Okno podglądu w konf. urządzeń AIS Dom

W związku z małą reorganizacją infrastruktury sieciowej w domu utraciłem możliwość podglądu interface-ów webowych urządzeń (nr. 1):

Po analizie sprawdziłem, że adres który wyświetla się ma na końcu odczytane IP i numer portu urządzenia którego web interface ma się wyświetlić.
W moim przypadku adresacja jest inna chciałem zapytać czy byłaby możliwość dorobienia pól na własny adres IP i port np. w okienku (nr. 2), tak aby te wartości były brane pod uwagę podczas wyświetlania zawartości okna.

Zrobiłem test - bez problemu dostaję się używając url z własnymi wartościami.
Mam nadzieję, że zrozumiale wyłuszczyłem mój problem/pomysł… :slight_smile:

Szczerze… nie. Może ktoś inny rozumie w czym problem.

Dlaczego straciłeś?

Dlaczego dorabiać coś nowego skoro auto proxy normalnie działa?

W płaskiej strukturze wszystko jest ok - 1 router, wszystko w tej samej podsieci i to działa.

Z uwagi na rosnącą ilość urządzeń zrobiłem kaskadę. Router główny (sieć 192.x.x.x) a w niej m.in. bramka AIS.
W tej podsieci znajduje się drugi router z siecią 10.x.x.x a w niej wszystkie urządzenia Tasmota, etc.
Z podsieci 10.x.x.x urządzenia mogą łączyć się z bramką AIS i MQTT, więc wszystko działa.

Dzięki przekierowaniu portów z sieci 192.x.x.x mogę wchodzić na urządzenia w sieci podrzędnej (10.x.x.x) ale bramka AIS bez zdefiniowanych adresów i portów nie daje rady.
Obejrzałem URL który pokazał mi się zamiast interface urządzenia i wynika z niego, że bramka poprawnie rozpoznaje IP urządzenia, ale z uwagi na fakt iż jest to sieć podrzędna nie jest w stanie wyświetlić interface graficznego urządzenia. Jednak jak zmienię ręcznie IP i port w tym URL dostaję się…
I chodzi mi o to abym mógł samodzielnie zmienić/dopisać adresy IP i porty aby w oknie podglądu widzieć interface tych urządzeń.

Mam nadzieję, że teraz jest to czytelniejsze :slight_smile:

2 polubienia

Tu masz wyjaśnienie jak działa auto proxy.

Możesz też spróbować z integracją Tasmota.
Działa po MQTT i standardowo urządzenie podpisane jest w HA z adresem IP.

Auto proxy ok ale jak podmienić adres na karcie urządzenia na bramce, żeby wyświetlała się jego strona?

Całe klu jest w tym ze tasmota publikuje inne IP niż to przez które można się na nie dostać z sieci głównej.
Przyklad:
Sonoff w podsieci jest pod adresem 10.1.1.113, żeby dostać się na niego z sieci głównej używam adresu 192.168.0.100:9113
I teraz żeby wkarcie urządzenia wyświetliła się tasmota @Piotr.eK chce wpisać 192.168.0.100:9113.

Wiec pytanie czy można ręcznie zmieniać i jeśli tak to jak adres IP z auto proxy na karcie urzadzen na bramce?

Czytając jak działa auto proxy również widzę wszystkie ograniczenia związane z różną podsiecią.
Dlatego zaproponowałem integrację Tasmota, może bardziej zaspokoi potrzebę wyświetlania adresu IP.
Takie encje są od razu dostępne:
obraz

Ale nie chce wyswietlac adresu IP tylko stronę ais-tasmota na karcie urządzenia.

IP znam :wink:

Wiem zagmatwane to :smiley: ale co poradzić.

Czytałeś?

Tak i jest to dla mnie jasne. Tylko nie chce mieć karty na dashboardzie.

Chce aby działały te karty które są zaimplementowane w Konfiguracja->Konfiguracja urzadzen AIS dom.

A żeby tak się stało musze ręcznie podać IP bo jest inne niż to które publikuje tasmota w mqtt.

To jeszcze przedstawię mój punkt widzenia…

To jest URL z okna podglądu. Końcowe wartości jak pisał @Cezary.K to IP i port. Będąc poza siecią domową wbiłem ten url i podstawiłem swoje dane - finalnie uzyskałem “wjazd” na Sonoffa.

https://dom-85685e63ee10172d.paczka.pro/api/ais_auto_proxy/eyJ0eXA
…vtauuuR5ZiZU/10.1.1.144/80/?

Na zdjęciu w 1-szym poście oznaczyłem pole nr. 2 (jest to pole m.in. edycji nazwy urządzenia).
Tam widziałbym możliwość opcjonalnego wpisania swoich danych - IP i port.

Normalnie nic by się nie zmieniło jeżeli przyjąć następujące założenie, że gdy pola są puste - auto proxy przyjmuje odczytane wartości IP, a jeżeli są wypełnione to korzysta z tych wpisanych.

Z mojego punktu widzenia wygląda to prosto, ale nie wiem jak jest od “zakrystii” - czy się da i czy ktokolwiek chciałby zrobić takie coś…
Oczywiście bez podglądu da się żyć - nie jest to dla mnie “must have”, ale myślę, że każdy kiedyś może dotrzeć do chęci odseparowania swojego smart home od reszty urządzeń lub zwyczajnie będzie chciał podzielić sieć bo ilość urządzeń będzie rosła…

Wyłącz NAT i przekierowanie portów na dodatkowym routerze i ustaw poprawny routing między sieciami ze wskazaniem na odpowiedni IP gatewaya. W sieci wewnętrznej dla adresacji z zakresu rfc1918 nie musisz nic natować, bo Ty kontrolujesz całą adresację i możesz zadbać o to, by nie było konfliktów.

Tak czytam o tych Twoich problemach i się zastanawiam, że chyba prościej było rozszerzyć maskę w sieci (z /24 na /23) i było by po kłopocie. Jeżeli miała powstać dedykowana podsieć dla urządzeń IoT to prościej w niej dać również HA i kontrolować do niego dostęp.

1 polubienie