💩 Brak dostępu przez WWW

Nie mam już sił i pomysłów jak z tym sobie poradzić. Mam niby najszybszą i najbardziej wypasioną bramkę AIS czyli PRO1 ale ta jej moc jest bezradna wobec tego, że co jakiś czas przeglądarka traci połączenie z bramką i to czasem na kilka minut! Czasem dane się w ogóle nie wczytują, czasem wczytują się jakbym ściągał film na modemie z 1995 roku.
Czasem wydaje mi się jakby to było bez wyraźnej przyczyny (na tablecie pojawia się domyślna zakładka lovelace), a czasem jest tak jak teraz, czyli muszę zmieniać nazwy 55 urządzeniom Zigbee bo proces aktualizacji wywala w kosmos aktualizację stanów encji urządzeń Zigbee, i po kilku zmianach nazw lovelace melduje, że utracił połączenie z serwerem.
Spotkał się ktoś z czymś takim? A jeśli tak to czy sobie z tym jakoś poradził?
Myślałem, że jak sobie poustawiam wszystko i nie będę w tym grzebał to będzie to samograj, ale jak widać u mnie to cały czas sprzęt specjalnej troski :frowning:

Myślę, że Twoje kłopoty są poza bramka a w sieci lokalnej i jej konfiguracji.

Czyli wg Ciebie to połączenie kablowe pomiędzy komputerem a bramką przez switch w tej samej podsieci jest źle skonfigurowane i stąd przeglądarka na komputerze traci połączenie z bramką?
Ale już to samo połączenie komputer - bramka po ssh działa bezproblemowo i tu sieć jest dobrze skonfigurowana?

Nie robisz sobie backupu pliku z konfiguracji urządzeń zigbee? (configuration.yaml w folderze z2m)
Bo to o to chodzi tak? To tracisz przy aktualizacji?

EDIT.
druga sprawa, czy w momencie jak to się dzieje, że nie chce się wczytać dashboard i muli to próbowałeś wejść przez inne przeglądarki? może masz zaśmieconą

EDIT2.
Jak masz po aktualizacji taki problem to czy nie możesz kliknąć przywrócenia backupu? Po to się go robi :slight_smile:

Podejrzewam że backup jest przywrócony.
A problem z encjami po aktualizacji pojawia się co jakiś czas.
Dlatego póki co wstrzymuje się z aktualizacją. :slightly_smiling_face:

1 polubienie

Ale jaki problem?
Jak wywala plik konfiguracji z2m to go podmieniasz restarujesz i koniec tematu
i najlepiej usunąć database.db, utworzy się nowy po restarcie, tam też się śmieci zbierają i to moze być problem

1 polubienie

Ile masz urządzeń w sieci komputerowej? Z tego co pamiętam masz Ubiquiti, coś może w logach kontrolera się pokazuje. Musisz drogą eliminacji dochodzić rozwiązania problemów. Bez pewności, że sprzęt sieciowy działa dobrze i przeglądarka nie jest problemem nie zdiagnozujesz głębszych przyczyn.
Osobiście podejrzewam połączenie z Supla, tylko Ty masz chyba tak specyficzna konfigurację Z2M.

Nie wywala. Wszystko mam, tylko nie aktualizują się stany. Widget climate nie wyświetla ustawień głowicy termostatu pomimo, że w logach widać, że zigbee2mqtt aktualizuje dane w mqtt. Czujniki otwarcia/zamknięcia to samo, nie pokazują aktualnego stanu. Przekaźniki też nie pokazują aktualnego stanu, ale sterowanie działa, mogę włączyć przekaźnik, ale kontrolka statusu wraca na OFF pomimo, że urządzenie jest ON, tym samym aby je wyłączyć trzeba dać na ON i szybko z powrotem na OFF.
To się dzieje. Któryś z Was tu na grupie poradził, żeby zmienić nazwę urządzenia zigbee i to się naprawi dla tego urządzenia. I tak faktycznie się dzieje, ale za cholerę nie wiem dlaczego się tak dzieję i za drugą cholerę dlaczego muszę to robić, mam 55 urządzeń zigbee to w cholerę czasu zajmuje a jeszcze wywalić potrafi połączenie przeglądarki z ais (powtarzam, ssh działa, www jest niedostępne z każdej innej przeglądarki i urządzenia).
Już od dawna mam wyłączoną integrację Supli z zigbee2mqtt aby wyeliminować ten czynnik ze źródeł problemów. Aczkolwiek z samą Suplą też jest problem, o którym pisałem gdzie indziej.

usuń database.db - zmień jego nazwę, jak nie pomoże to sobie przywrócisz.
potem pełny restart całej ramki
jak masz retained to wszystko jest zapisywane,
zmieniając nazwe tworzysz nowe rekordy a stare są też… błędne koło
sprubuj
ścieżka:
/data/data/pl.sviete.dom/files/home/zigbee2mqtt/data

To teraz mnie zaskoczyłeś, takie rzeczy nie powinne mieć miejsca - najlepiej usunąć database.db., no chyba, że bramka AIS dedykowana jest dla osób technicznych. Od kiedy używam HA i dodatku Home Assistant Add-on: Zigbee2mqtt nigdy nie było potrzeby “kombinowania” przy i po upgradzie Zigbee2MQTT, cały proces jest odpowiednio przygotowany dla zwykłego użytkownika, przykład poniżej:

image

Pod spodem konfiguracja Z2M jest rozbita na kilka plików konfiguracyjnych (configuration.yaml, devices.yaml, groups.yaml) co również eliminuje kilka potencjalnych problemów.
Czasami lepiej podpatrzyć jak to robią inni i po prostu skopiować (poprawić co jest źle) niż wymyślać na nowo.

