Shelly Door Window 2 - czujnik otwarcia i nie tylko

Czy ktoś wykonywał integrację dla tego czujnika z bramką AIS?

Jest o tyle ciekawy, że ma wbudowane dodatkowe czujniki:

Próbowałem z tym custom_components ale pierwsze próby dają dość duże opóźnienia. Pomimo, że czujnik działa lokalnie w sieci LAN, z ustawionym stałym IP.

Może, to jego normalne zachowanie z uwagi na pracę układu ESP w uśpieniu?
Czy ktoś ma doświadczenia z tym produktem?

Tak sadzę; myślę, że skoro to jest wifi to po uśpieniu musi nawiązać połączenie z routerem a to zawsze - jak wiesz - chwilę trwa.

Ciekawy wątek jest tutaj:

1 polubienie

Wg producenta czas pracy na baterii (2xCR123A) to 18 miesięcy więc układ musi się usypiać, może wysyła status tylko w przypadku zmiany stanu (podobnie jak czujniki Zigbee) albo raportuje co jakiś długi interwał czasowy (jak TelePeriod w Tasmota).

Nawet więcej - 2 lata

Jak widać producent podane inne dane na stronie www a inne w instrukcji.

Czujnik ma bogatą konfigurację dla każdego z sensorów.

Po ustawieniu adresu IP na stałe, czas reakcji od otwarcia do komunikatu MQTT po wybudzeniu z uśpienia, nie przekracza 3-4s. Więc nie jest tak źle…

Kolejne kroki konfiguracji integracji Shelly4HASS - wszystko z GUI:




obraz



Końcowy efekt auto discovery po włączeniu w interfejsie czujnika Shelly - ColoT…

w HA jest taki:

Można jednocześnie zostać przy włączonym równolegle MQTT. Lecz wówczas sami musimy tworzyć wszystkie encje dla platformy MQTT ręcznie w configuration.yaml.
Dla przykładu sensor światła, którego nie znajduję na liście dodatku Shelly4HASS:

sensor:
  - platform: mqtt
    name: "Shelly Door Window 2 Lux"
    state_topic: "shellies/NOME_SHELLY/sensor/lux"
    value_template: '{{ value }}'
    unit_of_measurement: 'lux'
    device_class: illuminance
    qos: 0

Fajnie, że jest wybór i można nawet dla integracji nadal zmieniać wygląd encji przez odpowiednie wpisy w pliku konfiguracji HA - TU przykłady

PS
Jest to nieoficjalny dodatek do HA więc przypomnę, że nie wspierany przez AIS i musisz wiedzieć co robisz instalując takie oprogramowanie na bramce.

1 polubienie

Uaktualnię informację o czujniku, bo bardzo mnie rozczarował pod kątem zużycia baterii. Zestaw dwóch nowych baterii Panasonic CR123 wystarczył na półtora miesiąca :woozy_face:. Taki wynik mocno ogranicza jego przydatność. Chyba będę zmuszony przenieść go z wejściowych drzwi na jakieś okno. Może zbliży się do 2-3 miesięcy. Ewentualnie wymyślę dla niego inne zastosowanie.
Nie wiem czy inwestować w drogie baterie?
Może ktoś ma doświadczenia z tym czujnikiem? Może mój egzemplarz jest wadliwy?