Radiowa stacja pogodowa + USB stick i RTL_433 w działaniu

Do wykonania swojej stacji pogodowej wykorzystałem zakupiony zestaw czujników Emos E06016:

obraz

Drugim niezbędnym elementem (jak się później okazało, bez zakupu czujników też można) jest stick USB do obsługi DVB-T. Mój wybór padł na używany model Asus:

obraz

Najważniejszym elementem jest tuner, musi być oparty na odpowiednim chipie Realtek RTL2832.
Więcej informacji znajdziecie na stronie projektu, na którym bazuje cały odczyt w HA czyli:

Obecnie projekt obsługuje ponad 200 protokołów przeróżnych sprzętów radiowych.
Od niedawna również wyżej wspomniany zestaw Emos.

Do instalacji oprogramowania wybrałem Synology NAS a dokładniej Docker. Kontener zadziałał od razu, nie musiałem walczyć ze sterownikami i udostępnianiem portu USB.
obraz

USB stick DVB-T SDR działają na NAS w Docker.
(Czyta co tam sobie mam w okolicy)

obraz

Wszystko leci do brokera MQTT na bramce…

Po wpisaniu jednej komendy przy starcie kontenera:

-F "mqtt://localhost:1883,user=USERNAME,pass=PASSWORD,retain=0,devices=rtl_433[/id]"

Wiec po paru wpisach w pliku konfiguracji sensor.yaml powstają czujniki w HA:

- platform: mqtt
  name: "Stacja temperatura"
  state_topic: "rtl_433/85/temperature_C"
  value_template: '{{ value }}'
  unit_of_measurement: "°C" 

- platform: mqtt
  name: "Stacja wilgotność"
  state_topic: "rtl_433/85/humidity"
  value_template: '{{ value }}'
  unit_of_measurement: "%"
  icon: mdi:water-percent

- platform: mqtt
  name: "Prędkość wiatru"
  state_topic: "rtl_433/85/wind_avg_m_s"
  value_template: '{{ value }}' 
  unit_of_measurement: "m/s"
  icon: mdi:wind-turbine
  
- platform: mqtt
  name: "Kierunek wiatru"
  state_topic: "rtl_433/85/wind_avg_m_s"
  value_template: '{{ value }}'
  unit_of_measurement: "°"
  icon: mdi:compass-rose

2 polubienia

Przy malutkiej antenie na biurku obecnie odczyty mam z 7 urządzeń, z tego czujniki Emos i 3 z mojej wcześniejszej stacji z wyświetlaczem. Trzy urządzenia sąsiad, a wśród nich ciekawe odkrycie, stacja pogodowa z dość zaawansowanymi czujnikami:
obraz
Jest wszystko o czym sąsiad zamarzył, a ja mogę wykorzystać dla siebie, bez kupowania wypaśnej stacji z pomiarem opadów, UV itp.

3 polubienia

Pozazdrościć takich sąsiadów :laughing:, u mnie w eterze na 433 MHz nic nie ma ale za pomocą dongla ( USB DVB-T RTL- SDR Realtek RTL2832U) odczytuję stan wodomierza swój i … sąsiada.

Doświadczeń z rtl_433 więcej… Mam TV BOX H96max X3 z Android’em na pokładzie. Były doświadczenia z Armbian’em i Core Elec. A co jeśli spróbuję zainstalować pakiet rtl_433 pod Andkiem? Okazało się, że ktoś już wpadł na ten pomysł i osiągnął sukces.

Postanowiłem go powtórzyć i tak przebiegło to doświadczenie zgodnie z opisem:

Zainstalować:

* Sterownik SDR: [https://play.google.com/store/apps/details?id=marto.rtl_tcp_andro ](https://play.google.com/store/apps/details?id=marto.rtl_tcp_andro)
* Termux: [https://play.google.com/store/apps/details?id=com.termux ](https://play.google.com/store/apps/details?id=com.termux)
* AnLinux: [https://play.google.com/store/apps/details?id=exa.lnx.a ](https://play.google.com/store/apps/details?id=exa.lnx.a)
* Uwaga: wszystkie aplikacje dostępne również w sklepie F-Droid

Problem był z instalacją odpowiedniej wersji Termux. Najnowszą wersję pobrałem z tej strony:

Po uruchomieniu w AnLinux Ubuntu i zbudowaniu pakietu RTL_433 oraz uruchomieniu aplikacji sterownika dla rtl_tcp, wpisujemy komendę w konsoli Termux:

~/start-ubuntu.sh rtl_433 -C si -M newmodel -d rtl_tcp:127.0.0.1:14423

Efekt:

Następnie zmodyfikowałem komendę o polecenie wysyłania komunikatów do brokera MQTT na bramce AIS:

~/start-ubuntu.sh rtl_433 -C si -M newmodel -F "mqtt://<IPadres_brokera>:1883,user=USERNAME,pass=PASSWORD,retain=0,devices=rtl_433[/id]"

3 polubienia

@Cezary.K czyli teoretycznie rtl_433 można uruchomić na bramce AIS.

