Integracja MQTT vs Tasmota - wersja v12.1+

W tym tygodniu aktualizowałem urządzenia ESP do nowej wersji Tasmota:

Jest tam informacja:

Removed dedicated MQTT Home Assistant discovery in favour of Tasmota Discovery and hatasmota

Czyli: Usunięto dedykowane wykrywanie MQTT Home Assistant na rzecz Tasmota Discovery i hatasmota

Wszystkie urządzenia miałem dodane do HA za pomocą integracji MQTT. Urządzenia nie znikły, ale kiedy dodałem nowe lub usunąłem dotychczasowe pojawił się problem. Urządzenie nie jest wykrywane zgodnie z powyższą informacją.

Skoro Twórcy wyłączają taką możliwość to próbuje wszystko przenieść na integrację TASMOTA.
Najważniejsza różnica: SetOption19 0
Szczegóły:

Ale pojawiły mi się pytania, może już ktoś to przerabiał.
Tak wygląda skonfigurowanie połączenia Mqtt w Tasmota w dwóch różnych urządzeniach:

  1. Urządzenie działające pod integracją MQTT i Tasmota
    Bez tytułu2
  2. Urządzenie nowe (bez uzupełnienia User i Password) działa pod integracja Tasmota
    Bez tytułu1

Bez wpisywania danych User i Password integracja TASMOTA wykryła urządzenie.
Czy tak powinno być? Czy powinno się ustawić User/Password?
Nie trzeba również ustawiać GroupTopic1 dom. (działa na domyślnym GroupTopic1 tasmotas)

Na niektórych urządzeniach zauważyłem przerywanie połączenia MQTT i WiFi:
Bez tytułu3

Zastanawiam się czy ustawienie połączenia pod integracje MQTT i Tasmota jednocześnie może powodować zakłócenia?

To było do przewidzenia, we wcześniejszych wersjach była już preferowana ta integracja, pisałem o tym tu - Integracja Tasmota w AIS - ale odpowiedzi się nie doczekałem.

To są dane używane do połaczenia z brokerem MQTT i to jest wymagane aby integracja Tasmota - Home Assistant działała, to ten warunek:

  • Tasmota devices’ MQTT setting configured to communicate with the MQTT broker.

Czyli konfiguracja brokera MQTT pozwala się podłączyć każdemu bo user i hasło nie jest sprawdzane przy połączeniu urządzenia do brokera MQTT.

Chyba nie do końca rozumiesz jak to działa, połaczenie do brokera MQTT jest wymagane zawsze, czy do wczesniejszej integracji czy do obecnej integracji, napewno nie ma możliwości aby te integracje działały jednocześnie bo o tym decyduje parametr SetOption19 0.

1 polubienie

Dzięki @macek za odpowiedz.

Do 12 wersji w Tasmota działały obie integracje właściwie (przez wybór SetOption19 0 co jest jasno opisane w dokumentacji).

Oczywiście czytałem zapis:

Tasmota devices’ MQTT setting configured to communicate with the MQTT broker.

Stąd moje pytanie odnośnie User i Password. W DEV3 od AIS mam skonfigurowany broker (integracje) MQTT - jest podany login i hasło:
Bez tytułu5

Czy to jedyne miejsce konfiguracji brokera? Czy w tle nie pracuje jeszcze jakiś broker mosquitto? Integracja (broker) MQTT ma ustawione hasło, a powyższe gniazdko AIS bez ustawionego hasła i loginu również pracuje?

Z tym się zgodzić nie mogę, ponieważ na gniazdku AIS ustawiłem:

  • parametr SetOption19 odpowiadający za protokół wykrywania urządzenia SetOption19 0
  • oraz reguły wysyłające wiadomość po wciśnięciu przycisku na gniazdku:
Rule1 ON switch1#state DO publish stat/%topic%/SWITCH1 %value% ENDON ON switch1#state=1 DO Power1 TOGGLE ENDON
Rule2 ON Mqtt#Connected do publish2 homeassistant/binary_sensor/%deviceid%_switch1/config {"name":"Gniazdko_AIS_przycisk","state_topic":"stat/%topic%/SWITCH1","payload_on":1,"payload_off":0,"availability_topic":"tele/%topic%/LWT","payload_available":"Online","payload_not_available":"Offline","device_class":"power","force_update":true,"unique_id":"%deviceid%_switch1","device":{"identifiers":["%deviceid%"]}} ENDON

I urządzenia działa na dwóch integracjach:

Tylko integracja MQTT nie wykrywa nazwy urządzenia, ale po wysłaniu reguły przedstawiającej w HA przycisk SWITCH1 dodało jako nieznane urządzenie.
Po wciśnięciu przycisku widzę reakcje w integracji MQTT i efekt w integracji TASMOTA (załączenie przekaźnika). Stąd moje pytania z pierwszego postu.

To jest konfiguracja połączenie AIS do brokera MQTT, AIS jako klient łączy sie do brokera (serwera) MQTT.

Oczywiście, w tle na bramce jest uruchomiony broker MQTT - Mosquitto.

Szczerze, nie wiem po co dodajesz reguły, standardowo wszystko działa bez reguł, mam gniazdko z Tasmota 8.2 (integracja MQTT) i gniazdko z Tasmota 9.5 (integracja Tasmota) i wszystko działa zgodnie z oczekiwaniem. Usuń reguły i się przekonaj.