Znikająca Tasmota na bramce

Dziś przez chwilę miałem zanik prądu w domu. Po powrocie zasilania wszystko wstało oprócz dwóch sonoff basic z wgraną AIS-Tasmotą 8.5.1. Kompletnie nie wiem o co chodzi, wszystkie sonoffy są tak samo skonfigurowane a tylko 2 znikneły z bramki.

W żaden sposób nie można było ich połączyć.

Zrobiłem update do AIS-Tasmota 9.1.0, zmieniłem frendly name na nowe, odpaliłem w konsoli Setoption19 1, i sonoff na chwilę pojawił się w integracjach i zniknął.

W logach jest to co poniżej, ale nijak nie wiem jak to rozumieć, może pomożecie?

Logger: homeassistant.util.logging

Source: util/logging.py:109
First occurred: 19:26:17 (255 occurrences)
Last logged: 19:45:16

Exception in availability_message_received when handling msg on ‘dom_FAFF84/tele/LWT’: ‘Online’ Traceback (most recent call last): File “/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.7/site-packages/homeassistant/components/mqtt/debug_info.py”, line 34, in wrapper _log_message(msg) File “/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.7/site-packages/homeassistant/components/mqtt/debug_info.py”, line 24, in _log_message messages = debug_info[“entities”][entity_id][“subscriptions”][ KeyError: ‘sensor.halina_sypialnia_status_6’
Exception in availability_message_received when handling msg on ‘dom_FAFF84/tele/LWT’: ‘Online’ Traceback (most recent call last): File “/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.7/site-packages/homeassistant/components/mqtt/debug_info.py”, line 34, in wrapper _log_message(msg) File “/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.7/site-packages/homeassistant/components/mqtt/debug_info.py”, line 24, in _log_message messages = debug_info[“entities”][entity_id][“subscriptions”][ KeyError: ‘switch.halina_sypialnia_6’
Exception in availability_message_received when handling msg on ‘dom_FAFF84/tele/LWT’: ‘Online’ Traceback (most recent call last): File “/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.7/site-packages/homeassistant/components/mqtt/debug_info.py”, line 34, in wrapper _log_message(msg) File “/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.7/site-packages/homeassistant/components/mqtt/debug_info.py”, line 24, in _log_message messages = debug_info[“entities”][entity_id][“subscriptions”][ KeyError: ‘sensor.halina_sypialnia_ds18b20_temperature_7’
Exception in availability_message_received when handling msg on ‘dom_FAFF84/tele/LWT’: ‘Online’ Traceback (most recent call last): File “/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.7/site-packages/homeassistant/components/mqtt/debug_info.py”, line 34, in wrapper _log_message(msg) File “/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.7/site-packages/homeassistant/components/mqtt/debug_info.py”, line 25, in _log_message msg.subscribed_topic KeyError: ‘dom_FAFF84/tele/LWT’
Exception in message_received when handling msg on ‘dom_FAFF84/tele/SENSOR’: ‘{“Time”:“2020-11-29T19:45:15”,“DS18B20”:{“Id”:“030797799739”,“Temperature”:22.38},“TempUnit”:“C”}’ Traceback (most recent call last): File “/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.7/site-packages/homeassistant/components/mqtt/debug_info.py”, line 34, in wrapper _log_message(msg) File “/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.7/site-packages/homeassistant/components/mqtt/debug_info.py”, line 24, in _log_message messages = debug_info[“entities”][entity_id][“subscriptions”][ KeyError: ‘sensor.halina_sypialnia_ds18b20_id_7’

Sprawdź czy tak masz ustawiony ‘Pełny temat’ w konfiguracji MQTT:
image

GroupTopic dom

Wgrany byl soft ais i ustawienia sa ok. Urzadzenia dzialaly od roku. Dzisiejsza awaria zasilania sprawila ze zniknely z bramki (nie ma ich w integracjach), wywolanie komendy SetOption 19 czy tez restart urzadzenia sprawia ze na chwile pojawiaja sie w integracjach i znikaja. Nie ma znaczenia jaki soft, probowalem z Ais 8.5.1, Ais 9.1.0 oraz Tasmota 9.1.0 zawsze to samo.
Pozostale sonoffy dzialaja z Ais 8.5.1 i nie ma problemu.

Taki objaw sugeruje problem z połączeniem z siecią, a nie z brokerem MQTT. Odpal przez przeglądarkę konsolę modułu z Tasmota i tam zobaczysz w czym problem.

Tasmota na urzadzeniah dobrze, w logach nie widze nic niepokojącego.

Właśnie doświadczyłem podobnego przypadku. Niedawno sflashowane gniazdko SP111 z Tasmota AIS 8.5.1 nie chce dodać się do mojej sieci Wi-Fi. Był restart AP pośredniczącego z routerem głównym w domu i gniazdko bez przerwy rozgłasza swoje AP “dom” nie przyjmuje nowego ustawienia dla domowej sieci wifi. Nie mam pomysłu, prawdopodobnie skończy się na twardym przywracaniu do poczętkowej konfiguracji Tasmota.
edit:
Zrobiłem reset ustawień Tasmota z GUI. Przez chwilę były dwa AP “dom” i “ESP”. Kliknąłem połącz z “dom” i nic - gniazdko martwe. Brak AP, brak reakcji na przycisk, nie świecą diody. Pozostaje rozkręcać, kabelki podłączyć i wgrywanie Tasmota.

Czym konfigurujesz to gniazdko telefonem czy laptopem?

Z przeglądarki na laptopie. A to ma znaczenie?

No to nie jest ten sam problem, u mnie soft AIS-Tasmota działa poprawnie, problem jest z integracją do HA, po prostu sonoff na chwile się pojawia i znika z integracji.

Tasmota działa poprawnie, SetOption włączone, GroupTopic jest dom, a dalej nie bangla, najbardziej irytuje to że nie są to nowe urządzenia, one działały z bramką od roku i nie było problemów.

Jakieś na pewno ma bo ja nie mogłem dodać urządzenia ani aplikacją na telefon ani przez przeglądarkę z telefonu. Zmieniłem więc na laptopa i bez problemu dodałem wszystkie urządzenia.

Dobrze wiedzieć na przyszłość. Oby nie trzeba było testować na nowo.