Ale zdajesz sobie sprawę, że w database.db jest tylko informacja o sparowanych urządzeniach, ale nie ma w niej “friendly name”, które zmieniam właśnie po to żeby HA łaskawie zaczął uaktualniać lovelace?

@Goral64 - włącz pełen debug i czytaj co się dzieje z tymi encjami. Może znajdziesz coś co nas naprowadzi na przyczynę.

@macek Zgadzam sie jak najbardziej,
nie wiem czy te problemy nie wywołał użytkownik :slight_smile: jest problem i staram sie pomóc

@Goral64
Tak zdaję sobie sprawę,
chodzi o spowodowanie ponownego nawiązania połączenia / wyczyszczeniu cache czy jak chcesz to nazwij.
Plik configuration, w nim masz wszystkie nazwy i ten plik masz trzymać jako backup,
Jakie zmienianie nazw… to jakieś druciarstwo, nie rozumiem co robisz.
i nie odpowiedziałeś na to:

druga sprawa, czy w momencie jak to się dzieje, że nie chce się wczytać dashboard i muli to próbowałeś wejść przez inne przeglądarki? może masz zaśmieconą

Jak masz po aktualizacji taki problem to czy nie możesz kliknąć przywrócenia backupu? Po to się go robi :slight_smile:

Ja też nie mówię, że nie przyczyniłem się do tego stanu rzeczy. Ale chciałbym zakumać czym. Bramkę AIS mam tylko i wyłącznie do interfejsu dla urządzeń Supli oraz urządzeń zigbee. Jeśli nie mogą z jakichś powodów pracować razem, to mi bramka jest niepotrzebna.

Mnie się to też nie podoba, ale skoro pomaga to nie mam innego wyjścia. Chyba, że Twój sposób się sprawdzi.

Odpisałem ale nie wprost, że nie mogę się także wtedy połączyć z innych urządzeń/przeglądarek.

OK, czyli jak mi się to wszystko pozawiesza po aktualizacji czy jakimś restarcie to wystarczy przywrócić backup ustawień i wszystko wróci do normy?

No jest to backup konfiguracji, z2m również,
jak aktualizacja coś Ci wyczyściła/naspisała (chociaż nie powinna) to przywracasz ostatni działający backup…

raz miałem cos podobnego,
jak miałem niestandardowe komponenty chyba, i coś namieszane w yaml karty, to wchodząc na nią była zwiecha,
To może być to?
na nowo na czysto ustawić karte może? :slight_smile:

suple masz przez chmure jako bridge? U mnie co chwila był jakiś problem.
Od kiedy mam lokalnie po mqtt nie miałem żadnego problemu,
supla rządzi się swoimi prawami w chmurze

O ile przywrócenie konfiguracji inicjuje nowe procesy odświeżające dane to może i pomoże.

To nie może być to. Informacja o utracie połączenia pojawia się bez względu na to na jakiej karcie jestem.

Wszystko mam lokalnie.

Co do Supli - od 10 miesięcy zero problemów. Mam kilka urządzeń w chmurze i kilka lokalnie na Supli na Qnap. Razem z Dev1

3 polubienia

Też nie mam, dopóki nie zrestartuję AIS…

@Goral64 - śmiem twierdzić, że problemy, które opisujesz nie dotyczą bramki AIS PRO, a są jedynie problemami, które sam stworzyłeś w swojej sieci i konfiguracji “twojego inteligentnego domu”.
Dodatkowo nawet nie próbujesz słuchać dobrych porad innych użytkowników tego forum:


Cofnij się w czasie 3 dni i zacznij od rozwiązania problemów z siecią i może w końcu uwierzysz, że ten projekt może działać :wink: - skup się na przyczynach a nie na skutkach.
image

Masz kilka bramek - zmiana nazwy hosta to nic trudnego:

1 polubienie

Oczywiście, pod warunkiem, że się powiedzie. Otóż zrobiłem zmianę nazwy każdej bramki, ale niestety nie sprawdziłem czy zadziałały :frowning: A nie zadziałały!
Po każdej zmianie nazwy hosta i restarcie okazuje się, że nazwa hosta przyjmuje radośnie AIS-DOM, na jaką bym nie próbował zmienić…


a po restarcie


Zapewne to moja wina, ale nie bardzo wiem jak popełniona? :frowning:
I żeby nie było, że nie daję sobie pomóc, przez wywołanie usługi w narzędziach developerskich efekt nie jest lepszy :frowning: