RFLink na ESP - odczyt/sterowanie urządzeniami RF 433MHz z D1 mini

Ten wiersz odpowiada za zamienię zapisu z szesnastkowego.

Zapis ustalający jednostkę:

unit_of_measurement: "°C"

To tak nie działa… Nie ma sensora, trzeba je tworzyć z otrzymywanych danych MQTT.
To co widzisz w MQTT Explorer w msg trafia w takiej samej formie do HA. Szablon pozwala wydobywać z tej wiadomości interesujące nas dane i zamienić na to co chcesz otrzymać jako dany, pojedyńczy czujnik w HA.


Broker MQTT nie przerabia wiadomości, on je tylko rozdziela w/g tematów i subskrypcji pomiędzy klientami. Jeśli HA słucha (subskrybuje) na danym temacie wiadomości z RFLink’a to ją otrzyma (bez zmian treści).
Czyli z jednej wiadomości msg tworzysz w HA zapisem w yaml czujnik temperatury, innym sensor dla baterii, a jeszcze innym czujnik wilgotności.
Jak działają szablony to może @Stravi lepiej przedstawi. Je nie jestem programistą i nie rozumiem tej składni, brakuje mi podstaw.
Powtórzę, wszystko powstaje na bazie tej samej wiadomości z czujnika radiowego w msg przesłanego po MQTT do HA.

Nie dotyczy tego przypadku ale warto wiedzieć:
Klient MQTT może opublikować dla HA wiadomość konfiguracyjną. W niej mogą być informacje przedstawiające urządzenie i od razu tworzą się gotowe encje.

Jeśli twórca projektu RFLink nie przewidział funkcji auto discavery dla zintegrowania z HA, to musisz sam skonfigurować i utworzyć encje z danych wejściowych w konfiguracji HA.

Przykład jak zrobiłem autodiscovery pod HA (w Tasmota) dla czujnika ruchu: