馃挬 Brak dost臋pu przez WWW

Nie mam ju偶 si艂 i pomys艂贸w jak z tym sobie poradzi膰. Mam niby najszybsz膮 i najbardziej wypasion膮 bramk臋 AIS czyli PRO1 ale ta jej moc jest bezradna wobec tego, 偶e co jaki艣 czas przegl膮darka traci po艂膮czenie z bramk膮 i to czasem na kilka minut! Czasem dane si臋 w og贸le nie wczytuj膮, czasem wczytuj膮 si臋 jakbym 艣ci膮ga艂 film na modemie z 1995 roku.
Czasem wydaje mi si臋 jakby to by艂o bez wyra藕nej przyczyny (na tablecie pojawia si臋 domy艣lna zak艂adka lovelace), a czasem jest tak jak teraz, czyli musz臋 zmienia膰 nazwy 55 urz膮dzeniom Zigbee bo proces aktualizacji wywala w kosmos aktualizacj臋 stan贸w encji urz膮dze艅 Zigbee, i po kilku zmianach nazw lovelace melduje, 偶e utraci艂 po艂膮czenie z serwerem.
Spotka艂 si臋 kto艣 z czym艣 takim? A je艣li tak to czy sobie z tym jako艣 poradzi艂?
My艣la艂em, 偶e jak sobie poustawiam wszystko i nie b臋d臋 w tym grzeba艂 to b臋dzie to samograj, ale jak wida膰 u mnie to ca艂y czas sprz臋t specjalnej troski :frowning:

My艣l臋, 偶e Twoje k艂opoty s膮 poza bramka a w sieci lokalnej i jej konfiguracji.

Czyli wg Ciebie to po艂膮czenie kablowe pomi臋dzy komputerem a bramk膮 przez switch w tej samej podsieci jest 藕le skonfigurowane i st膮d przegl膮darka na komputerze traci po艂膮czenie z bramk膮?
Ale ju偶 to samo po艂膮czenie komputer - bramka po ssh dzia艂a bezproblemowo i tu sie膰 jest dobrze skonfigurowana?

Nie robisz sobie backupu pliku z konfiguracji urz膮dze艅 zigbee? (configuration.yaml w folderze z2m)
Bo to o to chodzi tak? To tracisz przy aktualizacji?

EDIT.
druga sprawa, czy w momencie jak to si臋 dzieje, 偶e nie chce si臋 wczyta膰 dashboard i muli to pr贸bowa艂e艣 wej艣膰 przez inne przegl膮darki? mo偶e masz za艣miecon膮

EDIT2.
Jak masz po aktualizacji taki problem to czy nie mo偶esz klikn膮膰 przywr贸cenia backupu? Po to si臋 go robi :slight_smile:

Podejrzewam 偶e backup jest przywr贸cony.
A problem z encjami po aktualizacji pojawia si臋 co jaki艣 czas.
Dlatego p贸ki co wstrzymuje si臋 z aktualizacj膮. :slightly_smiling_face:

1 polubienie

Ale jaki problem?
Jak wywala plik konfiguracji z2m to go podmieniasz restarujesz i koniec tematu
i najlepiej usun膮膰 database.db, utworzy si臋 nowy po restarcie, tam te偶 si臋 艣mieci zbieraj膮 i to moze by膰 problem

1 polubienie

Ile masz urz膮dze艅 w sieci komputerowej? Z tego co pami臋tam masz Ubiquiti, co艣 mo偶e w logach kontrolera si臋 pokazuje. Musisz drog膮 eliminacji dochodzi膰 rozwi膮zania problem贸w. Bez pewno艣ci, 偶e sprz臋t sieciowy dzia艂a dobrze i przegl膮darka nie jest problemem nie zdiagnozujesz g艂臋bszych przyczyn.
Osobi艣cie podejrzewam po艂膮czenie z Supla, tylko Ty masz chyba tak specyficzna konfiguracj臋 Z2M.

