RFLink na ESP - odczyt/sterowanie urządzeniami RF 433MHz z D1 mini

Witamy na forum.
Wiem tyle co przeczytałem na stronach projektów. Nie jestem programistą, a zwykłym dłubaczem chałupnikiem. Osiągnąłem zakładany cel, którym było zintegrowanie tego co mam już w domu z HA.
Postaram się odpowiedzieć na pytania…

To pytanie raczej do sprzedawcy, na jakiej podstawie wycenia produkt. Ale wątpię aby odpowiedział. Zasadniczo cena nie odzwierciedla często wartości poniesionych nakładów. Cena jest taka za jaką skłonny będziesz bramkę kupić. Jak widać na Twoim przykładzie - kupiłeś.

Jeśli chcesz nadal kupować nowe produkty w technologii radiowej, to może być problem. Widać po projekcie RFLink, że w naturalny sposób obumiera, bo zwyczajnie takich produktów jest coraz mniej. Zigbee, Z-Wave i na horyzoncie nowe standardy wypierają starsze bez mesh.
Więc jeśli działa, to nie będę się interesował aktualizacją tego. Dlatego też wolę projekty oparte o MQTT, ponieważ jest małe ryzyko, że jakaś aktualizacja HA to złamie. Ten protokół jest elastyczny w zastosowaniu. Był też na moim celowniki inny, starszy projekt (raptem 2 lata), ale “stare” biblioteki nie pozwalały mi na skuteczną kompilację pliku bin.

Co do samej kompilacji… obecnie korzystam z Visual Studio Code.
Prostym rozwiązaniem jest też użycie platformy Gitpod:

Nie mam pojęcia, raczej to nie jest kopia firmware, a wykorzystanie bibliotek, które o ile się zorientowałem, pochodzą z projektu Arduino.

Poczytaj na stronach projektów. RFLink chyba za wiele nowego nie wnosi, jak znajdziesz urządzenie na liście obsługiwanych, to trzeba szukać szczegółów na drugim projekcie z ESP.
Moim zdaniem najbardziej obiecującym i żywym obecnie jest projekt:

Jest trochę zawile opisany, ale ma gotowe binarki, pełne wsparcie dla HA i aktywne forum. Myślę, że niedługo RFLink zostanie wchłonięty przez nich, ale gdy jest sprzedaż u monopolisty, to pewnie łatwo się nie podda.

Bo miałem go w szufladzie i zadziałał, nie ma żadnych konkretnych wytycznych. Informacja na stronie:

Nie mam porównania. Ale to odbiornik, jak do niego doleci z nadajnika to odczyta (tak mi się zdaje). Nie widzę żadnego problemu. Najdalszy czujnik (nadajnik) ok. 20m od odbiornika, po drodze sporo ścian.
Antenka minimalistyczna.