Obsluga sterownika do pieca - Salus 091FLRF / CC1101 na 868Mhz

W tym przypadku pieca podajesz 230V - zobacz mostek “D”
obraz

To teraz poprosze o lopatologiczne wyjasnienie bo juz sie pogubilem :slight_smile: Wg instrukcji do pieca mostek nalezy usnaac w przypadku podlaczenia Vitotrol 100, jest to wymagane w przypadku uzycia przekaznika zewnetrznego?

Na ta chwile z pieca wystaja mi dwa przewody, podpiete pod odbiornik Salusa, pod zlacza COM oraz NO. Chcialbym wykonac cala operacje bez rozkrecania pieca.
Wiec rozumiem ze

  1. Opcja z przekaznikiem z postu Cezarego
  • kable, ktore normalnie byly podpiete pod zlacza COM/NO w odbiorniku Salusa, wpinam w gniazda COM/NO przekaznika. Mam racje?
  1. Opcja z Shelly-1
  • L oraz N to zasilanie. Ale nie mam pojecia jak zmapowac COM/NO na O/I

Shelly odpada, bo podasz napięcie na piec. Będzie dym :stuck_out_tongue_winking_eye:

Musisz dać moduł beznapieciowy np. https://allegro.pl/oferta/sonoff-dc-5-32v-sterownik-wifi-beznapieciowy-brama-8750287905?utm_medium=app_share&utm_source=facebook

Opcja z przekaznikiem z postu Cezarego

kable, ktore normalnie byly podpiete pod zlacza COM/NO w odbiorniku Salusa, wpinam w gniazda COM/NO przekaznika. Mam racje?

TAK

TAK - to to samo tylko inaczej oznaczone.

W środku jest przekaźnik.
obraz

Cino111 nie wprowadzaj w błąd.
Jeśli model pieca się zgadza, to zwarcie L do 1 uruchamia piec.
obraz
Shelly 1 ma jeden styk NO przekaźnika elektromechanicznego. Taki sam w swym działaniu jak w odbiorniku, który aktualnie pracuje z piecem.
obraz
Obraz z tej instrukcji:

czesc,
mam vitodens 100,
Sterowanie piecem jest on/off, usuwasz mostek i podpinasz np termostat pokojowy.
ja w to miejsce podpiąłem przekaźnik Sonoff DC mini 5V z wgrana tasmotą. Zasilany jest na 5V.


image

@Cezary.K nie wprowadzam w błąd. @badzio chce zamiast sterownika Salus podłączyć przekaźnik. Salus tylko zwiera styki, więc np. sonoff beznapięciowy. Ty patrzysz co można zrobić rozkręcając piec, a to trochę co innego. @badzio nie doczyta ( a zdarzało mu się :slight_smile: ) i spali piec.

Rozumię twoją troskę.
Czym różni się Shelly od Sonoff DC?
Shelly ma wbudowany zasilacz (przetwornicę AC-DC) więc nie potrzebuje zasilacza.
Nie zmienia to faktu, że w tym przypadku, operujemy napięciem 230V na zaciskach zarówno Sonoff`a DC, Shelly, odbiornika Salus i samego pieca. Ten piec nie ma do sterowania styku bezpotencjałowego. Jego sygnał sterujący to AC 230V. Pieca nie musi rozkręcać, bo i tak jest 230V na dwóch przewodach z niego wychodzących, co sam badzio zmierzył.

Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę ryzyko zasilania pieca i modułu z różnych faz…

Jasna sprawa. Nie chcę mącić. Nie czytałem wszystkiego dokładnie. Nie doczytałem, że do sterownika Salus idzie napięcie. Zostawiam temat fachowcom.

Przyznam sie szczerze, pogubilem sie w tym wszystkim :slight_smile:

  • na pewno nie chce rozkrecac pieca, tutaj @Cino111 ma racje
  • nie wiem czy musze w koncu usuwac mostek (co wymaga rozkrecenia pieca) czy tez nie. Zalozylbym ze jesli odlacze przekaznik ze sterownika Salusa i do tych samych kabli podepne inny przekaznik o takiej samej zasadzie dzialania (czyli z wyjsciem NO) to nie trzeba usuwac mostka
  • rozwiazanie @Grubsztyk wyglada ciekawie ale wymaga usuniecia mostka = rozkrecanie pieca
  • jesli chodzi o zasilanie pieca i sterownika z dwoch roznych faz - zamierzam wpiac nowy sterownik do tego samego gniazdka pradowego co aktualnie podpiety jest odbiornik Salus. A to gniazdko jest na tej samej fazie co piec
  • @Cezary.K jesli zdecydowalbym sie na Shelly - czy O mam podpiac w miejsce COM a I w miejsce NO?

Jutro jeszcze raz dla pewnosci zmierze jakie sa napiecia na wyjsciu z przekaznika. Zamowilem juz przekaznik polecony przez @Cino111 , zanim doczytalem kolejne watki w tej dyskusji :slight_smile:

Jeśli masz już podpięty sterownik to znaczy, że mostka w piecu już nie ma.
Jeśli kupiłeś ten sterownik co polecił @Cino111 to wszystko będzie ok możesz go podłączyć zamiast Salusa albo równolegle z nim.

