Soft dla rolet/ elektrozaworów

Witam, czy byście mogli skompilować soft dla rolet? Ja osobiście potrzebuję ten soft do elektrozaworów wody. Tu Rolety są źródła, ale trzeba umieć to skompilować, a Wy już umiecie, no i bym wolał mieć wszytko na Waszym sofcie :slight_smile:
Oczywiście opiszę cały proces konfiguracji w sofcie i na bramce dla potomnych.

@Cino111
A jakich sterowników chcesz użyć do rolet ? Bo jam mam na razie suple ale chcę to wszystko zmienić AIS. A też potrzebuje czegoś do sterowania nawadnianiem.

ten projekt co podesłałeś to nie jest za bardzo aktualny

Zrobiliśmy to na naszym forku Tasmota, w którym kody mamy na bieżąco aktualizowane z Tasmota

skopilowaliśmy soft z flagą

define USE_SHUTTER           // Add Shutter support (+6k code)

do pobrania na OTA:
https://powiedz.co/ota/

A tu jest instrukcja jak to działa:

PS
niebawem opiszemy w osobnym temacie, krok po kroku jak kompilować nasz soft do ESP8266 z różnymi flagami :robot: :wave:

2 polubienia

No rewelacja. Takie wsparcie to ja rozumiem. Super, że opiszecie jak kompilowac Wasz soft na Gitpodzie :+1:
@kindziol co do modułów do rolet to ja zawory obsługuję na wemos d1 + moduł przekaźników, ale jak masz obsługę na Supli to możesz do tych modułów wgrać soft Aispeaker. Jeżeli nie masz modułów, a chcesz moduły umieścić w puszce fi60 to chyba najlepiej Shelly 2. Jak masz gdzie schować to może być sonoff dual R2. Jest już sofcik :slight_smile: to niebawem opiszę jak to skonfigurować.

@Cini111
Nawadnianie mam sterowane z pod Supli na Sonoff 4CHPRO i to wystarczy jeśli chodzi o ilość kanałów ponieważ mam 4 strefy. Jak tu czytałem lepiej jest to zrobić na Aispeaker i wszystko mieć w jednym. Może jakaś podpowiedz odnośnie oprogramowania i automatyzacji. Jedynie co mnie nurtuje to na supli fajnie można przyporządkować ikony i jest fajny wygląd.

@kindziol do Sonoff 4CHPRO wgrywasz soft z https://powiedz.co/ota/ np . gniazdo, wchodzisz w konfiguracja - konfiguracja modułu i wybierasz sonoff 4CHPRO. Ot cała filozofia. Po chwili masz 4 przyciski w asystencie domowym. Co do automatyzacji to mozesz nawet podpiąć pogodę. Jak ma padać to nie podlewa, jak temp większa niż to podlewa itd. W Supli pewnie masz poprostu harmonogram, więc i tu możesz tak zrobić, ale z pogodą chyba lepiej. Gotowca nie dam, bo nie mam nawadniania, ale w necie powinieneś znaleźć.

1 polubienie

Dokładnie - jeden soft/kompilacja wiele modułów :slight_smile:

Konfiguracja -> Urządzenia AIS dom -> Wybieramy urządzenie

klikamy w konfiguracja urządzenia

potem konfiguruj moduł

i wybieramy z listy typ naszego urządzenia

po wybraniu typu urządzenie się zrestartuje i samo przedstawi się do Asystenta domowego - opisze co potrafi jakie ma czujniki itd… Zostanie automatycznie dodane :wave:

2 polubienia

Jak stronę urządzenia wyświetlić w asystencie? Zawsze wchodzę na moduł po nr IP, a tu takie cuda? :slight_smile:
Gdzie kliknąć?

Witam.

