Podmieniłem cc2531 na conbee II i się zaczęło

Jeśli nic się w czujniku nie zmienia, to na zigbee2mqtt pojawia się payload co ok. 5h 45m. Przynajmniej jeśli chodzi o czujniki SNZB-04. Innych bateryjnych urządzeń końcowych zigbee nie mam.
Natomiast w przypadku Sonoff Mini payload wysyłany jest co ok. 4 minuty (3,98 minuty).

U mnie od wersji 19 i przy użyciu CC2531 działa wszystko bardzo niestabilnie… i jestem już przekonany że to nie dla mnie… to zabawka i tyle… brak pewności kiedy kończą się baterie w czujnikach. O tyle w czujnikach ruchu to mały problem bo po prostu przestanie działać ale czujki alarmowe czy zalania to już poważny problem… nie zmieniam swojego zdania i jednak pozostanę docelowo przy kablu a Zigbee to dla jakiś ledów które mają małe znaczenie… Raczej zdecyduję się na Satel Integra + ETHm+ w połączeniu z AIS do odczytu stanów czujek ruchu i alarmowych wykorzystywanych w automatyzacjach. Kolejna sprawa to te żarówki np. Ikea Tradfrii, inne zresztą też mają jedną zasadniczą wadę! Po powrocie zasilania żarówka cały czas świeci… trzeba by dodatkowe automatyzacje do wszystkiego robić. Do mieszkania może i zdało by to egzamin ale w domu to już musi być coś bardziej stabilnego.

Z tymi bateriami to nie ma tragedii. Raczej rzadko się zdarza, żeby bateria sobie nagle wyzionęła ducha. Jest to jakiś proces. Więc nawet jeśli będziesz miał jakieś drobne problemy to nie powinieneś przegapić wymiany baterii.
Proponuję natomiast aktualizację zigbee2mqtt do wersji 1.20.0 i powinna stabilność wrócić.

To nie dla mnie sprawdzanie ile baterii jeszcze zostało. Wiem można to ogarnąć przez automatyzacje ale…
System ma być zrobiony raz dobrze i zapomina się o nim ma tylko działać stabilnie.
Napisałem że OD wersji 1.19 zaczęły się problemy. Mam 1.20 i wcale stabilność nie wróciła.

@ Iron
U mnie na DEV3 miałem w tych wersjach softu podobną niestabilność na CC2531 i postanowiłem zamówić Conbee2. Chyba Celina przywiozła go osobiście bo następnego dnia wylądował w paczkomacie. Przejście na nowy koordynator odbyło się bez większych problemów
poza koniecznością ponownego skasowania i dodania 3 urządzeń bateryjnych. Zrobiłem też błąd nie usuwając grup utworzonych na poprzednim koordynatorze i teraz nie da się usunąć i figurują jako puste wpisy w yaml. Poza tym zdecydowanie lepsze LQI wszystkich 30 urządzeń, natomiast na utworzenie mapy czekam długo pow. 5 minut. Piszę to dlatego abyś się nie poddawał bo dopieszczenie systemu rodzi się w bólach i poprzez błędy. Mam trochę urządzeń sterowanych z-wave i tam dopiero miałem dyskotekę ale po ogarnięciu od roku mam spokój.

A jakiś błąd Ci wyświetla?

Nie pokazuje błędów, natomiast jedna z 2 posiadanych kostek Cube pokazuje na mapie brak połączenia z koordynatorem lub routerami sygnału ale wykonuje wszystkie przypisane automatyzacje i reaguje na polecenia.

Tu nie chodzi o to czy się poddaję czy nie bo testuję różne rozwiązania od lat na AIS żeby później wybrać najlepsze do użycia w domu. Mam sporo urządzeń na Zigbee i do tej pory od chyba roku w miarę to działało a teraz jedna aktualizacja popsuła wszystko. Nie mam zamiaru inwestować w Conbee2 za 170 zł jeśli na CC2531 wszystko do tej pory działało i LQI mam bardzo dobre gdyż mam kilka routerów. Nie mam też chęci i czasu po rozbudowie systemu dla domu biegać i parować wszystko od nowa bo jedna aktualizacja wszystko zepsuje…
Nie mam też zamiaru pilnować że trzeba wymienić baterie w czujnikach… To takie moje wnioski po dłuższym używaniu urządzeń Zigbee… Już postanowione żadnych wifi czy zigbee - tylko kabel. Może w kilku miejscach jakieś ledy na wifi czy zigbee albo GetWired…

Szczerze mówiąc to dziwę się że w ogóle brałeś pod uwagę możliwość realizacji alarmu w oparciu o rozwiązania bezprzewodowe. Przecież o nie ma żadnych atestów. O podatności na zakłócenia nie wspomnę. Zigbee jest fajne do podpięcia czujników, termometrów, sterowania oświetleniem, zasłonami czy roletami. Przenośność tych urządzeń to wielki komfort modyfikacji systemu natomiast takie rozwiązanie na pewno nie nadaje się do ochrony mienia. Połączenie Satela z AiS to bardzo dobre rozwiązanie ja tak mam i jestem mega zadowolony. Korzystam z czujek alarmowych, steruje wyjściami centrali a nawet za pomocą Satela integruję się z innym systemem który niema wprost integracji do HA. co do Zigbee2mqtt do wydaje mi się że to nie jest problem z wersją tylko musisz szukać przyczyny problemów w swojej instalacji. Miałem 1.19 mam 1.20 w międzyczasie zmieniłem CC2531 na Conbee II i nawet przez moment nie zauważyłem żadnych problemów. A mam 26 urządzeń czyli wcale nie tak mało.

