🎉 Przeniesienie konfiguracji z AIS do Home Assistant Supervised

:tada: Przeniesienie konfiguracji z AIS do Home Assistant Supervised

W poprzednim wpisie: :tada: Home Assistant Supervised na DEV3 i PRO1 opisaliśmy jak uruchomić na bramce AIS Home Assistant Supervised.

W tym wpisie opiszemy jak przenieść konfigurację z AIS do Home Assistant Supervised.

:warning: Procedura jest dość skomplikowana i niestety może wymagać sprawdzania logów i dostosowywania konfiguracji (opisane poniżej).
Dlatego może się okazać, że prościej i skuteczniej jest ręcznie przekleić konfigurację naszego dashboardu i wpisy z configuration.yaml a następnie dodać/skonfigurować integracje. Czyli łatwiejsze może się okazać przeniesienie konfiguracji ręcznie.


1. Uruchamiamy bramkę w systemie Android

Wyciągamy kertę SD / pendrive USB z systemem Armbian i restartujemy bramkę.

2. Usuwamy integracje AIS

Tych integracji nie ma w HA więc musimy je usunąć przed wykonaniem kopii konfiguracji.

3. Włączamy kopie zapasowe HA w konfiguracji AIS

Edytujemy plik configuration.yaml - na jego końcu dodajemy wpis:

backup:


4. Sprawdzamy konfiguracje po zmianach i uruchamiamy ponownie HA


5. Wykonujemy kopie zapasową w AIS

Po ponownym uruchomieniu systemu w UstawieniaSystem

mamy nową opcję - Kopie zapasowe:

prechodzimy tam i wykonujemy nową kopię zapasową:

6. Pobieramy kopie zapasową z AIS

Po wykonaniu kopii zapasowej pobieramy ją na swój komputer:

7. Uruchamiamy bramkę w systemie Armbian / Home Assistant Supervised

Wkładamy kertę SD / pendrive USB z systemem Armbian i restartujemy bramkę.

8. Przywracamy konfigurację systemu z kopii zapasowej

W Home Assistant Supervised przechodzimy do UstawieniaSystemKopie zapasowe. następnie klikamy trzy kropki na górze strony po prawej stronie i wybieramy ```Prześlij kopie zapasową``

podajemy lokalizację do pliku pobranego w punkcie 5 i wczytujemy dane z kopii

zaznaczamy naszą kopię i wciskamy przycisk Restore:

zatwierdzamy operację ponownie wybierając RESTORE:

Po tym Home Assistant Supervised powinien uruchomić się z konfiguracją z AIS.

Co jeśli się nie uruchamia?

Niestety istnieje spore ryzyko, że konfiguracja z kopii AIS nie będzie z jakigoś powodu pasowała HA.
Żeby poznać ten powód musimy sprawdzić logi, w tym celu logujemy się do bramki po ssh:

ssh root@ais-dom

lub 

ssh root@<IP-BRAMKI>

przechodzimy do folderu z konfiguracją homeassistant:

cd /usr/share/hassio/homeassistant

sprawdzamy id kontenera docker z home assistant komendą:

docker ps

restartujemy kontener komendą docker restart z początkiem identyfikatora kontenera:

docker restart <CONTEINER ID>

i sprawdzamy co się dzieje w logach HA komendą:

tail -f home-assistant.log

Eliminujemy problem, restartujemy kontener, sprawdzamy logi… i tak do skutuk - aż się uruchomi.

Jeżeli nie jesteśmy w staie uruchomić Home Assistant na kopii z AIS

To czyścimy .storage i configuration.yaml restartujemy kontener raz jeszcze:
rm -rf .storage rm configuration.yaml

i zaczynamy od początku:

PS

Pamiętajmy, że jesteśmy na etapie testowania nowej architektury systemu, będziemy jeszcze zmieniać obrazy dla bramek, opisy, instrukcje i naszą stronę projektu. Liczymy na Waszą opinię i na jej podstawie będziemy poprawiać kody.
W przypadku problemu, w każdej chwili można wrócić do Android lub ponownie wypalić obraz na karcie SD i zacząć z Home Assistant Supervised od początku.

2 polubienia

Tak jak z innego HA mi się udało bez najmniejszego problemu przywrócić backup, tak tutaj niestety nie dałem rady.
Mam pytania.
Jak nie chce startować i patrze w logach co mu się tam nie podoba, to widze że np. jakiś wpis w configuration.yaml.
Więc robie nano configuration.yaml i usuwam co tam chce.
Ale pomimo usunięcia i restartu nadal w logach widzę to samo… Czy przy onboardingu, configuration jest gdzieś indziej?
Muszę wrócić do AIS, usunąć w configuration, zrobić nowy backup i ponownie próbować przywrócić albo edytować archiwum kopii, tam zmieniając ? Czy moge jakoś w trakcie tego przywracania edytować?
I jeszczcze czy przypadkiem nie muszę najpierw przejść na kanał alfa, żeby podnieść wersje HA? Mam na beta teraz.

Hej,

konfiguracja jest teraz w standardowej ścieżce dla HA supervised:

/usr/share/hassio/homeassistant

możesz robić tak:

  1. włącz w konsoli śledzenie logów ha:
tail -f /usr/share/hassio/homeassistant/home-assistant.log
  1. w drugiej konsoli zrestartuj kontener dockera z HA
docker restart  $(docker ps | grep qemuarm-64-homeassistant | cut -d" " -f 1)
  1. w logach znajdujesz problem

  2. eliminujesz problem

nano /usr/share/hassio/homeassistant/configuration.yaml

zapisujesz konfiga po edycji

  1. wracamy do punktu 1. itd. aż ruszy

nie, wersja nie ma znaczenia, może być jakiś problem w configuration.yaml (coś co działało w starszej wersji nie działa teraz) ale po poprawieniu powinno się uruchomić

Dokładnie tak robiłem,
a w logach miałem cały czas że tego nie chce:
image

więc usunąłem a w logach dalej to samo

e.
spróbuję jeszcze raz do tego podejść.
Może po prostu przerzucę pliki,
czy ftp normalnie działa na 21 / 1024 anonnymous ?

na Android/Termux - tak, FTP jest na standardowym porcie i jest anonnymous

na HA Supervised trzeba dodać ftp

i tu chyba trzeba się logować:

jescze tego FTP nie testowaliśmy

W trybie YAML cała konfiguracja jest w jednym kawałku, aby można było zrobić cokolwiek sensownego po FTP trzeba nieco rozszerzyć sobie uprawnienia, użytkowników może być więcej niż 1

port: 21
data_port: 20
banner: Welcome to the Hass.io FTP service.
pasv: false
pasv_min_port: 30000
pasv_max_port: 30010
pasv_address: ""
ssl: false
certfile: fullchain.pem
keyfile: privkey.pem
implicit_ssl: false
max_clients: 5
users:
  - username: jakis_user_naszego_ftp
    password: super_trudne_haslo
    allow_chmod: true
    allow_download: true
    allow_upload: true
    allow_dirlist: true
    addons: true
    backup: true
    config: true
    media: true
    share: true
    ssl: true
  - username: user_share_tylko_do_odczytu
    password: super_trudne_haslo_2
    allow_chmod: false
    allow_download: true
    allow_upload: false
    allow_dirlist: true
    addons: false
    backup: false
    config: false
    media: false
    share: true
    ssl: false

dla SFTP trzeba włączyć ssl
implicit_ssl: true

nieco poniżej jest lista katalogów z dostępem ftp, przeąłczenie na false uniemożliwia dostęp, więc przykładowo coś takiego uniemożliwi dostęp do katalogu konfiguracyjnego HA oraz do katalogu kluczy ssl

    addons: true
    backup: true
    config: false
    media: true
    share: true
    ssl: false
2 polubienia

Stanęło na takim odchudzeniu:
image
integracje praktycznie wszystkie odinstalowane, db usunieta
w logach nic już nie moge znaleźć.
Już nic nie wymyślę i szkoda czasu, zostaje reczne przeniesienie

nie wiem czy tak powinno być ale po dłuższym czasie (20 min) podczas przywracania kopi gdy chcialem sprawdzić

to mam takie coś po ssh po wpisaniu komendy

root@ais-dom:/usr/share/hassio/homeassistant# docker ps
Cannot connect to the Docker daemon at unix:///var/run/docker.sock. Is the docker daemon running?
root@ais-dom:/usr/share/hassio/homeassistant#

wiec nie wiem czy dalej czekać (bo dioda na pendrive świeci światłem ciągłym) czy restartować bramkę i próbować jeszcze raz przywrócić kopie

może zacznij od początku i przenieś konfigurację ręcznie :wink: bo to przenoszenie z kopii zapasowej coś nie bardzo działa jeszcze

Czyli pierw trzeba stworzyć profil potem dodać FTP i je skonfigurować aby kopiować zawartości wszystkich plików pojedynczo a integrację samemu od nowa dodawać rezygnując z kopi czy poczekać aż ktoś wymyśli prostszą ścieżkę migracji między tymi wersjami ha?

Chyba musiałbym od nowa nagrać obraz bo teraz gdy przytrzymuje guzik w av to włącza mi się tryb recovery zamiast startować z USB jak za pierwszym razem a pozatym jak przenieść konfigurację bo pliki od automatyzacji czy skryptów itp to mogę przekopiować raczej 1:1 a co z integracjami musiałbym je wszystkie ręcznie od nowa konfigurować?

Już pomijam fakt że to wszystko sporo trwało (na dev1) za pierwszym razem nim można było uzyskać dostęp do strony na porcie 4357 i nim tam wszystko na zielono się zmieniło aby można było uruchomić ha na porcie 8123 gdzie chyba kopie tych rodzajów ha się chyba różnią skoro nie da się ich przywrócić w prosty sposób