Pomocnicy, automatyzacje

Cześć! :slight_smile:

Kod taki jak poniżej:
{{ (state_attr(‘input_datetime.wylacznik_czasowy_nawilzacza’, ‘timestamp’) | int | timestamp_custom(‘%H:%M’, True)) }}
Zwraca mi godzinę do przodu względem aktualnego czasu.

{{ states(‘sensor.time’) }} działa poprawnie.
Co mogę zrobić, żeby zwracało jednakowy czas? Oczywiście nie chcę zmieniać czasu na bramce. W tej chwili muszę ustawiać wszelkie wyłączniki o godzinę w tył

Witamy na forum.

Gorąca prośba, jak wpisujesz kod/logi na forum to wstaw nad i pod kodem trzykrotnie odwrócony znak apostrofa ```
Czyli ten znajdującym się pod klawiszem tyldy.
Czyli ten pod klawiszem ESC.
Nad pierwszym wierszem i pod ostatnim.

Ten kod to jest dla automatyzacji w HA?
Było by łatwiej pomóc gdybyś opisał założenia i cel automatyzacji.

Celem automatyzacji jest uzyskanie wyłącznika czasowego z poziomu dashboardu bez konieczności wchodzenia w automatyzację. Czyli: wpisuje czas i o danej porze urządzenie się wyłącza, gdy automatyzacja jest włączona.
Kod jest wyzwalaczem automatyzacji HA zaczerpnięty z zakładki “pomocnicy” strony AIS. Wstawiłem jedynie moją encję.
Problem jest taki, że zwraca mi niewłaściwa godzinę (1 do przodu), gdy testuję w Szablonach Narzędzi Deweloperskich. Szukam jak najprostszego rozwiązania :slight_smile:

{{ (state_attr(‘input_datetime.wylacznik_czasowy_nawilzacza’, ‘timestamp’) | int | timestamp_custom(‘%H:%M’, True)) }}

Może takie coś chcesz zrobić:

image

Po kliknięciu na obszar: Zaplanowane wyłączenie
otwiera się okno gdzie definiuję określony czas wyłączenia:

image

Wtedy masz to wszystko z dasboardu…

1 polubienie

Tak kombinuję i myślę, że możesz wykorzystać usługę input_datetime.set_datetime wprost do wywołania z dashboardu, która ustawia wartość dla pomocnika będącego wyzwalaczem automatyzacji.

@Piotr.eK - tak to masz zrobione?

Wykorzystuję pomocnika:

i automatyzację:

alias: Wyłącznik czasowy AIS1
description: ''
trigger:
  - platform: time
    at: input_datetime.timer_wylaczenia_ais_1
condition: []
action:
  - type: turn_off
    device_id: 975f03cb4cdbd6e3ec62545cdc3aaefe
    entity_id: switch.gniazdo_ais_1
    domain: switch
  - service: ais_ai_service.say_it
    data:
      text: Gniazdko AIS numer jeden zostało wyłączone.
mode: single

Chyba nic nie pominąłem :slight_smile:

1 polubienie

@Piotr.eK Takie rozwiązanie jest dla mnie świetne, ale mam rozbieżność czasu. Ustawione na 19:00, a realizacja o 20:00. Przesunięcie o 1h. W Szablonach tak samo pokazuje czas realizacji. Macie jakieś pomysły na to?

Z dozą pewnej nieśmiałości zapytam, strefę czasową masz prawidłowo ustawioną?

Ustawienia-> System-> Ogólne

Zakładam że bramka DEV3 ?

Sprawdziłbym godzinę na wyświetlaczu bramki, godzinę w samym androidzie i w HA.
Wszędzie powinna być taka sama… dalej to co napisał powyżej @Cezary.K
Ponadto poszukaj czy jakaś automatyzacja, skrypt nie wprowadza Ci jakiegoś przesunięcia… bo taka funkcja też jest…
Więcej na chwilę obecną pomysłów nie mam…

Cześć! Dzięki za odpowiedzi, problem został ominięty. Lekko wprowadziłem w błąd samego siebie, traktując twoją automatyzację jednakowo z moją. Moja różniła się jednym szczegółem - w wyzwalaczu miałem kod z mojego z pierwszego posta. Zmodyfikowałem go z tutoriala ais. Jednak gdy odwołuje się bezpośrednio do pomocnika w edytorze wizualnym, problem nie występuje.
Z ciekawości sprawdzę te godziny jak wrócę z pracy. Dzięki za pomoc :slight_smile: