejszy niz 2.54mm wiec lutowanie goldpinow nie bylo latwe) ale na razie nie wygooglalem jeszcze jak go kontrolowac z poziomu tasmota (poprzez esp8266 / esp32)
  1. Kontrola przekaznikiem za pomoca esp8266/esp32
  • sterownik jest mega prosty, wysyla tylko komunikaty do pieca ‘zacznij grzac’ oraz ‘przestan grzac’, nie steruje temperatura
  • na stykach przekaznika jest 230v oraz 20v - to mnie troche gub, nie bardzo rozumiem skad te 20v
  1. Adapter do gniazdka
    a) jesli odbiornik jest wylaczony, to piec nie dziala. Wiec teoretycznie mozna zastosowac “hacka” w stylu
  • na nadajniku ustawiam niska temperature, np 12 stopni, co w praktyce oznacza ze nadajnik non-stop wysyla polecenie grzania
  • jesli czujniki umieszczone w pokojach odnotuja odpowiednio wysoka temperature to AIS wylacza adapter w gniazdku, do ktorego podpiety jest odbiornik pieca - piec przestaje grzac
  • jesli temperatura spadnie ponizej okreslonej wartosci, AIS wlacza adapter w gniazdku, odbiornik zaczyna odbierac sygnal ‘grzej’ z nadajnika i kociol sie zalacza
    b) to wydaje sie byc najprostsze rozwiazanie - mam tylko obawy czy wielokrotne wylaczenie/wlaczenie zasilania nie popsuje odbiornika

Jakies pomysly, podpowiedzi?

Jeśli sterowanie Twojego pieca odbywa się na zasadzie włącz/wyłącz, to możesz wywalić cały ten serownik i załóż chociażby Shelly czy inny moduł na ESP8266 z przekaźnikiem. Nie widzę sensu pozostawiania pseudo sterownika. Nazwał bym go raczej termostatem programowalnym czasowo.
Bardziej ciekawi mnie jaki masz model pieca? Sterowanie gazówką na zasadzie włącz/wyłącz robiło się w starych modelach. Jeśli piec ma modulację płomienia, to warto było by to wykorzystać w jego sterowaniu.

Funkcjonalność, którą masz obecnie można dość łatwo osiągnąć w HA z jednym czujnikiem temperatury i modułem z przekaźnikiem.
Trzeba zacząć od modelu pieca…

Od razu napisze że nie mam jakiejś szerokiej wiedzy na temat pieców gazowych.
Kojarzę że większość lub wszystkie piece gazowe mają zawór trójdrożny na wyjściu zasilania, tak że możesz włączyć piec na stałe, a on będzie się wyłączał jeśli powrót będzie miał taką samą temperaturę jak zasilanie. Wtedy sterujesz tylko głowicami w pomieszczeniach czy też pętlami podłogówki.
Podaj może model twojego pieca i opisz instalacje CO w domu.

Piec jest niemlody, ok 10letni - Vitodens 111. Podczas przegladu pytalem sie serwisanta, powiedzial ze to jest mega prosty piec, nie ma innej opcji zdalnego sterowania niz sygnal wlacz/wylacz dla funkcji grzania. Nie mam podlogowki, ‘standardowa’ instalacja CO, czyli po prostu grzejniki :slight_smile: Na ta chwile sterowanie piecem wyglada nastepujaco

  • odbiornik podpiety pod piec
  • nadajnik, z prostym termostatem, moge zaprogramowac przedzialy czasowe dla progow temperatury (komfort oraz eko)
  • gdy nadajnik wysyla sygnal ‘grzej’, funkcja grzania sie zalacza. Gdy nadajnik nie wysyla sygnalu ‘grzej’ (lub odbiornik jest wylaczony), piec nie grzeje
  • nadajnik stoi w najchlodniejszym pokoju :slight_smile:

Mam sonoff rf, gdzies w szufladzie znajde tez pewnie sonoff basic. Zastanawialem sie nad ich uzyciem, ale nie bardzo wiem w jaki sposob mam to podlaczyc: wyjscie L/N sonoffa podpiete w miejsce, gdzie teraz mam wpiete kable COM/NO z odbiornika wydaje sie byc zlym pomyslem. Sorry, moze to lamerskie watliwosci, ale wolalbym nie uszkodzic pieca w sezonie grzewczym :slight_smile: Chcialbym tez uniknac otwierania pieca - w praktyce oznacza to ze chce sie podpiac pod kable, pod ktore w tej chwili jest podpiety odbiornik sterownika.

Podaj dokładny model.
Vitodens 111-W ma już całkiem spore możliwości, jest też Open Therm.

Dlatego trzeba być pewnym co się robi, a do tego potrzebny dokładny model pieca i przestudiowanie instrukcji.