Nie wywala. Wszystko mam, tylko nie aktualizuj膮 si臋 stany. Widget climate nie wy艣wietla ustawie艅 g艂owicy termostatu pomimo, 偶e w logach wida膰, 偶e zigbee2mqtt aktualizuje dane w mqtt. Czujniki otwarcia/zamkni臋cia to samo, nie pokazuj膮 aktualnego stanu. Przeka藕niki te偶 nie pokazuj膮 aktualnego stanu, ale sterowanie dzia艂a, mog臋 w艂膮czy膰 przeka藕nik, ale kontrolka statusu wraca na OFF pomimo, 偶e urz膮dzenie jest ON, tym samym aby je wy艂膮czy膰 trzeba da膰 na ON i szybko z powrotem na OFF.
To si臋 dzieje. Kt贸ry艣 z Was tu na grupie poradzi艂, 偶eby zmieni膰 nazw臋 urz膮dzenia zigbee i to si臋 naprawi dla tego urz膮dzenia. I tak faktycznie si臋 dzieje, ale za choler臋 nie wiem dlaczego si臋 tak dziej臋 i za drug膮 choler臋 dlaczego musz臋 to robi膰, mam 55 urz膮dze艅 zigbee to w choler臋 czasu zajmuje a jeszcze wywali膰 potrafi po艂膮czenie przegl膮darki z ais (powtarzam, ssh dzia艂a, www jest niedost臋pne z ka偶dej innej przegl膮darki i urz膮dzenia).
Ju偶 od dawna mam wy艂膮czon膮 integracj臋 Supli z zigbee2mqtt aby wyeliminowa膰 ten czynnik ze 藕r贸de艂 problem贸w. Aczkolwiek z sam膮 Supl膮 te偶 jest problem, o kt贸rym pisa艂em gdzie indziej.

usu艅 database.db - zmie艅 jego nazw臋, jak nie pomo偶e to sobie przywr贸cisz.
potem pe艂ny restart ca艂ej ramki
jak masz retained to wszystko jest zapisywane,
zmieniaj膮c nazwe tworzysz nowe rekordy a stare s膮 te偶鈥 b艂臋dne ko艂o
sprubuj
艣cie偶ka:
/data/data/pl.sviete.dom/files/home/zigbee2mqtt/data

To teraz mnie zaskoczy艂e艣, takie rzeczy nie powinne mie膰 miejsca - najlepiej usun膮膰 database.db., no chyba, 偶e bramka AIS dedykowana jest dla os贸b technicznych. Od kiedy u偶ywam HA i dodatku Home Assistant Add-on: Zigbee2mqtt nigdy nie by艂o potrzeby 鈥渒ombinowania鈥 przy i po upgradzie Zigbee2MQTT, ca艂y proces jest odpowiednio przygotowany dla zwyk艂ego u偶ytkownika, przyk艂ad poni偶ej:

image

Pod spodem konfiguracja Z2M jest rozbita na kilka plik贸w konfiguracyjnych (configuration.yaml, devices.yaml, groups.yaml) co r贸wnie偶 eliminuje kilka potencjalnych problem贸w.
Czasami lepiej podpatrzy膰 jak to robi膮 inni i po prostu skopiowa膰 (poprawi膰 co jest 藕le) ni偶 wymy艣la膰 na nowo.

Ale zdajesz sobie spraw臋, 偶e w database.db jest tylko informacja o sparowanych urz膮dzeniach, ale nie ma w niej 鈥渇riendly name鈥, kt贸re zmieniam w艂a艣nie po to 偶eby HA 艂askawie zacz膮艂 uaktualnia膰 lovelace?

@Goral64 - w艂膮cz pe艂en debug i czytaj co si臋 dzieje z tymi encjami. Mo偶e znajdziesz co艣 co nas naprowadzi na przyczyn臋.

@macek Zgadzam sie jak najbardziej,
nie wiem czy te problemy nie wywo艂a艂 u偶ytkownik :slight_smile: jest problem i staram sie pom贸c

@Goral64
Tak zdaj臋 sobie spraw臋,
chodzi o spowodowanie ponownego nawi膮zania po艂膮czenia / wyczyszczeniu cache czy jak chcesz to nazwij.
Plik configuration, w nim masz wszystkie nazwy i ten plik masz trzyma膰 jako backup,
Jakie zmienianie nazw鈥 to jakie艣 druciarstwo, nie rozumiem co robisz.
i nie odpowiedzia艂e艣 na to:

druga sprawa, czy w momencie jak to si臋 dzieje, 偶e nie chce si臋 wczyta膰 dashboard i muli to pr贸bowa艂e艣 wej艣膰 przez inne przegl膮darki? mo偶e masz za艣miecon膮

Jak masz po aktualizacji taki problem to czy nie mo偶esz klikn膮膰 przywr贸cenia backupu? Po to si臋 go robi :slight_smile:

Ja te偶 nie m贸wi臋, 偶e nie przyczyni艂em si臋 do tego stanu rzeczy. Ale chcia艂bym zakuma膰 czym. Bramk臋 AIS mam tylko i wy艂膮cznie do interfejsu dla urz膮dze艅 Supli oraz urz膮dze艅 zigbee. Je艣li nie mog膮 z jakich艣 powod贸w pracowa膰 razem, to mi bramka jest niepotrzebna.