To nie ma żadnego znaczenia w tym przypadku.

Zworki w piecu nie masz. Gdyby była, piec by się nie wyłączał po otwarciu styku w odbiorniku Twojego Salus`a.

P.S.
Zaczynam wątpić w Twoje umiejętności. Może Cino111 ma rację zabawę z 230V pozostaw fachowcom…

jak masz podpięty sterownik/termostat pokojowy to i tak nie masz tego mostka, piec działa jak ma zwarte L i 1, jak je przerwiesz to piec się wyłącza, wiec tym steruje sterownik.
To praktycznie zerowa ingerencja w piec, podmienisz tylko kabelek na nowy :wink: możesz też odłączyć sterownik i się podpiąć pod jego przewody do pieca.

Sonoff DC Mini 5V ma możliwość ustawienia stanu na NO (Normalnie otwarty) lub NC (Normalnie zamknięty), co jak dla mnie jest przydatne, bo po podłączeniu pieca na NO, jak sonoff jest wyłączony to piec też, no i jest zasilany 5V wiec nie zjarasz pieca, jak i przebicie nie będzie straszne.

1 polubienie

Panowie, z jakiego rozwiązania korzystacie do ustawiania temperatury dla pieca gazowego? Tablet na ścianie i aplikacja AIS czy jakiś sterownik temperatury np. ZigBee? Szukam czegoś np. jak termostat NEST:
https://allegro.pl/listing?string=termostat%20nest&bmatch=baseline-product-eyesa2-engag-dict45-hou-1-2-0717

U mnie na ta chwile jest mega proste rozwiazanie, automatyzacja w NODE-RED

  • ustawione godziny dzienne oraz nocne
  • ustawiona oczekiwana temperatura dzienna oraz nocna
  • sprawdzanie godziny oraz temperatury czujnika w pokoju i zalaczanie/wylaczanie grzania

W przyszlosci bede szukal czegos bardziej rozbudowanego, chcialbym aby brany byl pod uwage wiecej niz jeden czujnik, pora dnia, dzien tygodnia oraz obecnosc domownikow. Na ta chwile nie znalazlem nic, co spelnialoby moje oczekiwaina. Robienie tego w NR wydaje sie byc mocno uciazliwe , wiec chyba bede musial napisac cos samemu. Nawet wstepnie juz patrzylem RestAPI dla HA - pytanie tylko jak to zaprojektowac aby nie zabic serwera AIS zbyt czestym odczytywaniem ustawien :slight_smile:

Termostat scienny typu Nest wydaje sie miec najwiekszy sens, gdy chcesz ustawic temperature w konkretnym pokoju, masz glowice termostatyczna typu ‘smart’ oraz chcesz aby temperatura byla mierzona w odleglosci od grzejnika.

Najlepszym dla mnie rozwiązaniem byłby jakiś termostat ścienny bezprzewodowy ZigBee bo sam piec wysterować nie jest problemem. Szukam czegoś co pozwoli mi ustawiać, zmieniać temperaturę w pomieszczeniu i na tej podstawie sterować piecem np. SonOff’em DC lub innym beznapięciowym. Szukałem kompatybilnych sterowników w bazie urządzeń wspieranych przez ZigBee
( https://www.zigbee2mqtt.io/information/supported_devices.html ),
ale żaden nie jest u nas do kupienia (przynajmniej na dzień dzisiejszy). Nie mam pomysłu i pozostanie mi chyba kupić tablet i powiesić na ścianie…

To zależy co chcesz osiągnąć, bo jeśli dobrze zrozumiałem chcesz ustawić czujnik temperatury w 1 pomieszczeniu i na tej podstawie włączać/wyłączać piec?
Jeśli tak to kup dowolny czujnik temperatury Zigbee(oczywiście kompatybilny z Zigbee2MQTT) i podepnij go wraz z switchem przy piecu do generic_thermostat.

Chodzi mi o to, aby każdy śmiertelnik jak np. moja małżonka :grin: mogła sobie regulować temperaturą. Żeby widziała jaka jest temperatura w pomieszczeniu i jak za mała żeby mogła sobie ją podnieść. To o czym Ty piszesz @Stravi to już mam zrobione od roku i działa bez zarzutu. Moja małżonka jednak jak ma odpalać aplikację AIS i tam zmieniać temperaturę to powiem szczerze, że wolała by marznąć. Niecierpi technologii i nic na to nie poradzę. Dlatego szukam rozwiązania w postaci prostego sterownika bezprzewodowego żeby pokazywał temp. I można by było ją zmieniać.

Ok, rozumiem to taki termostat po Zigbee faktycznie chyba będzie dobrym rozwiązaniem - chociaż tańszym mogłoby być wysłanie SMSa do męża “daj cieplej” :slight_smile:
U mnie w domu udało się wypracować stałe temperatury na każde pomieszczenie, przeszkoliłem domowników z obsługi tableta/aplikacji AIS,ale i tak stwierdzili, że jakby coś to przyjdą.