Dzięki @Cino111

Dobra, mamy sofcik to do dzieła. Opiszę na przykładzie Elektrozaworu.
Nie będę opisywał jak wgrać soft, bo to już jest opisane w innym wątku. Moduł jaki musi być do zaworu to taki, który ma 2 przekaźniki, czyli np shelly2, lub sonoff Dual R2 lub wykonać samemu z wemos d1 + moduł przekaźnikowy (ja tak zrobiłem).
Po wgraniu softu wchodzimy w konfiguracja, konfiguracja modułu i wybieramy swój moduł. W przypadku Wemosa lub NodeMcu wybieramy Generic (18). Klikamy zapisz, po resecie jeszcze raz wchodzimy i ustawiamy przekaźniki pod odpowiednie GPIO. Ja ustawiłem sobie pod D1 i D2


Wracamy do menu głowne i wchodzimy w konsolę.
Wpisujemy polecenie “SetOption80 1” aby aktywować rolety. Robimy reset modułu.
Po resecie pokazał nam się suwak i 2 włączniki
image
Wchodzimy jeszcze raz w konsolę i wpisujemy polecenie “Interlock 1” które blokuje włączenie obu przekaźników równocześnie. Zabezpiecza nam to spalenie silnika.
Kolejna 2 polecenia wskazują jaki czas zawór się otwiera i jaki czas się zamyka. W moim trwa to 8 sekunk, ale ma krańcówki więc wpisuję 10s dla bezpieczeństwa:
“ShutterCloseDuration 10”
“ShutterOpenDuration 10”
Wpiszmy jeszcze polecenie “PowerRetain 1” , które wysyła do bramki aktualną pozycję zaworu po uruchomieniu modułu.
W module już mamy wszystko - elektrozawór działa i pojawiły nam się 2 włączniki. Jeden zamykający, a drugi otwierający wodę.
image
Jak dla mnie trochę słabe, bo nie wiemy czy w danym momencie zawór jest odkręcony, czy zakręcony, więc lecimy dalej.
w pliku cover.yaml dodajemy poniższy wpis. Namordowałem się z tym kilka godzin, ale działa :slight_smile:
- platform: mqtt
name: “Głowny zawór wody”
availability_topic : “zawor_312546/tele/LWT”
payload_available : “Aktywny”
payload_not_available : “Nieaktywny”
position_topic: zawor_312546/stat/SHUTTER1
position_open: 100
position_closed: 0
set_position_topic: “zawor_312546/cmnd/ShutterPosition1”
command_topic: “zawor_312546/cmnd/Backlog”
payload_open: “ShutterOpen1”
payload_close: “ShutterClose1”
payload_stop: “ShutterStop1”
retain: false
optimistic: false
qos: 1
i wszystkie wiersze muszą być na równo z literką p w słowie platform (nie mogę tego sformatować na forum)
"zawor_312546" to mój topic, a wyciągniecie go z konsoli
image

Możemy wyszukać nową encję, a wygląda tak
image
Jeszcze trzeba zmienić ikonę, ale to już nie dzisiaj.

3 polubienia

Trzeba będzie w jakiś weekend spróbować - dzięki za opis :+1:

Nie jestem przekonany, czy wszyscy zrozumieli o jaki mi elektrozawór chodzi, więc nagrałem krótki filmik z działania. Mam podobny zamontowany na zasilaniu głównym domu i jak wyjeżdżam to zakręcam + w przypadku zalania też się zakręci. https://youtu.be/eLTi_2jQLQA

1 polubienie

Super :+1: podaj dokładnie jaki hardware do tego potrzebny

Witam.
Chciałbym wrócić do tematu rolet. Teraz mam sterowniki supla ( ktoś na tym forum napisał, że wgrał do nich Jolkę) I tu jest moje pytanie, co wgrał i jak, czy się da ? Podpowiedziano mi żebym poczytał na temat Shelly 2.5 . No można, tylko co do nich wgrać. Jeśli by się dało to chciałbym wykorzystać te od supli. A jeśli nie to co kupić i jakie wgrać oprogramowanie.

Supla czyli co? Zamel? Mozna wgrać do nich Tasmotę, ale trzeba rozklejać.

Tak to są sterowniki supla zamel. Oki, tylko co dalej…

To już musisz szukać w googlach. Na szybko https://github.com/roblad/Sonoff-Tasmota-supla-RL/issues/1

I t jest problem, niestety nie znam angielskiego, nawet jak staram się to wszystko przetłumaczyć to są problemy. Może tak, rozbiorę jeden serownik supli, dam zdjęcia i może mi coś pomożecie ?

Wiem, tu jest dużo https://forum.supla.org/viewtopic.php?f=33&t=2188, ale cała gra to co do nich zapodać żeby było oki dla Jolki.