To mnie najbardziej interesuje: co masz podłączone do wyjść centrali? może sterujesz światłami (przez przekaźniki)? Może masz ściemniacze?

@Iron korzystasz z rozwiązania przewodowego, w jaki sposób realizujesz ściemnianie świateł? Na modułach Wi-Fi i Zigbee to proste, “przez” kabel nie bardzo wiem jak to ogarnąć.

Nie brałem pod uwagę rozwiązania bezprzewodowego do alarmu. Raczej wykorzystanie czujek przewodowych podpiętych pod Integrę do ochrony mienia a przy okazji w automatyzacjach HA zapalających światło itp… czujki dymu itp na zigbee które akurat mam są raczej do informowania o zdarzeniu bo same mają sygnalizator a pod HA jako dodatek ale tutaj niestety nie działa to stabilnie więc docelowo i tak będą czujki przewodowe pod integrę.

jszkiela napisał:

Miałem 1.19 mam 1.20 w międzyczasie zmieniłem CC2531 na Conbee II i nawet przez moment nie zauważyłem żadnych problemów.

Problemy u mnie i u Irona zaczynają się po zaniku napięcia. Miało to miejsce tak na CC2531 jak i wczoraj podczas burzy po awarii zasilania na Conbee. Część urządzeń się “zgubiła” a np. żarówki powłączały się a nie mam możliwości podłączyć wszystko pod UPS-a. Czyli zigbee nie wstaje a poprzednio wstawało.
Co do alarmu to pełna zgoda nie mam co prawda Satela a DSC ale zachowując autonomię alarmu wykorzystuję jego czujki ruchu do sterowania oświetleniem, bariery IR do dodatkowej ochrony obwodowej i kamery do monitorowania z wykorzystaniem bramki AIS.

Za pomocą wyjść Integry steruję bramami, furtką oraz częścią oświetlenia ale tylko tym on/off. Oświetleniem ściemnialnym i RGB steruję z Grentona który mi jeszcze pozostał w wąskim zakresie. Mam 3 moduły przewodowe RGBW bo miałem pociągnięte przewody oraz jeden Z-wave Fibaro (Grenton ma Z-wave) Ale teraz jak kupiłem Conbee II i PRO 1 chce się pozbyć Grentona do końca i RGBW zrobić po Zigbee (dłuższy czas testuję jeden moduł Gledopto o którym pisałem wcześniej na forum) lub po Z-wave ale wtedy muszę dokupić dongla Z-wave i 3 moduły Fibaro co razem wyjdzie drożej niż Gledopto. Plusem Fibaro jest to że można sterować jednocześnie wszystkimi kanałami a Gledopto albo RGB albo białe.

Ja korzystam właśnie z czujek Satela ma potrzeby automatyzacji włączających światło we wszystkich pomieszczeniach komunikacyjnych i łazienkach i to działa.

Czujki dymu lub gazy nie założył bym sobie po zigbee - za duże ryzyko. Na szczęście mam puszczone przewody i wszystkie te czujki mam przewodowo.

1 polubienie

Czyli do wyjść niskoprądowych Integry masz podłączony przekaźnik 12V, przez który sterujesz obwodem ~230V?

Tak, oświetleniem steruję z wyjściem tranzystorowym Modułu INT-PP za pomocą przekaźnika który jest na szynie DIN lub w puszcze instalacyjnej. Natomiast bramami i furtkę steruję bezpośrednio wyjściem przekaźnikowym modułu INT-PP bo tam potrzeba podać 12V albo tylko zamknąć obwód.

No toście offtopa mi tu wywalili, że hej :slight_smile:

Wybacz ale nie zapominamy o Tobie :grinning:.

W sumie to mam chyba już wszystko ogarnięte. Conbee działa bez problemów, łączność ze wszystkimi modułami Zigbee jest, 5 sieciowych i 27 bateryjnych, pozostaje tylko obserwować jakość. Dzisiaj stwierdziłem, że jeden czujnik nie zmienił stanu na zwarty po zamknięciu okna. Dopiero otworzenie i zamknięcie ustawiło prawidłowy stan na zamknięte. Jeszcze nie wiem z czego to wynikło, ale będę obserwował dalej.

U mnie od wczoraj po wyjęciu i włożeniu dongla na razie działa drugi dzień i nagle automatyzacje które nie działały kilka dni zaczęły działać… właśnie o tej niestabilności pisałem wcześniej…