­čÄë Przeniesienie konfiguracji z AIS do Home Assistant Supervised

:tada: Przeniesienie konfiguracji z AIS do Home Assistant Supervised

W poprzednim wpisie: :tada: Home Assistant Supervised na DEV3 i PRO1 opisali┼Ťmy jak uruchomi─ç na bramce AIS Home Assistant Supervised.

W tym wpisie opiszemy jak przenie┼Ť─ç konfiguracj─Ö z AIS do Home Assistant Supervised.

:warning: Procedura jest do┼Ť─ç skomplikowana i niestety mo┼╝e wymaga─ç sprawdzania log├│w i dostosowywania konfiguracji (opisane poni┼╝ej).
Dlatego mo┼╝e si─Ö okaza─ç, ┼╝e pro┼Ťciej i skuteczniej jest r─Öcznie przeklei─ç konfiguracj─Ö naszego dashboardu i wpisy z configuration.yaml a nast─Öpnie doda─ç/skonfigurowa─ç integracje. Czyli ┼éatwiejsze mo┼╝e si─Ö okaza─ç przeniesienie konfiguracji r─Öcznie.

1. Uruchamiamy bramk─Ö w systemie Android

Wyci─ůgamy kert─Ö SD / pendrive USB z systemem Armbian i restartujemy bramk─Ö.

2. Usuwamy integracje AIS

Tych integracji nie ma w HA wi─Öc musimy je usun─ů─ç przed wykonaniem kopii konfiguracji.

3. W┼é─ůczamy kopie zapasowe HA w konfiguracji AIS

Edytujemy plik configuration.yaml - na jego końcu dodajemy wpis:

backup:

4. Sprawdzamy konfiguracje po zmianach i uruchamiamy ponownie HA

5. Wykonujemy kopie zapasow─ů w AIS

Po ponownym uruchomieniu systemu w Ustawienia Ôćĺ System

mamy now─ů opcj─Ö - Kopie zapasowe:

prechodzimy tam i wykonujemy now─ů kopi─Ö zapasow─ů:

6. Pobieramy kopie zapasow─ů z AIS

Po wykonaniu kopii zapasowej pobieramy j─ů na sw├│j komputer:

7. Uruchamiamy bramk─Ö w systemie Armbian / Home Assistant Supervised

Wkładamy kertę SD / pendrive USB z systemem Armbian i restartujemy bramkę.

8. Przywracamy konfiguracj─Ö systemu z kopii zapasowej

W Home Assistant Supervised przechodzimy do Ustawienia Ôćĺ System Ôćĺ Kopie zapasowe. nast─Öpnie klikamy trzy kropki na g├│rze strony po prawej stronie i wybieramy ```Prze┼Ťlij kopie zapasow─ů``

podajemy lokalizacj─Ö do pliku pobranego w punkcie 5 i wczytujemy dane z kopii

zaznaczamy nasz─ů kopi─Ö i wciskamy przycisk Restore:

zatwierdzamy operacj─Ö ponownie wybieraj─ůc RESTORE:

Po tym Home Assistant Supervised powinien uruchomi─ç si─Ö z konfiguracj─ů z AIS.

Co je┼Ťli si─Ö nie uruchamia?

Niestety istnieje spore ryzyko, ┼╝e konfiguracja z kopii AIS nie b─Ödzie z jakigo┼Ť powodu pasowa┼éa HA.
┼╗eby pozna─ç ten pow├│d musimy sprawdzi─ç logi, w tym celu logujemy si─Ö do bramki po ssh:

ssh root@ais-dom

lub 

ssh root@<IP-BRAMKI>

przechodzimy do folderu z konfiguracj─ů homeassistant:

cd /usr/share/hassio/homeassistant

sprawdzamy id kontenera docker z home assistant komend─ů:

docker ps

restartujemy kontener komend─ů docker restart z pocz─ůtkiem identyfikatora kontenera:

docker restart <CONTEINER ID>

i sprawdzamy co si─Ö dzieje w logach HA komend─ů:

tail -f home-assistant.log

Eliminujemy problem, restartujemy kontener, sprawdzamy logiÔÇŽ i tak do skutuk - a┼╝ si─Ö uruchomi.

