Czas na bramce DEV3 z Home Assistant Supervised (zły czas, zła data)

Prawdopodobnie przez częste resety lub inne problemy które mnie dopadły zmienił się czas i data na bramce DEV3 z Home Assistant Supervised. Wiem, że czas można było zmienić z poziomu Androida, ale czy idzie go zmienić z DEV3 z Home Assistant Supervised?

@Cezary.K przeglądałem wcześniej ten wątek ale nie znalazłem informacji jak z poziomu HA Supervised zmienić datę i czas. To nie jest kwestia tylko ustawienia UTC lub lokalizacji.
Data nie aktualizuje się automatycznie jak na Androidzie.

Oczywiście przełączając się na Androida tam mam taką możliwość, ale z poziomu HA lub Terminala nie znalazłem.

System Information

version core-2024.4.3
installation_type Home Assistant Supervised
dev false
hassio true
docker true
user root
virtualenv false
python_version 3.12.2
os_name Linux
os_version 6.1.55-ophub
arch aarch64
timezone Europe/Warsaw
config_dir /config
Home Assistant Community Store
GitHub API ok
GitHub Content ok
GitHub Web ok
GitHub API Calls Remaining 5000
Installed Version 1.34.0
Stage running
Available Repositories 1399
Downloaded Repositories 1
Home Assistant Cloud
logged_in false
can_reach_cert_server ok
can_reach_cloud_auth ok
can_reach_cloud ok
Home Assistant Supervisor
host_os Debian GNU/Linux 11 (bullseye)
update_channel stable
supervisor_version supervisor-2024.04.0
agent_version 1.5.1
docker_version 24.0.6
disk_total 116.9 GB
disk_used 6.9 GB
healthy true
supported true
supervisor_api ok
version_api ok
installed_addons Terminal & SSH (9.13.0), File editor (5.8.0), AIS Cloudflared (0.1.13), Node-RED (17.0.12), Mosquitto broker (6.4.0), Home Assistant Google Drive Backup (0.112.1)
Dashboards
dashboards 2
resources 0
views 6
mode storage
Recorder
oldest_recorder_run 8 kwietnia 2024 17:30
current_recorder_run 20 kwietnia 2024 16:25
estimated_db_size 502.60 MiB
database_engine sqlite
database_version 3.44.2

Taki opis daje niewiele użytecznych informacji. Co to znaczy w konkretach? Podałem link, bo tam już są kroki jakie można wykonać na początek w celu diagnozy problemu (jakiegoś chyba podobnego). Ale nie wiadomo nawet czy Twój problem jest podobny i czego dokładnie dotyczy.

Problem udało mi się rozwiązać przełączając się na pierwotny system AIS (bez karty SD), wejść w ustawienia Androida i zaktualizować datę i godzinę. Po przełączeniu z powrotem na HA Supervised, czas i data były aktualne. Ale mimo wszystko szukam podpowiedzi jak to zrobić z poziomu obecnie używanego systemu.

Nie podałeś informacji czy data i czas z poziomu systemu hosta czyli Armbiana był prawidłowy czy też może problem był w samym HA. Ciężko o diagnostykę jeśli usuwa się skutki bez poszukiwania przyczyny. A jeśli nadal będziesz z lubością odcinał zasilanie bramce, to problemy będą pewniakiem a ryzyko krytycznego uszkodzenia struktury plików niemal na życzenie. Kwestia szczęścia, zwłaszcza przy systemie na karcie SD.

Po sprawdzeniu komendą timedatectl problem dotyczył zegara RTC.
A wynikał w wyłączenia bramki na parę dni (tak zakładam - bo data była opóźniona tylko o 3 dni)
Czy znasz sposób aktualizacji zegara RTC z HA Supervised lub terminala?

Z tą lubością to trochę przesadzasz … od miesiąca walczę z zawieszaniem się bramki (wszystko opisałem w osobnym wątku … link)

Odpaliłem szklaną kulę…

Po pierwsze sądzę, że bramka, czy tam tv-box, który jest bazą sprzętową dla bramek AIS nie ma RTC podtrzymywanego bateryjnie.
Jeśli się mylę to wymień baterię podtrzymującą pracę zegara CMOS.

Po drugie stawiam na to, że pierwotną przyczyną był zanik zasilania, który dotknął nie tylko bramkę, ale też urządzenia dostarczające internet (router, modem itd.), w wyniku czego bramka wystartowała bez dostępu do internetu i czas się nie zaktualizował automatycznie.

Jeśli zgadłem okoliczności, to następnym razem wykonaj normalny restart OSa korzystając z zaawansowanego menu restartu HA.

Nie wiem czy to pomoże - nie mam podobnego sprzętu, by poeksperymentować, ale na sprzęcie bez RTC podtrzymywanego bateryjnie na świecie działa co najmniej kilkadziesiąt tysięcy instalacji HA (a myślę, że ta liczba grubo przekracza 100 tys. tylko nie każdy ma włączoną pełną analitykę), a mimo to podobne problemy nie są powszechne (może to kwestia Armbiana pod spodem instalacji Supervised na bramkach AIS?), więc sugeruję eksperyment taki jaki sugeruję - przy rozruchu OSa teoretycznie czas powinien zostać automatycznie zaktualizowany z internetu.


A i jeszcze tak na zaś - można wykorzystać, to że instalacja jest Supervised
i użyć chrony z pulą pl.pool.ntp.org, ale najpierw by wypadało zrobić testy by się upewnić, że system sobie z tym samodzielnie nie radzi.

1 polubienie