Mnie si臋 to te偶 nie podoba, ale skoro pomaga to nie mam innego wyj艣cia. Chyba, 偶e Tw贸j spos贸b si臋 sprawdzi.

Odpisa艂em ale nie wprost, 偶e nie mog臋 si臋 tak偶e wtedy po艂膮czy膰 z innych urz膮dze艅/przegl膮darek.

OK, czyli jak mi si臋 to wszystko pozawiesza po aktualizacji czy jakim艣 restarcie to wystarczy przywr贸ci膰 backup ustawie艅 i wszystko wr贸ci do normy?

No jest to backup konfiguracji, z2m r贸wnie偶,
jak aktualizacja co艣 Ci wyczy艣ci艂a/naspisa艂a (chocia偶 nie powinna) to przywracasz ostatni dzia艂aj膮cy backup鈥

raz mia艂em cos podobnego,
jak mia艂em niestandardowe komponenty chyba, i co艣 namieszane w yaml karty, to wchodz膮c na ni膮 by艂a zwiecha,
To mo偶e by膰 to?
na nowo na czysto ustawi膰 karte mo偶e? :slight_smile:

suple masz przez chmure jako bridge? U mnie co chwila by艂 jaki艣 problem.
Od kiedy mam lokalnie po mqtt nie mia艂em 偶adnego problemu,
supla rz膮dzi si臋 swoimi prawami w chmurze

O ile przywr贸cenie konfiguracji inicjuje nowe procesy od艣wie偶aj膮ce dane to mo偶e i pomo偶e.

To nie mo偶e by膰 to. Informacja o utracie po艂膮czenia pojawia si臋 bez wzgl臋du na to na jakiej karcie jestem.

Wszystko mam lokalnie.

Co do Supli - od 10 miesi臋cy zero problem贸w. Mam kilka urz膮dze艅 w chmurze i kilka lokalnie na Supli na Qnap. Razem z Dev1

3 polubienia

Te偶 nie mam, dop贸ki nie zrestartuj臋 AIS鈥

@Goral64 - 艣miem twierdzi膰, 偶e problemy, kt贸re opisujesz nie dotycz膮 bramki AIS PRO, a s膮 jedynie problemami, kt贸re sam stworzy艂e艣 w swojej sieci i konfiguracji 鈥渢wojego inteligentnego domu鈥.
Dodatkowo nawet nie pr贸bujesz s艂ucha膰 dobrych porad innych u偶ytkownik贸w tego forum:

Cofnij si臋 w czasie 3 dni i zacznij od rozwi膮zania problem贸w z sieci膮 i mo偶e w ko艅cu uwierzysz, 偶e ten projekt mo偶e dzia艂a膰 :wink: - skup si臋 na przyczynach a nie na skutkach.
image

Masz kilka bramek - zmiana nazwy hosta to nic trudnego:

1 polubienie

Oczywi艣cie, pod warunkiem, 偶e si臋 powiedzie. Ot贸偶 zrobi艂em zmian臋 nazwy ka偶dej bramki, ale niestety nie sprawdzi艂em czy zadzia艂a艂y :frowning: A nie zadzia艂a艂y!
Po ka偶dej zmianie nazwy hosta i restarcie okazuje si臋, 偶e nazwa hosta przyjmuje rado艣nie AIS-DOM, na jak膮 bym nie pr贸bowa艂 zmieni膰鈥

a po restarcie

Zapewne to moja wina, ale nie bardzo wiem jak pope艂niona? :frowning:
I 偶eby nie by艂o, 偶e nie daj臋 sobie pom贸c, przez wywo艂anie us艂ugi w narz臋dziach developerskich efekt nie jest lepszy :frowning: