Tasmota Thermostat przekaźnik

Witam czy ktoś testował współpracę ai-speaker z modułami przekaźnikowymi z wgraną zmodyfikowaną Tasmotą. Do przekaźnika wystarczy wysyłać komendę np TempTargetSet 22 a logika termostatu pozostaje po stronie ESP. Kłopot w tym że jedyne co jest dostępne to generic_thermostat w ai-speaker. Ma ktoś jakiś pomysł.

Pole liczbowe w którym wpiszesz zadaną temperaturę i do tego automatyzacja która wyśle ta wartość do tasmoty.

Może użyć funkcjonalność Backlog w Tasmota

Tu jest fajny przykład zastosowania backlog i szablonu z przewodnikiem:

Jest również przykład na tronie Tasmota z zastosowaniem reguł i backlog:

Nie bardzo rozumiem w czym jest problem z generic_thermostat.
Jest encja sensor, jest encja przekaźnik i ustawienia termostatu. Czegoś tu brakuje dla Ciebie?

Generic_termostat wysyła komendy on off, i sam steruje kiedy. Czy da się go zamienić jakimś nastawnikiem który wysyła komendy wzbogacone wartością nastawy.

Jak dla mnie nadal tajemniczo tłumaczysz, nie mówiąc dlaczego koniecznie chcesz mieć logikę termostatu w ESP a nie w HA. Chyba, że błędnie rozumiem “współpracę ai-speaker z modułami przekaźnikowymi”. Przecież przekaźnik ma wykonać ON - OFF…

Nie wiedząc dlaczego taki układu, ciężko podpowiadać rozwiązania.
Jeśli takie masz priorytety, to pozostaje pisać szablon dla automatyzacji i tworzyć wirtualne encje.

@Cezary.K ja to rozumiem tak że kolega chce tylko wysłać jaka jest temperatura zadania i nic więcej - a to rozwiązuje moja propozycja.

@Stravi Ja też tak to rozumiem ale lubię widzieć dlaczego. Jest szansa się czegoś nowego nauczyć :wink: (myślę tu bardziej egoistycznie).

@mikolaj zima za pasem, dawaj info co tam kombinujesz i czym sterujesz?

Chodzi o niezależność termostatów od serwera. Po paru latach z asystentami ( domoticz , obecnie openhab) wiem że raz na jakiś czas coś się wydarzy, że wymaga ręcznego sterowania ogrzewaniem. A skoro tasmota posiada takie możliwości i to działa to czemu z tego nie skorzystać. Teraz chcę się przesiąść na ai-speaker zobaczymy co z tego wyniknie.

Taki argument rozumię i popieram.

Czy w Tasmota wówczas tworzysz reguły pod termostat? Czy jest jakaś specjalna binarka?

To może @Stravi pomoże zbudować jakiś nastawnik w HA do publikowania komendy po MQTT?

Może tak:

@CichY już ma:

MQTT HVAC wydaje mi się przerostem formy nad treścią w tym przypadku, ale to już @mikolaj musisz sam ocenić.
Moja propozycja to był input_number


Ustalasz zakres liczbowy, step jak ktoś klika czy też przesuwa suwak. Do tego dodajesz automatyzację na zmianę stanu. Oczywiście mogę pomóc w rozwiązaniu tego krok po kroku, ale musi być zainteresowanie :slight_smile:
1 polubienie

Dzięki napewno przećwiczę ten sposób jutro dzisiaj praca do późna.

Ta jak w przypadku rolet trzeba sobie samemu skąpilować binarkę ale potem jest z górki. Parę komend nie ma żadnych reguł. Mogę swoją binarkę udostępnić jak dojadę do domu

Witam. trochę się pobawiłem i znów utknąłem. Udało mi się uruchomić sterowanie termostatem wykorzystując HVAC MQTT

  • platform: mqtt
    name: termostat_test1
    modes:
    • “heat”
      min_temp: 18
      max_temp: 23
      temperature_command_topic: “cmnd/test1/TempTargetSet”
      current_temperature_topic: “stat/test1/SENSOR”
      precision: 0.5

ale są błędy

  • nie działa precision 0,5 stopnia
  • nie umieszcza aktualnej temperatury w oknie termostatu
    załączam skompilowany .bin Tasmota Thermostat PL 9.1
    wgrałem to do ESP-01S-Relay-v1 plus DS18B20

Ja zastosowałem własną komilacje Tasiemca ktora dziala obok
https://tasmota.github.io/docs/Thermostat/

1 polubienie

Na tą chwile też skompilowałem sobie tasmotę pod moduły ESP-01 sterujące siłownikami CO. Używam tego od 6m, co prawda była to końcówka sezonu grzewczego, ale jestem zadowolony. Działa to sprawnie i niezależnie od tego co się dzieje aktualnie z bramką, a to najważniejsze.

1 polubienie