P.S.
Serwisantom nie wierzę…

Mój serwisant mimo iż podczas corocznego serwisu sprawia wrażenie profesjonalisty to co do automatyki domowej nie miał zielonego pojęcia czy coś z moim Junkersem da się zrobić.

Model to po prostu vitodens 111, bez zadnych dodatkowych symboli (zatem nie 111-w ani nie 111-f). Mega prosty, temperatura pieca jest ustawiana pokretlem na piecu. Googlalem, nie znalazlem schematu :frowning: Na stronie producenta pisza juz tylko o nowszy modelu, 111-w

Na pierwszy rzut oka to jest Vitodens 111-W, więc zajrzałbym do środka czy jest przyłącze opisane w instrukcji - 2 piny do szyny komunikacyjnej.

Hmmm… moze i masz racje. Zmylilo mnie to ze pod 111-w google pokazywalo piec z panelem dotykowym.
Znalazlem instrukcje do https://www.hb-kotly.pl/files/1681530027/file/io_vitodens_111w__042012_.pdf. Tam nie ma informacji na temat instalacji elektrycznej, nie ma rozrysowanej szyny komunikacyjnej.

Zajrzyj tutaj:

Szukaj ‘Open Therm’.

Stravi ta instrukcja jest do nowszego.
Tu link do starszego:



Wygląda na to, że masz obsługę Open Therm, jest modulacja płomienia.
Można już soro z tym piecem zrobić:



Ale to przy grzejnikach chyba mało sensowne.
No chyba, że chcesz zbierać informacje z czujników zamontowanych w piecu…

Tak jak napisal @Cezary.K, moj piec to ta starsza wersja. Poczytalem linki, ktore wrzuciliscie, troche pogooglalem

  • OpenTherm Gateway - wyglada na to ze jest to projekt DIY, jakos nie czuje sie na silach
  • jest projekt OpenTherm Thermostat, ktory umozliwia uzycie ESP8266 do komunikacji z urzadzeniami zgodnymi OpenTherm. Mozna niby kupic gotowy OpenTherm Adapter ale strona od razu przekierowywuje do paypala, nie ma kalkulacji ceny dostawy :confused:

Nie bardzo wiem o co chodzi z ta regulacja plomienia ale mam wrazenie ze w przypadku mojej instalacji to bylby troche przerost formy nad trescia.

Wracajac do uzycia shelly/esp8266 do sterowania piecem. Jak pisalem, mam sonoff rf, jakas podpowiedz jak powinienem go podlaczyc do pieca? No chyba ze ktos ma doswiadzcenie w oprogramowywaniu CC1101 :slight_smile:

Sonoffy bym odpuścił, są słabo izolowane galwanicznie.
Osobiście szedł bym w moduł NodeMCU + moduł przekaźnika + czujniki ds18b20 i co tam jaszcze można wymyślać.

CC1101 - nie ma sensu tylko po to aby zwierać styk.
Zobacz na tym obrazku co robi Twój odbiornik regulatora?
obraz
Tak naprawdę zakłada i zdejmuje zworkę/mostek D.
Może to samo robić moduł Shelly. Łatwy do sflashowania, wkładasz w puszkę i jeszcze przełącznik ręczny/automat możesz zrobić.
obraz

NodeMCU mam :slight_smile: Modul przekaznika, np cos takiego: https://botland.com.pl/pl/przekazniki/8228-modul-przekaznika-1-kanal-styki-10a250vac-cewka-5v-5903351241229.html ?
Czy tez moze jakis “gotowiec” zintegrowany z esp8266, np https://allegro.pl/oferta/modul-przekaznika-5v-z-esp8266-wi-fi-arduino-8644677279 ?

Shelly - wystarczy wersja shelly-1?

Zaleta uzycia CC1101 jest taka, ze w sytuacji awaryjnej (gdy nie ma mnie w domu i cos sie stanie z Jolka), rodzina moze wciaz uzywac starego, oryginalnego sterownika :slight_smile:

Lepszy byłby z optoizolacją, działa już dla sygnału sterującego 3,3V jaki masz na sterowaniu z ESP8266 (NodeMCU).

Tak
Chodzi o ten styk:

Ja mam na SSRach


na “schemacie” mniej więcej tak:

1 polubienie

U Ciebie @Tomasz to co innego. Ty masz przewody pod napięciem to SSR załączy. Przy piecach gazowych masz styk bez napięciowy. Dajesz zwykły przekaźnik jak wskazał @Cezary.K i jest ok.

1 polubienie

Dokładanie kolejnego urządzenia, z kolejnym powiązaniem (zigbee2MQTT) nie uważam za zmniejszające ryzyko awarii.
Dlatego sugeruję dołożenie przełącznika fizycznego i podłączenie do zacisku SW w Shelly.
Czy dla zupełnej pewności do zaciosków w piecu.