Je┼╝eli nie jeste┼Ťmy w staie uruchomi─ç Home Assistant na kopii z AIS

To czy┼Ťcimy .storage i configuration.yaml restartujemy kontener raz jeszcze:
rm -rf .storage rm configuration.yaml

i zaczynamy od pocz─ůtku:

PS

Pami─Ötajmy, ┼╝e jeste┼Ťmy na etapie testowania nowej architektury systemu, b─Ödziemy jeszcze zmienia─ç obrazy dla bramek, opisy, instrukcje i nasz─ů stron─Ö projektu. Liczymy na Wasz─ů opini─Ö i na jej podstawie b─Ödziemy poprawia─ç kody.
W przypadku problemu, w ka┼╝dej chwili mo┼╝na wr├│ci─ç do Android lub ponownie wypali─ç obraz na karcie SD i zacz─ů─ç z Home Assistant Supervised od pocz─ůtku.

2 polubienia

Tak jak z innego HA mi się udało bez najmniejszego problemu przywrócić backup, tak tutaj niestety nie dałem rady.
Mam pytania.
Jak nie chce startowa─ç i patrze w logach co mu si─Ö tam nie podoba, to widze ┼╝e np. jaki┼Ť wpis w configuration.yaml.
Wi─Öc robie nano configuration.yaml i usuwam co tam chce.
Ale pomimo usuni─Öcia i restartu nadal w logach widz─Ö to samoÔÇŽ Czy przy onboardingu, configuration jest gdzie┼Ť indziej?
Musz─Ö wr├│ci─ç do AIS, usun─ů─ç w configuration, zrobi─ç nowy backup i ponownie pr├│bowa─ç przywr├│ci─ç albo edytowa─ç archiwum kopii, tam zmieniaj─ůc ? Czy moge jako┼Ť w trakcie tego przywracania edytowa─ç?
I jeszczcze czy przypadkiem nie musz─Ö najpierw przej┼Ť─ç na kana┼é alfa, ┼╝eby podnie┼Ť─ç wersje HA? Mam na beta teraz.

Hej,

konfiguracja jest teraz w standardowej ┼Ťcie┼╝ce dla HA supervised:

/usr/share/hassio/homeassistant

mo┼╝esz robi─ç tak:

1. w┼é─ůcz w konsoli ┼Ťledzenie log├│w ha:
tail -f /usr/share/hassio/homeassistant/home-assistant.log
  1. w drugiej konsoli zrestartuj kontener dockera z HA
docker restart  $(docker ps | grep qemuarm-64-homeassistant | cut -d" " -f 1)
  1. w logach znajdujesz problem

2. eliminujesz problem

nano /usr/share/hassio/homeassistant/configuration.yaml

zapisujesz konfiga po edycji

1. wracamy do punktu 1. itd. a┼╝ ruszy

nie, wersja nie ma znaczenia, mo┼╝e by─ç jaki┼Ť problem w configuration.yaml (co┼Ť co dzia┼éa┼éo w starszej wersji nie dzia┼éa teraz) ale po poprawieniu powinno si─Ö uruchomi─ç

Dokładnie tak robiłem,
a w logach miałem cały czas że tego nie chce:
image

wi─Öc usun─ů┼éem a w logach dalej to samo

e.
spr├│buj─Ö jeszcze raz do tego podej┼Ť─ç.
Mo┼╝e po prostu przerzuc─Ö pliki,
czy ftp normalnie działa na 21 / 1024 anonnymous ?