1 polubienie

Jestem pewien, że tak. Pakiet można skompilować, sterownik dla sticka jest na bramce.

Mi brakuje umiejętności dodania potrzebnych bibliotek.

na jakim chipsecie jest twój ASUS?
mój wygląda identycznie i system rozpoznaje go jako AF9035A i RTK_433 nie chce go wykryć

Witamy na forum.
Asus U3100 mini
Jest podobny model z dopiską plus i taki pewnie masz. @bartik22 coś o tym wie :wink: hi, hi.
Z popularnych w ogłoszeniach jest stick Not Only TV model LV5TDelux koniecznie z dopiskiem Delux. Ten powinien być na RTL283X.

Mój tak się przedstawia, po komendzie lsusb:

|__1-10        1b80:d3a8:0100 00  2.00  480MBit/s 500mA 1IF  (Realtek Rtl2832UDVB fffffff6ffffffa0ffffffe4ffffffb1)
1 polubienie

będzie chodzić :slight_smile: chciałem do Nas Synology i stacja pogody j.w.

Ja nie gwarantuję. Ale wiele nie ryzykujesz :wink:.

niby tak … ale mogę mieć tego za 80 zł i chyba na 100% będzie chodził i jest rozwojowy- chciałbym dodatkowo zmienić wodomierz z przystawką apator

https://allegro.pl/oferta/rtl2832u-1ppm-tcxo-sma-radio-sdr-r820t2-zdefiniowa-12347160916?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_term=desc-yes&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_elktrk_rtvagd_pla_pmax&ev_campaign_id=17966335829&gclid=CjwKCAjw6MKXBhA5EiwANWLODJ7VCImzbngtx_i5k9_0gwvcNW3AjutfFIK9PJQrCjZfEm8hA7iKbxoChIQQAvD_BwE

1 polubienie

Mogę ułatwić Ci wybór i kupić tego na OLX, dam znać czy jest na RTL.

EDIT:
@Arkop - kupiłem tego z OLX i mogę potwierdzić - Not Only Tv LV5DLUX dziła z RTL_433:

Na liście urządzeń jest jako:
1f4d:c803:0100 00 2.00 480MBit/s 500mA 2IFs (Realtek RTL2838UHIDIR 00000001)

:slight_smile: zakupiłę RTl zielonego - okazyjnie za 80 zł :slight_smile: ale stanąłem na dodaniu go do dockera na synology

z tej instrukcji powyżej nie dodało albo ja cos robie źle

Dla docker korzystałem z tej oficjalnej dokumentacji/instrukcji:

@Akrop - jednak robiłem to prościej, bez komend w terminalu…
Dla Synology zrobię to jeszcze raz i to tylko z GUI DSM.
Pobieram obraz kontenera - koniecznie master dla innych nie było dekodowania EMOS E06016.

Konfigurujemy budowany kontener z wysokimi uprawnieniami:


W ustawieniach zaawansowanych:
automatyczne uruchamienie, użycie sieci hosta
,

W zakładce środowisko podajemy komendę dla publikowanie dekodowanych odczytów do brokera MQTT. Należy ją odpowiednio zmienić pod własną konfigurację brokera MQTT.

-F "mqtt://localhost:1883,user=USERNAME,pass=PASSWORD,retain=0,devices=rtl_433[/id]"

W uruchomionym kontenerze możemy sprawdzić jego działanie w dzienniku:

Proponuję na początek zbudować kontener bez połączenia MQTT i w jego dzienniku sprawdzić poprawność dekodowania czujników stacji meteo. Po uzyskaniu połączenia z brokerem MQTT w dzienniku czy terminalu kontenera nie widać odczytów z sensorów.

1 polubienie

udało sie … co oznaczają te dolne wpisy…

Chwila szukania i wygląda na to, że Twój zielony odbiornik jest aż za dobry i zbiera zakłucenia:

Podbięte mam to bez anteny - mieszkam na wsi więc raczej nie powinno tego tyle być.

  1. Zakupie dziś antene
  2. Odsunę max od zeebee
  3. Wyłacze sieć WIFI mesh

i spróbuje

Jak bez anteny to wszystko tłumaczy… RTL próbuje odczytać co się da z szumów zamiast wyraźnych pakietów.

niestety mam tylko taką do karty wifi

Podłącz pod naziemną jak masz, większość na 433 też łapie