Pierwsze urządzenie AIS

Właśnie znalazłem chwilę i podłączyłem do sieci gniazdko Sonoff S26 dystrybuowane przez AIS.
W pudełku nie znalazłem najmniejszej instrukcji jak się podpiąć tym gniazdkiem pod AIS.
Do tej pory nie wiem jak udało mi się wejść w tryb konfiguracji aby coś ustawić pod 192.168.4.1 ale się udało. Podałem dane swojej WiFi i zrestartowałem. Od tej chwili mam dostęp do WWW gniazdka po przydzielonym mu IP. Mogę starować tutaj ON/OFF.
Następnie wszedłem do konfiguracji MQTT i tam ustawiłem namiary na bramkę DEV1.
Urządzenie w AIS się nie pojawiło…
Sprawdziłem MQTT Explorerem i gniazdko nadaje do serwera MQTT na bramce.
Czy problem jest w tym, że na bramce mam MQTT ustawione na serwer lokalny SUPLI w celach integracji?

1 polubienie

Super. Dzięki. Niestety, nie udało się sparować gniazdka z AIS. Znaczy się AIS podjął się skonfigurowania parowania, ale po 5 próbie połączenia się ze skonfigurowanym gniazdkiem odpuścił.

Pokaż zakładkę konfiguracji MQTT w Tasmota…

Uzupełnij pole klient o unikalny identyfikator bramki.
W polu serwer wpisujesz IP na którym jest broker MQTT

Czyli jaki?
Wpisuję też IP. Komunikacja z modułu trafia na ten broker. Ale mnie się wydaje, że mój AIS w związku z włączeniem integracji z Suplą nasłuchuje brokera na serwerze Supli…

Wszystko jest w dokumentacji…

http://ai-speaker.com/docs/ais_iot_mqtt

Może nasłuchiwać kilku tematów…

Tematów tak, ale chyba nie dwóch różnych brokerów?

Ustawiłem w gniazdku brokera Supli i urządzenie zostało dodane.

1 polubienie

Oj, coś to nie logiczne… nie mając brokera Supli lokalnie a jedynie ten z serwera chmurowego nie dodam gniazdka AIS do bramki AIS?

@Goral64 W opisach naszych aukcji są podane linki do dokumentacji, poniżej info z aukcji z gniazdkami:

Screenshot from 2021-04-23 17-04-49

:slight_smile:

Wszystko chyba wina mojego niezrozumienia ustawienia integracji Supli z AIS i ustawienia MQTT :frowning:
Do teraz miałam ustawioną kiepską integrację, gdyż miałam włączone i skonfigurowane AIS SUPLA MQTT ale to nie dodawało mi żadnych urządzeń z Supli. Więc zamiast w integracji MQTT dodać bridge do brokera, z którego korzysta Supla to ja przełączyłem MQTT na broker Supli :frowning:
Teraz dopiero doczytałem o tym bridge do ustawienia w pliku mosquitto.conf i ruszyło.
Mam teraz i urządzenia Supli i gniazdko AIS.
Dobrze, że teraz wyszła moja głupota niż miałbym klnąć w przyszłym tygodniu przy konfiguracji bramki DEV3 :smiley:

2 polubienia

Twój przykład potwierdza, że koniecznie trzeba zaliczyć lekturę obowiązkową z dokumentacji projektu AIS.
Fajnie, że starasz się zrozumieć jak to wszystko działa. Zrozumienie, a nie odtwarzanie schematów jest kluczem do pełnego wykorzystania możliwości tego systemu.
Należy mieć na uwadze, że to maraton a nie sprint.

1 polubienie

Jak zaktualizować to gniazdko do najnowszej wersji tasmota 9.5?


Bo adres który jest wpisany domyślnie po wyjęciu z pudełka chyba nie działa bo nawet w przeglądarce wyskakuje że nie istnieje a w konsoli gniazdka

11:38:24.453 HTP: Serwer Web zatrzymany
11:38:24.456 UPL: http://ai-speaker.com/ota/dom/public_device.bin.gz 9.4.0(tasmota)
11:38:25.247 HTP: Aktywny serwer Web dom-3c9 z adresem IP 192.168.1.x
11:38:26.496 HTP: Serwer Web zatrzymany
11:38:27.247 HTP: Aktywny serwer Web dom-3c9 z adresem IP 192.168.1.x
11:38:28.499 MQT: stat/dom-3c9/UPGRADE = {"Upgrade":"Failed File Not Found (404)"}
11:38:33.957 WIF: Sprawdzanie połączenia...

Więc jaki powinienem tam adres wprowadzić bo na waszym ota jest najnowsza wersja tasmoty

To się zmieniło jakiś czas temu, teraz pobierasz z githuba
https://powiedz.co/ota/
i to chyba aktualnie nowy link:

https://github.com/sviete/AIS-Tasmota/releases/download/18/tasmota-PL.bin.gz

Najbezpieczniej pobierać pliki na komputer i aktualizować lokalnie.

Poczekam dla pewności na oficjalne stanowisko @jolki oraz czy da się zmienić nazwę (hosta) pod jaką wyświetla się gniazdko na ruterze na prostszą z dom-id bramki na inną oraz gdzie zapisuje się kopia konfiguracji?

A ja właśnie wgrywam GUI Generic Supli :smiley:

Niestety, ankietowy S26 po wyjęciu z pudełka, podłączeniu do sieci i wejściu na stronę 192.168.4.1 ma problem z połączeniem się z siecią WiFi :frowning:
Dane sieci weryfikowane po raz pierdyliardowy, a gniazdko radośnie komunikuje, że