na Android/Termux - tak, FTP jest na standardowym porcie i jest anonnymous

na HA Supervised trzeba doda─ç ftp

i tu chyba trzeba si─Ö logowa─ç:

jescze tego FTP nie testowali┼Ťmy

W trybie YAML cała konfiguracja jest w jednym kawałku, aby można było zrobić cokolwiek sensownego po FTP trzeba nieco rozszerzyć sobie uprawnienia, użytkowników może być więcej niż 1

port: 21
data_port: 20
banner: Welcome to the Hass.io FTP service.
pasv: false
pasv_min_port: 30000
pasv_max_port: 30010
pasv_address: ""
ssl: false
certfile: fullchain.pem
keyfile: privkey.pem
implicit_ssl: false
max_clients: 5
users:
  - username: jakis_user_naszego_ftp
    password: super_trudne_haslo
    allow_chmod: true
    allow_download: true
    allow_upload: true
    allow_dirlist: true
    addons: true
    backup: true
    config: true
    media: true
    share: true
    ssl: true
  - username: user_share_tylko_do_odczytu
    password: super_trudne_haslo_2
    allow_chmod: false
    allow_download: true
    allow_upload: false
    allow_dirlist: true
    addons: false
    backup: false
    config: false
    media: false

dla SFTP trzeba w┼é─ůczy─ç ssl
implicit_ssl: true

nieco poni┼╝ej jest lista katalog├│w z dost─Öpem ftp, prze─ů┼éczenie na false uniemo┼╝liwia dost─Öp, wi─Öc przyk┼éadowo co┼Ť takiego uniemo┼╝liwi dost─Öp do katalogu konfiguracyjnego HA oraz do katalogu kluczy ssl

addons: true
    backup: true
    config: false
    media: true
2 polubienia

Stanęło na takim odchudzeniu:
image
integracje praktycznie wszystkie odinstalowane, db usunieta
w logach nic ju┼╝ nie moge znale┼║─ç.
Ju┼╝ nic nie wymy┼Ťl─Ö i szkoda czasu, zostaje reczne przeniesienie

nie wiem czy tak powinno być ale po dłuższym czasie (20 min) podczas przywracania kopi gdy chcialem sprawdzić

to mam takie co┼Ť po ssh po wpisaniu komendy

root@ais-dom:/usr/share/hassio/homeassistant# docker ps
Cannot connect to the Docker daemon at unix:///var/run/docker.sock. Is the docker daemon running?
root@ais-dom:/usr/share/hassio/homeassistant#

wiec nie wiem czy dalej czeka─ç (bo dioda na pendrive ┼Ťwieci ┼Ťwiat┼éem ci─ůg┼éym) czy restartowa─ç bramk─Ö i pr├│bowa─ç jeszcze raz przywr├│ci─ç kopie

mo┼╝e zacznij od pocz─ůtku i przenie┼Ť konfiguracj─Ö r─Öcznie :wink: bo to przenoszenie z kopii zapasowej co┼Ť nie bardzo dzia┼éa jeszcze

Czyli pierw trzeba stworzy─ç profil potem doda─ç FTP i je skonfigurowa─ç aby kopiowa─ç zawarto┼Ťci wszystkich plik├│w pojedynczo a integracj─Ö samemu od nowa dodawa─ç rezygnuj─ůc z kopi czy poczeka─ç a┼╝ kto┼Ť wymy┼Ťli prostsz─ů ┼Ťcie┼╝k─Ö migracji mi─Ödzy tymi wersjami ha?

Chyba musia┼ébym od nowa nagra─ç obraz bo teraz gdy przytrzymuje guzik w av to w┼é─ůcza mi si─Ö tryb recovery zamiast startowa─ç z USB jak za pierwszym razem a pozatym jak przenie┼Ť─ç konfiguracj─Ö bo pliki od automatyzacji czy skrypt├│w itp to mog─Ö przekopiowa─ç raczej 1:1 a co z integracjami musia┼ébym je wszystkie r─Öcznie od nowa konfigurowa─ç?

Ju┼╝ pomijam fakt ┼╝e to wszystko sporo trwa┼éo (na dev1) za pierwszym razem nim mo┼╝na by┼éo uzyska─ç dost─Öp do strony na porcie 4357 i nim tam wszystko na zielono si─Ö zmieni┼éo aby mo┼╝na by┼éo uruchomi─ç ha na porcie 8123 gdzie chyba kopie tych rodzaj├│w ha si─Ö chyba r├│┼╝ni─ů skoro nie da si─Ö ich przywr├│ci─ç w prosty spos├│b